Žít v některých světových městech městech je prostě ráj. A to i finanční. Ale existují také města, kde se žije draze. Hodně draze.
Základní životní náklady vám tak mohou v některých městech stoupnout na několikanásobek a utopická a ekonomická představa domácího vaření se vám může někde těžce finančně nevyplatit. Nedejbože, abyste ceny potravin, služeb nebo alkoholu zkoušeli přepočítávat na českou měnu!
Výzkumníci porovnávali ceny 160 produktů a služeb, které jsou pro běžný život nepostradatelné, a na základě jejich cen vyhotovili žebříček nejdražších měst na světě. Kam byste se tedy rozhodně neměli vydávat s poloprázdnou peněženkou a omezeným rozpočtem?
20. Sydney
Ceny v Sydney v roce 2014 ostře poklesly, takže se město posunulo z pátého místa až na dvacáté. To už by skoro šlo, že? Podle tamních obyvatel i návštěvníků je Sydney jako jedno velké zářivé zábavní centrum. A tomu jsou bohužel přizpůsobeny také ceny.
19. Vídeň
Rakouské hlavní město turisticky těží ze své pověsti historického svatostánku a odkazu Wolfganga Amadea Mozarta. Bývalé hlavní město rakousko-uherského císařství je k životu sice nádherné, ale pouze pokud k němu pobíráte šťavnatý rakouský plat.
18. Frankfurt nad Mohanem
Finanční velmoc Německa je cenově srovnatelná s Vídní. Frankfurt nad Mohanem je sídlem Evropské centrální banky a ve srovnání s ostatními německými městy jsou v něm ceny prostě vyšší.
17. Helsinky
Finské hlavní město se umístilo na sedmnácté příčce. Finové o své zemi tvrdí, že je bohatá. A mají pravdu, koneckonců Finsko je rodištěm telefonů Nokia a mnoha dalších technologických výdobytků. No, a taky vyvážejí vodku, že.
16. Šen-čen
Jedno z největších měst Čínské lidové republiky je zároveň osmým nejnavštěvovanějším městem na světě. A podle posledních odhadů také šestnáctým nejdražším na světě.
15. Tel Aviv
Izraelská metropole je známá svými nádhernými plážemi, pohodovou atmosférou a bujarým nočním životem. Návštěvníci ale při návštěvě budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.
14. Osaka
Vstupní brána na ostrov Kjótó by se klidně mohla o své místo podělit s Tel Avivem. Cenově jsou totiž naprosto srovnatelné.
13. Oslo
Norské hlavní město má za sebou zajímavý cenový vývoj. V roce 2014 se metropole vyhřívala na třetím místě žebříčku, v roce 2006 mu dokonce kralovala na prvním místě. Takže je to vlastně obrovský pokrok a pokles cen. Norové se mohou radovat.
12. Šanghaj
Na cenově alarmující dvanácté místo se úspěšně vyšplhalo další čínské město.
11. Tokio
Nejdražší město roku 2011 a šesté nejdražší město roku 2014 se v letošním roce příjemně propadlo až na jedenácté místo. Ne že by to pro české turisty byl výrazný propad, ale místní obyvatelé jsou určitě rádi.
10. Los Angeles
Poslední město první desítky v žebříčku nejdražších měst na světě je po právu Los Angeles. Jako jedno z mála měst dosáhlo zvýšení cen v uplynulém roce. Dalšími městy, které navýšení cen v minulém roce postihlo, jsou Minneapolis (24. místo), San Francisco (34. místo), Buenos Aires (62. místo) a Dháka (71. místo).
9. Soul
V podstatě úplně stejně jako Los Angeles (akorát s tím, že ceny nestouply rapidně jen za minulý rok), je na tom jihokorejský Soul.
8. Kodaň
Hlavní a největší město Dánska se cenově navýšilo na osmé místo z původního desátého, které obhajovalo v roce 2014.
7. New York
Na sedmé místo v žebříčku cenové dostupnosti se letos z dvaadvacátého místa vyšplhalo Velké Jablko. Pro srovnání – bochník chleba vyjde v New Yorku průměrně na 8,28 dolarů, v Londýně za totéž zaplatí 2.48 dolarů.
6. Londýn
Ačkoli jsme u New Yorku zmiňovali Londýn jako levnější alternativu, jeho šesté umístění skutečně není chyba. Kvůli velmi drahým cigaretám postoupil Londýn hned o pět míst v žebříčku. A k jeho postupu přispěly dozajista také druhé nejvyšší ceny pohonných hmot na světě.
5. Paříž
Město milenců a hlavní město Francie se velkým skokem zničehonic posunulo ze 107. místa do popředí. A tam se od roku 2014, kdy Paříž zabrala druhé místo, drží. Svačinka pod Eiffelovkou se tak asi mírně prodraží. A nehledě na to, kolik by tak mohl stát celý vydatný piknik.
4. Ženeva
Zajímavé je, že ačkoli se švýcarská Ženeva umístila jako čtvrté nejdražší město na světě, je stále označována jako nejlepší město k životu. Asi tam na peníze tolik nehledí.
3. Hong Kong
Ceny v Hong Kongu se prudce zvedly od roku 2015, kdy město obsazovalo pro něj ještě krásnou devátou příčku.
2. Curych
Světovou dvojkou se stává švýcarský Curych. Jedno ze světových hlavních měst finančnictví patří také mezi ty nejdražší.
1. Singapur
A konečně aktuálně nejdražším městem na celém širém světě je Singapur. Městský stát v jihovýchodní Asii své prvenství statečně obhajuje už třetím rokem. Pro srovnání – průměrná sedmisetpadesátimililitrová láhev vína stojí v Singapuru 22,39 dolarů, v Londýně vychází láhev o stejném množství na 12,47 dolarů.
A tentokrát se neubráníme ani českému přepočtu. Průměrná láhev vína tak v Singapuru vyjde na neuvěřitelných 550 korun. Za to už by u nás bylo i kvalitnější portské, nemyslíte?
Foto: Unsplash/Alex Wong, Oliver Cole, Li Yang, Mike Enerio, Emile-Victor Portenart, Johan Mouchet, Anthony Delanoix, Arkadiusz Radek, Rob Potvin, Steven Wei,
Zdroj: The Telegraph