Očekávaný film režiséra Filipa Renče o kontroverzní osobnosti prvorepublikové kinematografie Lídě Baarové vstoupí do distribuce 21. ledna letošního roku.
Snímek promítne rekordní počet kinematografických zařízení, Lída Baarová rozzáří plátna 29 multikin a 151 jednosálových kin, přičemž bude současně uveden i na Slovensku. V průběhu března se uvedení filmu do kin dočkají také Rakušané.
Titulní roli ztvárnila členka Slovenského národního divadla v Bratislavě Taťána Pauhofová, kterou mohou čeští diváci znát například z pohádek Čert ví proč nebo Láska rohatá, nebo také z filmů Román pro muže, Hořící keř či Něžné vlny. Režisér Renč do svých projektů rád obsazuje slovenské herečky. V tomto případě prý rozhodly její oči, na skutečnou podobu s Baarovou tolik nehleděl, protože „nejde o soutěž dvojníků“, jak sám charakterizoval. Jejího partnera Josefa Goebbelse ztvárnil ve filmu rakouský herec Karl Markovics.
„Filmový herec hraje především očima. A Táňa myslí na to, co hraje, a především tomu věří,“ prozradil filmař, který producentům odmítl i některé jimi doporučené neherečky, například modelky slavné ve světě. „V tomto případě nesmí jít o kompromis – dobré obsazení je klíčem k úspěchu,“ řekl.
Podobně se podle něj bojovalo i o to, jaký jazyk bude pro snímek klíčový. Nakonec vyhrála čeština, už kvůli uvedení v televizi, i když německy hovořící herci a „tvrdá“ němčina charakteristická pro dobu, ve kterém se příběh odehrává, k hlavním postavám patří. „Jinak by dobrá hodina filmu musela být doplněna českými titulky,“ vysvětlil Renč. Po 13 letech čekání si tak splnil sen, když mohl na plátno převést scénář Ivana Hubače. Producent Jiří Jurtin ze společnosti Nogup agency před začátkem natáčení uvedl, že rozpočet bude kolem 80 milionů korun.
Baarová zemřela zbavená svéprávnosti 27. října 2000 v Salcburku ve věku 86 let. Pražská rodačka stanula před kamerou poprvé v roce 1931 a účinkovala ve třech desítkách českých filmů. Život i kariéru okouzlující ženy krutě poznamenal blízký vztah k nacistickému ministru propagandy Josefu Goebbelsovi, jehož úmysl se kvůli ní rozvést zastavil až Adolf Hitler. Po válce byla obviněna z kolaborace a strávila přes rok ve vězení. Po únoru 1948 emigrovala, v 50. letech hrála v italských a španělských filmech, mimo jiné ve Felliniho Darmošlapech.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay.com, CSFD.cz (oficiální promo k filmu)