Začátek nového roku s sebou přináší i nové výzvy, někdo se snaží zhubnout, někdo reorganizuje svůj život, další zkouší nové koníčky, jiný se vrhá na kreativní tvorbu. Pojďme se podívat na zajímavé fotografické projekty, které zvládnou i úplní začátečníci.
365 dní
Tento fotografický projekt je poměrně rozšířený a známý, jeho princip spočívá v tom, že každý den v jednom roce vystihnete nějakou fotografií. Při pohledu zvenčí se to může zdát jednoduché, při realizaci však můžete narazit na značné komplikace, například jak popadesáté kreativně vyfotit rutinní situaci? Pokud se ale takovéto výzvy chopíte a vydržíte ji plnit po celý rok, bude vám odměnou pestré ohlédnutí za uplynulým rokem. Dobře zvolené a chytře zakomponované fotografie by vám pak měly promítnout atmosféru a nejdůležitější události každého dne vašeho uplynulého roku.
Výzva 365 dní ale vyžaduje, abyste měli neustále po ruce fotoaparát nebo kvalitní mobil, často je třeba přemýšlet o kompozici snímku a vůbec o jeho obsahu, abyste obrazově vystihli hodnotu, kterou chcete sdělit a uchovat. Naopak se vám někdy může stát, že pořídíte nádherný snímek cvaknutím na první dobrou, bez rozmyslu a zbytečného „pitvání“ se v jeho obsahu. To všechno ale sami zjistíte, vyzkoušíte-li si tento projekt na vlastní kůži.
52 týdnů
Projekt nazvaný 52 týdnů je jednodušší obdobou 365 dní. Místo toho, abyste cvakali situace a výjevy každého dne, zaměříte svou pozornost na nejvýznamnější okamžik každého týdne. Výsledkem tak bude 52 fotografií, které shrnou opravdu jen ty nejzajímavější události roku. Výhodou oproti 365 dnům je to, že nemusíte každý den přicházet s něčím novým a neotřelým, a můžete se tak soustředit a vybírat jen ty nejlepší body ze svého týdenního programu.
Je jen na vás, jak svůj projekt budete koncipovat. Můžete každý týden vyfotit nahodilý snímek, můžete se však také zaměřit tematicky a každé fotografii vdechnout nějaký význam. Zajímavé jsou například fotografie stejných objektů v jiném světle, na jiném pozadí a podobně. Je možné také projekt spojit s nějakou další aktivitou, například s procházkami nebo cvičením. Fotoprojekt vás alespoň donutí každý týden vyrazit někam na procházku, zajímavá fotka z posilovny může motivovat k dalším pokrokům.
Selfies
Pořizování autoportrétů neboli selfies je nepopiratelným fenoménem dnešní doby. Samozřejmě neznamená, že musíte každý den instagramově špulit před objektivem svého mobilu, ale pořízení obyčejného přirozeného autoportrétu každý den, nebo alespoň každý týden, vám na konci zvoleného období ukáže, jak se měníte.
Je vhodné dodržovat pravidelné focení selfies alespoň půl roku, aby byl výsledný efekt viditelnější. Někteří fotografové si své fotografie poté skládají do videa, aby mohli díky rychlému sledu pozorovat změny. Při focení selfies pro takovýto účel je vhodné zvolit stejné nebo barevně podobné pozadí, aby jeho změny neodpoutávaly pozornost od vaší tváře. Zajímavé by například mohlo být portrétování se na pozadí krajiny, která se za vámi bude s postupem ročních období měnit. Kromě změn na svém obličeji tak navíc jako bonus zaznamenáte působivé změny v rámci ročních období.
Od A do Z
Konečně projekt, který svého tvůrce časově nelimituje. Princip spočívá v tom, že tematicky fotografujete objekty, které vyjadřují nebo jsou spojeny s jednotlivými písmeny abecedy. Díky tomu, že nemusíte postupovat ani chronologicky, ani v závislosti na čase, získáváte při své tvorbě jistou volnost. Projekt A-Z se dá koncipovat různými způsoby, záleží jen na vašem autorském pojetí.
Pro začátek můžete fotografovat jen různá písmena, která někde uvidíte. Nebo objekty, které svým tvarem nějaké písmeno připomínají. Tento způsob pomáhá takzvaně otevřít oči pro kreativní vnímání, díky němuž se budete následně moci postavit větším výzvám. Další možností je například focení míst, jejichž název odpovídá danému písmenku abecedy, můžete tak rozvinout svou kreativitu od Aše až po Zimbabwe.
Bokovka
Stále větší popularity nabývá takzvané focení od boku. Fotíte-li na zrcadlovku, spusťe si ji na popruhu k pasu a zmáčkněte spoušť. V době, kdy se fotografie stala každodenní součástí našeho života a prakticky každý druhý člověk vlastní digitální zrcadlovku, se oceňuje jakýkoli neotřelý nápad nebo změna perspektivy.
Fotka „od boku“ mění právě perspektivu, už jen snížení pohledu nabídne změnu a obohacení obyčejného výjevu, který vidí všichni stejně. Nemusíte fotit jen „od boku“, můžete klidně fotit úplně od země. Taková série fotek „ode dna“ může být vítaným zpestřením nejen alba z dovolené.
Černobílý svět
V nejedné fotografické učebnici se píše, že pro naučení se lepšího vnímání celkové fotografické kompozice je vhodné fotit černobíle, protože vaše oko nerozptylují barvy. Dnes sice díky chytrým programům proměníte v počítači fotku z barevné na černobílou jediným klinutím, ale co to zkusit rovnou na černobílo vyfotit? Pro černobílou fotografii je podstatné spektrum odstínů šedi, fotka by měla obsahovat jak jasně bílou, tak černou plochu a čím více odstínů mezi nimi navíc budeme na fotografii mít, tím lépe na tom budeme. Jako bonus se navíc naučíme pracovat s dynamikou obrazu a budeme lépe vnímat působení světla.
Obdobou černobílého focení může být také sestavování monochromatických fotek, tedy že na fotografii budou převládat předměty i pozadí v určitém tónu. Sestavení různých fotografií v monochromatických spektrech zaujme určitě nejednoho diváka.
I přesto, že už dávno disponujeme barevně fotícími přístroji, rádi se vracíme k černobílým variantám fotek, protože mají své kouzlo. Můžete svůj projekt omezit tematicky, ale také technicky – například, že si zvolíte určitá kritéria, podle nichž budete fotky pořizovat. Fantazii se zkrátka meze nekladou.
Foto: Pixabay.com