Takhle v létě, když už nevíte, co s dětmi, bývá nejlepším možným řešením umístit svou ratolest na letní dětský tábor. Tam se vám o ni postará parta nebohých nadšenců, která má podobných vejlupků na starost i několik desítek.
Pokud své děti posíláte na tzv. „eldétéčka“, nebo patříte mezi ty nebohé nadšené vedoucí, tak vězte, že na těchto pobytech nesmí chybět některé z následujících typu dětí. A rodičové, možná, že zrovna ten váš holomek je jedním z nich.
1. Frajírek / frajerka
Děcko těsně před pubertou, které na tábor jezdí odjakživa a má potřebu s tím machrovat. Díky tomu, že zná perfektně okolí tábořiště i většinu her, které se hrají, vždy dokáže dát jasně najevo, že on to má už všechno v malíku, díky čemuž se cítí jako něco víc. Navíc kvůli tomu, že na něj řvou odmala ti stejní lidé, má dojem, že si zasloužil speciální přístup a začíná své vedoucí pokoušet provokativním opatrným špičkováním.
„A Liborééééé, to je ta hra, jak jsme před 5 lety hráli tamhle, jak ses tam natáhl, když jsi mě chytal?“
2. Femme fatale / štramák
Děvče či chlapec, tak 13-14 let, se kterými začínají lomcovat hormony, ba co hůř, kvůli kterým lomcují hormony všem podobně starým jedincům opačného pohlaví okolo. Nemají chvíli pokoj, protože jim pořád někdo nadbíhá a všichni s nimi chtějí trávit čas. V jejich stanu / chatce je permanentně na návštěvě aspoň půlka tábora včetně většiny instruktorů. Na táborové diskotéce jsou středem pozornosti a zároveň jablkem svárů, protože při ploužácích vyjde tanec jen na omezený počet jedinců. Ti, na které se dostane, pak bývají všeobecně nenáviděni. A vedoucí musí dávat po celý tábor bedlivý pozor, aby si puboši nezkoušeli hru na doktory.
3. Uplakánek / brečka
Takové dítě nesmí naneštěstí chybět na žádném táboře. Silná fixace na rodiče a tedy odloučení od nich způsobuje vodopády slz především u malých dětí. To je pochopitelné a děti z toho naštěstí vyrostou. Jsou ale i takové citlivky, které brečí skoro pořád a kvůli všemu. Taky z toho vyrostou, jen možná o něco později. Snad.
„Proč brečíš?“ „Já-á, ne-víí-íím. Mně se prostě chtělo.“ „Aha.“
4. Rejpal / házel / sběrač
Dítě, co nevydrží chvíli v klidu a musí pořád něco dělat. V momentě, kdy se má celý oddíl seřadit a v klidu poslouchat, drží v ruce klacek a opodál s ním rýpe do země. Spořádaný přesun táborového kolektivu narušuje neuspořádaným házením šišek po kamarádech, po zemi, nebo prostě jen tak do prázdna. Když se nenajde lepší rozptýlení, vystačí si se sběrem kamínků ze země, nebo otrháváním listů ze stromu, čímž zdržuje svůj oddíl, v horším případě celý tábor.
5. Otrapa
Klasický „už tam budeme“ děcko. Takový ten otravný človíček, který vás zasype tunou zbytečných otázek, na které by stejně záhy dostal odpověď. A když se na něco neptá, tak něco chce, nejlépe v době, kdy to nejde zařídit. Ideálně potřebuje na záchod 5 minut po odchodu z tábořiště. Na pěst.
„Liboréééééé, jak se to hraje?“ „Vydrž, za chvíli vám to vysvětlí.“ „Aha… a to budeme jako hrát všichni?“
BONUS: Pesimista
Naštěstí ojedinělý úkaz, který vykazuje nedostatek nadšení pro hru, protože svou situaci vidí od začátku jako bezvýchodně ztracenou.
„Proč neběháš?“ „Protože když tam vběhnu, tak mě hned chytí.“
„Proč nechytáš ten balón?“ „Protože ho nechytím, a když jo, tak o něj hned přijdu.“
„No, tak přidej, vždyť je to závod.“ „Proč? Stejně budu poslední.“
Věnováno všem přátelům, se kterými dlouhá léta rok co rok připravujeme tábor a bez kterých by to nebylo ono. Ostatně jako i bez těch dětí, které nám přivodily už tolik záchvatů smíchu, že to absolutně vyvažuje fakt, že jsou někdy vážně na zabití.
Foto: Pixabay, Wikimedia, Flickr