Ach to cvičení. A zdravý životní styl, který nám káže hýbat se, relaxovat a jíst vyváženě a zdravě. Jaká pozitiva si můžeme vzít pro začátek zdravého žití?
Klíčem k pravidelnému cvičení je vytrvalost. Je spousta lidí, která se během roku několikrát odhodlá ke změně životního stylu, a která to několikrát vzdá. Jak se tedy účinně motivovat k tomu, abychom vytrvali?
Některé změny se projeví v delším časovém horizontu, je celkem jasné, že výstavní six-pack nevyrýsujete na břiše za 5 dní, jsou ale i změny, které můžete celkem znatelně pocítit i po týdnu pravidelného cvičení. A právě tyto drobné změny vás mohou motivovat k vytrvání ve vašem úsilí. O kterých změnách je tedy řeč?
1. Budete „pevnější“
I půlhodinka posilovacích cviků denně ve vás už po třech dnech může evokovat pocit zpevněného těla. Svaly se aktivují a cvičením se napnou. A tak i po krátké době můžete sledovat malé změny na vašem těle. I břicho se může tak trochu zpevnit už po pár dnech cvičení. Jednoznačně viditelné to sice nebude, ale ten pocit určitě zaznamenáte.
Cestu za pevnějším tělem byste ale neměli přepálit hned v začátku. Pokud se rozhodnete cvičit doma, „nezrušte“ se hned první den vyčerpávajícím tréninkem, při němž vám vyplavená kyselina mléčná vyřadí svaly na několik dalších dní.
Ne že byste se tedy nemohli hýbat, ale dělat sedy-lehy s přetaženými břišáky není žádná sláva a taky to nemá moc efekt. Začněte proto raději pozvolna. I půlhodinka cvičení, posilování a protahování se pro začátek počítá!
2. Budete mít více energie
Zní to nelogicky, ale je to tak. Většina lidí své cvičící úsilí vzdá zejména proto, že se cítí po celém dni plné práce unavení a představa, že by měli vyskočit a dát si, byť na malou chvíli, do těla ještě nějakým posilováním, je doráží.
Opak je ale pravdou. Ve většině případů je fyzická aktivita úplně jiným typem zátěže, než ten, který zažíváte přes den v práci. A proto vůbec není na škodu se přemoci a pár cviků si dát. Ideální je se vypravit do posilovny nebo jít běhat ven, abyste nemohli své úsilí po pár cvicích a metrech vzdát.
A energický výsledek se dostaví. Při sportu se, jak známo, vyplavují endorfiny, které v nás evokují pocit štěstí, kterým se můžeme posléze opájet. Největším kladem je ale to, že vás cvičení „nakopne“. I když máte zpočátku po pár cvicích pocit, že umíráte, velmi snadno se to přehoupne do pocitu síly a energie.
A tak často po cvičení a osvěžující sprše chytnete druhý dech a můžete se věnovat dalším aktivitám, které byste jinak třeba už odložili. Skvělé je, že tento efekt se dostaví také velmi brzy, a neopustí vás ani při dlouhodobém pravidelném cvičení.
Časem si třeba dokonce na svou každodenní dávku energie a endorfinů navyknete tak, že bez ní nebudete moci existovat. Ale nic se nemá přehánět, že…
3. Budete prostě fit
Samozřejmě mnohem víc fit se budete cítit, když se hned bezprostředně po cvičení nenaládujete klobásou nebo jiným tučným a těžkým jídlem, ale i tak ze sebe budete mít lepší pocit. Ne nadarmo odborníci na zdravý životní styl doporučují spolu se cvičením obměnit i jídelníček, výsledný efekt se dostaví rychleji a znásobí se.
Změna stravovacího stylu nemusí nutně znamenat, že se musíte vzdát všech radovánek souvisejících s konzumací tučných a nezdravých pochutin. Pro začátek třeba stačí zapřemýšlet nad dobou a tím, co v tu dobu jíme. Ráno si například můžete dopřát těžší jídlo, večer se už ale snažte svůj metabolismus po cvičení nezatěžovat něčím takovým, jako je klobáska.
Ale když ona po tom cvičení tak dobře šmakuje, že.
4. Vejdete se do starých věcí
Ačkoliv hubnutí do vysněného oblečení je spíše doménou žen, v jistém smyslu se to nevyhýbá ani mužům. Asi každý člověk má ve skříni alespoň jeden nostalgický kousek, u něhož doufá, že se do něj časem ještě obleče. Jenže přes pivní pupík a silnější stehna své oblíbené džíny prostě nenapresujete.
A s vytrvalým cvičením máte šanci, že ty staré, ale zachovalé kousky ještě někdy dáte. A ten pocit, kdy bez problémů dopínáte knoflíček u roky nenošených kalhot, nebo oblékáte košili, která pro vás dlouhá léta představovala více než cokoli jiného svěrací kazajku… je prostě k nezaplacení.
5. Budete mít pestřejší život
Protože kdo říká, že musíte každý den mechanicky splnit kvótu sto padesáti sedů-lehů, stovky dřepů a dalších šíleností? Tento model je totiž skoro předurčený k neúspěchu, protože jen málo lidí takovou jednotvárnost vydrží.
Mnohem lepší a účinnější je začít se věnovat různým aktivitám, přidat pohyb, který naše tělo zatíží různými způsoby. A tak si v pondělí můžete dát onu zničující sadu dřepů, kliků a sedů-lehů, ale v úterý si třeba vyjeďte na kole.
Možností je spousta, i badminton může být poměrně akční sport, naučte se hrát tenis, vyzkoušejte squash, zajděte na fotbal s dalšími nadšenci, běžte si zaběhat, zkuste kruhový trénink v posilovně… Záleží to jen na vás. Důležité ale je, abyste nezajeli do stereotypu, který vás při cvičení začne nudit a vy se do toho budete muset nutit.
A v důsledku toho zjistíte, že vlastně žijete neskutečně pestrý a kvalitní život!
6. Budete mít vyšší sebevědomí
Co si budeme povídat, všechno je to hlavně o pocitu nás samotných. A sebevědomí se odvíjí od našeho sebehodnocení. Pokud jsme sami se sebou spokojení, nebo jsme na sebe pyšní za úsilí, které vyvíjíme, cítíme se lépe a naše spokojenost a dobrá nálada z nás doslova vyzařuje.
Chvála všem slečnám, které se cítí spokojeně a sebevědomě i se špekatým „muffinem“ přetékajícím přes o tři velikosti menší a nevhodně střižené džíny a všem lidem, kteří se se svým tělem a méně zdravým životním stylem dovedou s přehledem smířit.
A ještě mnohem větší chvála těm, kteří se nespokojí s málem a jsou schopni a ochotni vybočit z komfortní zóny a udělat něco pro to, aby se cítili lépe a žili kvalitnější život. Vaše tělo se vám za to odmění, to mi věřte.
Foto: Pexels