Znáte komika Johna Olivera? Tento týden se ve svém večerním televizním pořadu pustil do budoucnosti novinařiny a poukázal na možný dopad umělé inteligence na novinářské řemeslo. A nebyl se svou reflexí až tak daleko od současného dění.

cms_93f5816a8c8344c9b7a22aa2a73bf0f9
Jeden z největších amerických deníků, The Washington Post, se rozhodl zapojit robotického reportéra do sledování Olympijských her v Riu. Robot, který se jmenuje Heliograf, bude pracovat se surovými daty a poskytovat krátké aktualizace. Na jejich základě bude informovat veřejnost o dění na Olympijských hrách. Data bude získávat ze sportovního serveru stats.com.

Skuteční reportéři z masa a kostí tak budou mít prostor věnovat se analýzám a článkům, které budou zaměřené více do hloubky.

„Nalezení skvělých zdrojů, objevení zajímavých příběhů a analýzy jsou ty záležitosti, kterým chceme, aby se věnovali skuteční reportéři. Chceme, aby lidé říkali příběhy, které mohou vyprávět jenom lidé,“ dodal Gilbert.

Jak články Heliografu, tak články od reportérů budou editovány ze strany editorů.

 

rio-de-janeiro-2016-1177950_1280Čím dál častější užívání umělé inteligence se setkává s kritikou. „Činnost Heliografu bude kontrolována bezpečnostním mechanismem a o jakýchkoliv podezřelých výsledcích, či výpadku budou informování editoři,“ komentoval ředitel Sam Han The Washington Post.

 

zdroj:TechCrunch, DigitalTrends

foto: Wikimedia, Pixabay, CNTVN