Nejde jenom o otřepané ponožky v outdoorových sandálech, i když ty by se určitě mohly řadit na první místo. Jaké jsou další módní prohřešky českých mužů?

Ve spoustě věcí se na českém způsobu oblékání podepsal komunistický režim, jehož dozvuky můžeme v módě českých mužů pozorovat dodnes. Je to velká škoda, protože kdyby čeští muži jen o trochu více dbali na módní trendy, mohlo by to u nás vypadat úplně jinak.

Jistěže existují světlé výjimky v podobě mužů, kteří vědí, co a jak s novými módními trendy, faktem ale zůstává, že velká část Čechů při volbě oblečení pořád ještě tápe.

1. Ach, ty ponožky…

Omílaný evergreen rozhodně nesmí chybět. A proto mu náleží čestná první pozice. Ponožky v sandálech jsou zkrátka a dobře ošklivé a nevkusné. I když se dá argumentovat tím, že vzít si do sandálů ponožku je hygienické, protože se vám nebude tolik potit noha, tak… ne, ani tak to ty ponožky trčící z outdoorových sandálů neomlouvá.

socks-1322489_1920

Abychom ale pořád neřešili ty proklaté ponožky a sandále. Co tahle oblek a ponožky? Zdánlivě jednoduchá věc přináší spoustu hloupých chyb. U obleku prostě platí, že když si oblékáte tmavý oblek, patří k němu do bot tmavé ponožky co nejblíže barvě obleku, když volíte světlý oblek, je nutné k němu volit zase ponožky světlé, které opět budou odstínem co nejblíže barvě onoho světlého obleku.

Ano, tu a tam se objeví muž s barevnými ponožkami, které mu zpod nohavic formálního oděvu rozpustile vykukují. Mějte však na vědomí, že takovéto kreace je nutno vyváženě doladit i  horní části outfitu – tedy například košilí, motýlkem nebo kapesníčkem ve shodné barvě i odstínu ponožek. A ani tak to není styl pro každého. A pamatujte, že doladění bílých ponožek v tmavém obleku k bílé košili je naprostý a absolutní nesmysl!

funny-629675_1280

Možná se vám chce protestovat, ale schválně se při následující příležitosti formálního rázu zaměřte na kotníky přítomných pánů…

2.  Outdoorové oblečení vždy a všude

Svou vášní pro outdoorové oblečení jsou Češi poměrně známí. Ovšem to, že je v Tuzemsku oblečení pro extrémní sporty a sportovní aktivity oblíbené, ještě bohužel neznamená, že co Čech, to sportovec. A to je ten zásadní problém. Za poslední léta se poměrně kreativně rozvinulo odvětví takzvaného městského stylu, k němuž patří ležérní nebo sportovně elegantní oblečení.

Mnoho Čechů však stále do městských ulic vyráží v pohorkách a bundách s rekordní membránou, v nichž mnohdy navíc bývá zabudován lavinový čip nebo podobná vymoženost. Opravdu si myslíte, že vám ve městě hrozí takové nebezpečí?

Je fakt, že přehnaně sportovní odívání je vyčítáno i ženám, které často místo lodiček nebo balerínek vyrážejí v pořádných pevných teniskách. No, ještě že ty tenisky jsou momentálně v módě i v rámci městského stylu.

swimming-1199678_1920

Každopádně, je fajn mít doma pořádné outdoorové vybavení, které vám umožní zažít neskutečné dobrodružství někde v džungli. Anebo aspoň v Beskydech, které už jsou podle všeho pro všechny žijící za hranicemi Moravy něco jako začátek Transsibiřské magistrály. Ale proboha, prosím, netahejte ty membránové bundy a pohorky a softshellové kalhoty do města! I ležérní elegantnější oblečení může být pohodlné…

3. Příliš dlouhé džíny

Nebohý prezident Václav Havel zasadil v českých mužích komplex. „Hlavně, abych ty kalhoty neměl na ‚Havla,“ možná právě tato úvaha je vysvětleném toho, proč ještě dnes spousta mužů šoupe po zemi o deset čísel delší nohavice, než by bylo třeba.

