Uplynulým týdnem opět otřásla poněkud vtipná francouzská situace, v níž figurovali muslimové, úředníci z městečka Cannes a burkiny.
Francie nám tak s poměrnou pravidelností servíruje hořké epizody tragikomického románu na téma kterak chceme být multikulturním státem. Nyní se do hledáčku dostaly ženské muslimské plavky zvané burkiny, které zahalují téměř celé tělo od krku až ke kolenům nebo ke kotníkům.
Rezolutnímu kroku předcházel incident, který opět rozbouřil už tak divoké vody francouzského multikulturního soužití. Několik turistů si na pláži v Cannes chtělo na památku pořídit několik snímků žen v typických islámských plavkách. To se ale nelíbilo jejich mužům a potyčka byla na světě.
V reakci na uplynulé události tak starosta Cannes přistoupil na opatření, které pod pokutou 38 eur zakazuje nošení těchto zahalujících plavek na veřejnosti. A odpovědí mu byl logicky odpor, protesty a provokativní akce muslimského obyvatelstva.
Odhalte se, prosím
Francie si zakládá na tom, že se přistěhovalcům na svém území snaží vštěpovat evropské, potažmo francouzské kulturní hodnoty a životní styl. A jako sekulární stát také neuznává podřizování se jakémukoli náboženství. Ani muslimové tak nemohou skrze své vyznání porušovat právní ustanovení, která jsou ve Francii náboženským zvykům a rituálům nadřazena.
Na jednu stranu je ochrana kulturních hodnot francouzské společnosti veskrze kladným prvkem. Ve své zemi by se měli cítit dobře a pohodlně především majoritní obyvatelé a přistěhovalci musí výměnou za místo k životu přijmout soubor kulturních i právních pravidel, jimiž se prostě budou na oplátku řídit.
Je ale otázkou, nakolik je celá situace realizovatelná a nakolik jsou protesty muslimek proti nošení burkin na pláži neškodné a nedůležité. Je otázkou, zda takový zákaz nepovede k další osudné frustraci ubohého muslimského obyvatelstva, které vyvrcholí dalším zbytečným útokem. Ale za zákaz burkin dávám starostovi v Cannes palec nahoru.
Komická ale může být situace, v níž přijde na pláži policista k ženě v burkinách a požádá ji, aby se buďto svlékla do běžných plavek nebo opustila pláž. Ono to „jménem zákona, odhalte se“ nezní zrovna autoritativně, že. Je tak docela dobře možné, že muslimské ženy se postupně vzdají koupání na francouzských plážích nadobro – a rázem tady máme diskriminaci jako vyšitou.
Zahalíme se v boji za islám
Francouzské ženy vyznávající islámskou víru proto naplánovaly okázalý protest proti tomuto nařízení. Desátého září tak chtějí strávit den v soukromém akvaparku oděné výhradně v burkinách, což se představitelům Cannes a městečka Sista na Korsice, které se k zákazu nošení islámských plavek připojilo, dvakrát nelíbí. Celou akci označili za veřejnou provokaci a nelze se jim divit.
Muslimské obyvatelstvo je bohužel proslulé svou netolerancí vůči ostatním kulturám. Jen si zkuste vypravit se v muslimské zemi na pláž v bikinách mimo pečlivě vyznačený hotelový resort a uvidíte ten kratičký proces, který s vámi bude proveden. Že se Evropané dívají na burkiny stejně skepticky a s odporem jako muslimové na bikiny, je už zřejmě muslimské populaci jedno.
Ať se ale francouzští muslimové bouří, jak chtějí, jedno je jasné. Od roku 2011 platí v tomto státě zákaz zahalování na veřejnosti a konec je tak burkám i nikábům. V rámci odstraňování znaků náboženské příslušnosti pak bylo poměrně zdařile vymýceno také nošení muslimských šátků a v některých místech také burkin. A tak to vypadá, že alespoň v jedné evropské zemi se budou muset přistěhovalci trochu přizpůsobovat.
Foto: Wikipedia, Youtube