Přátelé jsou k životu potřební. Prakticky každý máme někoho, komu se můžeme svěřit s problémy nebo podělit o radosti. Ale co když si to jen myslíme?
Psychologové a vztahoví experti dokonce stanovili šest ukazatelů, podle nichž se můžete řídit, abyste odhalili falešného přítele. Pokud zjistíte, že mezi tyto přátele-nepřátele patří i někdo z vaší blízkosti, je nejvhodnější se jej opatrně zbavit. Dříve či později by takový člověk mohl udělat ve vašem životě pořádný nepořádek. A to i proto, protože mu ve skutečnosti na vás a vašem blahu ani v nejmenším nezáleží.
1. Neustále vás kritizují
Občas je nějaká ta upřímná kritika a vyjádření názoru zdravé, vždyť koneckonců od koho jiného bychom měli očekávat upřímnost i za cenu, že to bude bolet, než od těch nejbližších přátel. Všeho moc ale škodí, to je stará známá věc. Někteří lidé se totiž v kritizování vaší osoby mohou vyžívat, aby se mohli těšit z toho, že ve srovnání s vámi se mají lépe. Nebo může být jejich motivací snaha, abyste se na nich a jejich pomoci a názorech stali závislými.
V takovém případě je nejlepší si na rovinu promluvit. Pokuste se svým přátelům vysvětlit, že byste uvítali zacházení s respektem a úctou. Pokud o své blízké přátele nechcete jen tak přijít, zkuste jim dát čas, aby svůj přístup a chování k vaší osobě změnili. Pakliže se ale po časovém odstupu dočkáte ještě větší dávky kritiky, zbavte se jich. Nejsou to vaši přátelé.
2. Snaží se vás odtrhnout od ostatních přátel
Nezdravá přátelství mohou vykazovat i tento nadmíru manipulativní rys. Pokud si vás kamarád či kamarádka uzurpují pro sebe a až hystericky žárlí na vaše další přátele, zbystřete. Mezi hlavní rysy pravého přátelství by měla patřit tolerance a úcta.
Pokud se ale za čas strávený s jinými lidmi nežli s vaším nejbližším přítelem či přítelkyní začnete cítit vinni, vězte, že něco je špatně. Uzurpování a minimalizace vašeho kontaktu s ostatními přáteli může ukazovat strach z toho, že by o vás uzurpátor přišel. A v horších případech byste se mohli dočkat také pokusu o izolaci a odcizení od vaší životní partnerky nebo partnera. A věřte, že takové problémy řešit opravdu nechcete.
3. Vysávají z vás energii
Neustále vyžadují péči a vaši plnou pozornost. Dobří přátelé by se o sebe měli umět postarat sami a nenechávat ve vás pocit viny za to, že na ně nemáte čas a oni tak psychicky strádají. Samozřejmě, občas je zcela normální požádat o pomoc a poté ji třeba zase oplatit, ale řeč je o neustálém jednostranném využívání.
Jde o to, že někteří lidé jsou maximálně sebestřední a jsou tak zaměření výhradně na sebe a své potřeby. Přátelská loajalita a vzájemná pomoc je krásná věc, ale uvědomte si, zda jsou vaše pomoc a investice skutečně vzájemné. Pokud se po každém setkání cítíte unavení, bez chuti a energie, zvažte, jestli vám takové přátelství stojí za to.
4. Nikdy vám nezavolají
Nechceme tím samozřejmě naznačovat, že vaši přátelé nemají nikdy možnost být přepracovaní nebo nemít na vás čas, i to se může stát. Jde ale o to, že falešný přítel vás bere jako tu úplně poslední možnost. Nikdy tak s vámi nepočítá pro příjemné akce, nebere vás v potaz takovým způsobem, že by jej zajímalo, jak se zrovna máte a co prožíváte. Zkrátka jej začínáte zajímat, až když všechny zajímavější možnosti pominou nebo vyprchají. A chcete být navždy něčí záložní plán?
5. Nedokáží udržet vaše tajemství
Nebo ne že by nechtěli nebo to neuměli, nedokázali, pro ně vaše tajemství prostě není důležité. A tak pro ně není důležité ani to, jestli bude nebo nebude vyzrazeno. A co je v přátelském vztahu horší, než ztráta důvěry?
6. Nechtějí se změnit
Jakákoliv změna jejich chování k vám jim připadá zbytečná. Nechtějí měnit své návyky, protože jim na vás dost možná nezáleží natolik, aby je zajímala vaše spokojenost. Přitom změny jsou poměrně přirozenou součástí našeho života. Stěhování, změna práce, rozchod, změna životního stylu… Jen falešný přítel se snaží udržet život neustále v těch stejných zaběhnutých kolejích. A tak se po čase může stát nevítanou přítěží. Záleží jen na vás, zda jej dokážete odhalit.
Foto: Unsplash/Ben White, Sidharth Bhatia, Dennis Flisenberg, Rémi Walle, Matthew Kane