Léto přímo nahrává poznávání nových turistických destinací. Pojďme se dnes ale podívat tam, kam byste se jako turisté možná dostat ani nechtěli.
Možná, že pravý cestovatel by nad následujícími lokalitami nadšeně zajásal, běžný turista si ale ze zapomenutých a chudých míst neodnese příliš líbivé zážitky. A strávit dovolenou na humanitární misi sice není nemožné, ale také to není úplně pro každého. Podívejme se tedy na místa, do nichž se turisté zrovna nehrnou, ale i přesto mají určitý půvab.
Írán
Země, která se nachází v rizikovém regionu, jen stěží může vábit turisty. Že by se turisté hnali do státu, do něhož neustále pronikají spory a války s Izraelem? Do státu, v jehož čele stojí fanatický prezident odsuzující Evropu i Spojené státy? Asi jen stěží.
Nicméně i přes negativní předsudky a fakta, která jsou o Íránu známa, je pro návštěvníka překvapující například srdečnost a vstřícnost tamních obyvatel. Ten, kdo se svým západním vzezřením očekává urážky a kamenování, může být mile překvapen příjemným vystupováním Íránců.
A navíc, jen málokde budete hledat luxusnější a zároveň levné lyžování, nežli na íránských rozlehlých svazích!
Barma
Občanská válka, která Barmu potrápila před osmi lety, se v nejrůznějších dozvucích vrací v zemi dodnes. Více než stovka tisíc obyvatel tenkrát přišla o život, téměř milion lidí přišlo o své příbytky. Režim je sice klidnější, ovšem to, že země prošla brutální válkou, je stále ještě na některých místech patrné.
I přesto je ale Barma turisty mimořádně vyhledávána. Má jim totiž co nabídnout. Návštěvníci v zemi prahnou po nádherném výjevu, který skýtají měkké paprsky zapadajícího slunce rozlévající se nad střechami tisíců buddhistických chrámů na baganské pláni. Velkým turistickým tahákem je třeba také plovoucí vesnice na jezeře Inle nebo dechberoucí pagoda Shewagadon, která je vyrobena z ryzího zlata.
I mentalita tamních obyvatel je velmi poučná a evropský turista se rozhodně má co přiučit. Když k nevšednímu zážitku připojíme ještě neobvyklý a kouzelný mix čínské, indické a jihovýchodní kultury, musíme uznat, že Barma možná není tak úplně turisticky zavrženíhodná.
Arménie
Exotický název arménského státu spoustě lidí neřekne téměř nic. Faktem ale je, že Arménie je státem plným rozporů a pnutí, která se promítají i v celkové atmosféře. Stát, z jehož části pochází americká celebrita Kim Kardashian, je totiž sužován etnickými konflikty mezi Albánci, Arménci a Ázerbájdžánci.
I když se v současné době zdá, že je konflikt zažehnán, nemusí to být tak úplně pravda. Jednotlivé národy žijící v této oblasti se vlastně nikdy nedopracovaly ke smíru, a tak konflikt přetrvává a je jen otázkou, kdy opět vybuchnou násilné střety.
Na druhou stranu je Arménie zemí s nádhernou panenskou přírodou a geniem loci, kterého budete v turisticky profláknutých státech hledat jen stěží. Ona ta nedotknutost tamní přírody, odlehlá místa, vysoké hory a jezera s hojností ryb mají něco do sebe. A nejen pro osamělé dobrodruhy.
Pákistán
Tahle země si s sebou bohužel nese ve světovém nahlížení obrovský šrám: po několik let se stala útočištěm teroristického bosse Usámy bin Ládina. Pro návštěvníky ze západu většinou Pákistán, Afghánistán, Irák či Írán představují jednolitou nebezpečnou zónu, po níž se nekontrolovaně pohybují útočníci vyzbrojení kalašnikovy.
Nedá se říct, že by například Pákistán byl pro Evropana tak úplně bezpečnou zemí, ale bezprostřední ohrožení života vám v zajištěných destinacích nehrozí. Pokud se ale rozhodnete cestovat na vlastní pěst, může vám hrozit nebezpečí únosu. Ani tak ale není ohrožení turistů na každodenním pořádku.
Turistů se do Pákistánu hrne překvapivě hodně. Část z nich si přeje pokořit anebo alespoň spatřil legendární osmitisícovku K2, jiní touží poznat tamní kulturu a nepotřebují se při tom tlačit v davech. Ve srovnání s Indií nebo Nepálem do Pákistánu jezdí nepoměrně méně návštěvníků, což ale může být v určitých ohledech spíše výhodou.
Foto: Pixabay