Milí čtenáři, Vánoce se blíží mílovými kroky a s nimi i nesnadný hon za vhodnými dárky. Máte pro každého něco, nebo stále hledáte? A už jste slyšeli o nové kuchařce naší redaktorky Denisy Jelínkové, 26 deka veganského štěstí?
Jestli ne, tak pozorně čtete. Právě jste objevili ten perfektní dárek, kterým potěšíte každého člena rodiny!
1. Proč právě 26 receptů?
Původně jsem kuchařku chtěla vydat s mou nejlepší kamarádkou. Při řešení koncepce knihy jsme se rozhodly, že bude rozdělena na recepty podle abecedy… Ale při procházení písmen nám došlo, že ne na všechny máme nějaká jídla. Po vyškrtání nám jich zbylo 26. A já si to číslo nechala. Ale ve výsledku čtenář či vegan nadšenec najde v knize mnohem více…
2. Jaké typy jídel uvnitř čtenáři najdou?
Recepty jsem rozdělila do 5 kategorií – Pro hladové, Pro mlsné, Pro žíznivé a Mini recepty, a to především proto, aby si mohl vybrat opravdu každý.
3. Je tam nějaký kulinářský kousek, na který jsi opravdu pyšná a všem čtenářům bys doporučila, ať jej určitě zkusí?
Čokoládový dort. Ten milují snad všichni. Ti, kteří se stravují konvenčně, si ho neskutečně chválí a nechápou, z čeho je. Když ne z pro ně klasických surovin. Je lehký a dá se také jednoduše přetvořit v bezlepkovou verzi. Pyšná jsem ale také na makronky, které jsou na výrobu opravdu těžké, a když se podaří, je to nepopsatelně příjemný pocit.
Šikovná kuchařka i na cesty
4. Kde jsi čerpala inspiraci na jednotlivé recepty?
Určitě nepřekvapí, že v rodině. Ptala jsem se, jaká jídla jim chutnají, a která by rádi vyzkoušeli také ve veganské verzi. Mnoho inspirace přichází také ze zahraničních webů – podíváte se na nějaký recept a napadne vás úplně jiné jídlo třeba s nějakou ingrediencí nebo postupem, který byl při přípravě daného jídla použit.
5. Proč ses rozhodla kuchařku napsat zrovna v cestovní podobě?
Formát byl pro mě docela oříšek, původně mělo jít o velikost A5, tedy klasický malý sešit, který nás snad všechny potkal ve škole při studiu nebo v práci. Když jsem se ale podívala do své knihovny, kde mám všechny kuchařky, většina z nich měla formát A5 nebo i větší. A já, nehledě na tyto pro mne důležité knihy s větším rozměrem, mám ráda malinké věci. A tak se ve vizi cestovní kuchařky shromáždila nejen láska k těm roztomilým drobnějším věcem, ale také to, že je moje taška neustále plná a klasickou knihu do ní zkrátka nevměstnám. Chtěla jsem nejen sobě, ale i ostatním, dát možnost vzít si kuchařku kamkoli a kdykoli, třeba i na cesty, dovolenou apod.
6. Byla jsi vždycky vegankou? Popřípadě co tě vedlo k tomu se jí stát?
Vegankou jsem se stala asi před třemi lety. Dovedla mne k tomu kamarádka. Prvním impulsem byla diagnostikovaná alergie na mléko a různé nepříjemnosti s tímto spojené. Veganské recepty mi byly tehdy nejblíže vzhledem k absenci mléčných produktů. Pak tedy bylo vcelku jednoduché a logické přejít rovnou na veganství. I když jsem byla tvrdohlavá a v prvních chvílích chtěla vysadit jen mléko, nakonec jsem porozuměla také těm etickým důvodům, o kterých lidé mluví.
7. Jaké jsou podle tebe výhody veganského životního stylu? Jsou třeba lidé šťastnější?
Tohle je velmi individuální. Každý vegan by odpověděl jinak. Obecně je veganství velmi prospěšné jak pro zdraví (při udržování pestré a vyvážené stravy), tak také pro okolí člověka, který se rozhodl být veganem. Veganství totiž nepodporuje mléčný, masný a vaječný průmysl, za kterými se skrývá mnohem víc, než co vidíme na talíři s jídlem. Já osobně jsem o mnoho šťastnější. Nejen proto, že jsem zdravější, ale také mám více energie. A ten pocit, že globálně pomáhám svou nesobeckostí světu, potažmo planetě, ve které žiji, to u srdce velmi hřeje.
