Známe to asi každý. Nejdříve nadšeně plánujete dovolenou, vybíráte destinaci a způsob trávení volného času, pak se dlouhou dobu hrozně moc těšíte a pak – hrůza. Proč se při dovolené s partnerem vždy dokážeme tak moc pohádat? I sebeharmoničtější pár se bude pravděpodobně potýkat s určitými překážkami během úžasné dovolené, která působí jako vystřižená z katalogů cestovních kanceláří. Proč to tak ale je?
Hloupé a naivní iluze?
Na vině jsou do velké míry zřejmě iluze. Každý z nás si totiž ideální chvíle odpočinku představuje jinak a přirozeně to považuje za nejlépe strávený čas. Zatímco jeden z partnerů si tak plánuje relaxaci ve wellness plnou masáží a rozmazlování, druhý si pod tím samým třeba představuje aktivní dovolenou, která bude plná cestování a poznávání nových míst.
Každý něco jiného
A problémem, při němž vzniká partnerské tření, je právě to, že se třeba partneři předem nedomluví a nesladí své požadavky a představy týkající se ideální dovolené. Konfrontace s realitou, která se diametrálně liší od našich dlouhé měsíce konstruovaných natěšených představ, je pak obzvláště bolestivá. Specifickým problémem je pak trávení dovolené s partou. Je vhodné si předem domluvit, zda jste ochotni trávit veškerý čas se svými přáteli, nebo chcete mít i chvíle, které budete trávit výhradně spolu jako pár. I deziluze způsobená tím, že jeden chce romanticky výletovat ve dvou a druhý se odmítá pustit skupiny přátel, dokáže udělat velké dovolenkové dusno.
Jak tomu tedy lze předejít?
Můžete se snažit jakkoliv, ale aspoň malým třenicím na dovolené prostě úplně nepředejdete. Už jen to, že oproti „běžnému provozu“ spolu trávíte opravdu celé dny a noci, se na vašem vztahu projeví. I sebevnímavější a ideální harmonický pár totiž bude po týdnu na lyžích vykazovat jednoznačné znaky ponorkové nemoci. A tak se vlastně dá říct jen jediné – na dovolenkové rozmíšky je potřeba hlavně klidná mysl a zvýšená tolerance.
Foto: Pexels, Pixabay