Nemusíte se bát, že budete vypadat, jako když měříte vodu, ale opravdu není nutné v případě této obavy volit nohavice, které přesahují o několik centimetrů vaši patu včetně obutí.

denim-trousers-885497_1920

4. Kapsáče

Kdyby šlo v redakčním systému přidat za „kapsáče“ srdíčko, věřte mi, že bych ho tam přidala. Zdá se, že skoro v každém českém muži dřímá alespoň kousek kutila. Protože jinak opravdu nerozumím tomu, proč tolik mužů ještě pořád s oblibou nosí kalhoty s tisíci kapsami. V tolika kapsách se stejně nemůžete vyznat, kam jste si co uložili, ne?

A ještě horší je asi letní varianta tříčtvrtečních kalhot, které jsou samozřejmě masivními kapsami na zadku a na bocích opatřeny také. Nejenom, že ty kapsy zbytečně přidávají optická kila, ale celkově jsou prostě momentálně úplně nemoderní. Vlastně už k nim chybí jenom stará známá ledvinka kolem pasu.

A hlavně – proč mít v létě zakrytá i kolena kvůli kalhotám s kapsami? V obchodech se dají sehnat krásné a slušivé modely plátěných nebo džínových šortek nad kolena, které mužské postavě lichotí. A také jsou v podstatě univerzální.

5. Hodinky

Asi to není jen doménou českých mužů, ale je veliká škoda, že s příchodem mobilních telefonů jsme tak trochu zapomněli na hodinky. Pokud totiž existuje opravdu krásný a vkusný mužský šperk, pak to není stříbrný ani zlatý řetízek kolem krku, ani náušnička v uchu, ale jsou to pěkné a kvalitní hodinky, které dodají muži na stylovosti.

wristwatch-407096_1920

Nemusíte hned nosit po kapsách plátěné kapesníčky, které byste mohli galantně nabízet dámám v nesnázích, abyste působili jako gentleman. Bohatě stačí, když budete mít na ruce pěkné hodinky, díky nimž budete například moci diskrétně kontrolovat čas strávený s dámou. Protože nervózní rozsvěcování displeje o velikosti prkénka na krájení masa vám na eleganci zrovna nepřidá.

6. Konzervativnost

Ona sice kombinace čistě bílého trička a džín nevyjde z módy asi nikdy, ale přece jen… občas by to chtělo něco trošku nápaditějšího. Samozřejmě není potřeba vytvářet překombinované outfity se zakomponovanou šálou a kloboukem, abyste byli módní a „in“, ale opravdu není na škodu tu a tam vybočit z té džínové klasiky.

Poměrně málo mužů se obléká do košil. Je jasné, že tričko je pohodlnější a nikterak neomezuje v pohybu, ale na druhou stranu košile ležérně zastrčená do kalhot nikdy nic nepokazí. Vyzkoušejte například kombinace se sportovním sakem nebo si k dlouhým kalhotám pořiďte ještě jiný typ bot než vycházkové adidasky.

7. Správná volba obleku

Povídání o obleku je samozřejmě na sáhodlouhý článek sám o sobě. Ale řekněme si pár pravidel, která o nošení obleku dnes platí a dříve třeba byla jiná.

son-in-law-636021_1280

Rukávy saka mají končit v ohybu zápěstí, nikoliv až někde u článků prstů. Dříve se sice saka vybírala s delšími rukávy, dnes už ale panují jiná pravidla a jiné standardy. Inu, je jiná doba, že. Navíc nevadí, ba je spíš žádoucí, když vám z rukávů saka vykukují okraje rukávové manžety od košile.

Pozor je třeba si dát také na šířku ramen, která vám prostě musí sedět. Mnoho mužů chodí po světě s příliš širokým střihem saka v ramenou, což není úplně ideální.

O botách a ponožkách jsme si už povídali.

Délka kalhot je také specifická, neměly by být příliš dlouhé ani příliš krátké. Obecně platí, že by se kalhoty měly opřením o nárt jednou „zlomit“. Pokud se nohavice vlní ve více skladech, je třeba sáhnout po kratších nohavicích.

Jo, a víte že nejčastější byznys barva je už po několik let tmavě modrá? … Není třeba vždycky striktně volit černý nebo šedý oblek.

A nakonec – oblek nemusíte nosit jen na slavnostní příležitosti, jako jsou promoce, svatba, oslava nebo pohřeb. Existuje mnohem více událostí, pro které je volba obleku více než adekvátní. Naučte se tedy oblek nosit častěji a sžijte se s ním. Aspoň nebudete litovat investice do drahého a kvalitního kousku.

Foto: Pixabay