Veganství není ani drahé, ani složité
8. Není někdy náročnější vyhledávat právě tuhle stravu? (na finance, vzdálenost obchodů, atd.)
Společnost si obecně myslí, že je veganství dražší. Ono se to na první pohled také může takto jevit. Jestliže si bude člověk kupovat neustále náhražky jogurtů, mléka, masa, tatarek apod., tak hodnota jídla za měsíc rapidně roste. Spousta jídel se však dá v pohodě připravit doma – rostlinná mléka, tatarka, luštěninové karbanátky apod. A ve výsledku je veganská strava porovnatelně levnější než konvenční stravování už jen proto, že vegan nekupuje masné výrobky. Ty jsou nejdražší součástí klasického stravování.
9. Proč ses rozhodla do knihy zařadit i citáty? A proč zrovna od Míši Zdráhalové?
Vycházela jsem z vlastního pocitu. Mne citáty v knihách velmi těší, obzvláště tam, kde je nečekám. Chtěla jsem, aby kuchařka byla jiná, koncepcí, vzhledem i náplní. Míša Zdráhalová je osobou, která svými znalostmi a zkušenostmi rozdává radost ze života všem okolo sebe, ukazuje cestu, jak znovu začít být králem/královnou vlastního života. I můj život se změnil díky její empatii. Proto jsem se jí zeptala, zda by chtěla být součástí mé kuchařky, s čímž Míša souhlasila a já jsem velmi ráda.
Na každého čeká malé překvapení
10. Jaký byl o knihu zájem v předprodeji?
Nemám žádné srovnání. Pro mne bylo úspěchem vydání knihy. Ale myslím, že vzhledem k tomu, že jsem od toho nic neočekávala, byl zájem opravdu obrovský a dojemný.
11. Máš už nějaké ohlasy lidí, kterým kuchařka stihla dorazit?
Ano, někteří se již ozvali. Většina je z knihy i malých dárečků nadšená, jiné oslovily fotografie nebo citáty. Pro jiné je kniha jednoduchá, co se týče receptů. I s tím jsem počítala – nemohu vyhovět chutím každého.
12. Rozhodla ses, že si propagační video uděláš sama. Bylo tomu tak i s obálkou knihy/grafikou? A proč ses raději nespolehla na profesionály?
V rámci příprav knihy jsem se naučila mnoho věcí. Především to, že se mohu spolehnout jen na sebe. Nechci být závislá na rozhodnutí a schopnostech jiných, i to je důvod, proč jsem si celou knihu připravovala sama. Mám ráda jednoduchý design, který nechává mluvit slova a fotografie. A do budoucna se chci určitě polepšit, hlavně po té grafické stránce i různorodosti receptů.
13. Prozradíš nám, co je bonusem a malým překvapením?
Myslím, že dnes již můžu – bonusem je recept pro naše čtyřnohé miláčky. Tyčinky, které náš pes zbožňuje. Chtěla jsem do knihy vnořit i lásku a pozornost, kterou spolu s přítelem věnujeme našemu psímu kamarádovi Rastymu. Malé překvapení spočívá v kapesním kalendáři, tužce a samolepkách. Snad potěší.
14. Zároveň máš i svůj blog. Čemu všemu se na něm věnuješ?
Původně jsem měla blog na blogger.com, ten ale nebyl ani vzhledný, ani přínosný. V rámci tvorby kuchařky jsem si našetřila na web, kde jsem vytvořila stránky o kuchařce spojený také s blogem. Na blogu se věnuji různým článkům, především příběhům veganů a jejich jedinečné schopnosti inspirovat druhé. Vždy si říkám, že takové příběhy by mne možná tehdy na začátku inspirovaly a pomohly mi rozhodnout se mnohem dříve. A tak věřím, že právě dnes inspirují a pomohou rozhodnout se někomu dalšímu, kdo ještě není tak úplně přesvědčen o tom, že by se veganem stát chtěl.
Foto: Denisa Jelínková