Zrcadlo člověka obklopeného hypermoderním světem a technologiemi je predikativní sondou do budoucna.
Hlavní hrdina seriálu Elliot Anderson v podání Rami Maleka je hezounek, který neopustí byt bez černé mikiny s kapucí. Má vyjukaný výraz a občas se ponoří do svého světa a zapomene, že ještě někomu neodpověděl nahlas, a celý proud myšlenek probíhá jen v jeho hlavě. „Mám klinické deprese, sociální fobie, jednu práci přes den, jinou práci v noci a velmi zmatené vztahy, závisejí na mně ostatní lidé a ještě jsem se rozhodl zničit největší globální korporaci. A to všechno jsem si dobrovolně zvolil.“ Popisuje v jedné ze svých průpovídek k divákovi, přičemž šňupe svou „poslední“ dávku morfia.
Ve firmě All Safe, která se zabývá zabezpečením informačních systémů je sice váženým profíkem, přesto mu v životě něco chybí. Svou práci totiž skrytě nenávidí. Před několika lety mu na důsledky vystavení radiace v práci zemřel otec. Jediný člověk, kterému neměl problém s něčím se svěřit. A právě firmu s krví na rukách s názvem E Corp, které přezdívá Evil Corp, má nyní chránit před hackerskými útoky. Jednoho dne mu ale cestu zkříží zatím neznámá hackerská organizace, která se E Corp snaží srazit na kolena. Firma totiž ovládá 70 % globálních spotřebitelských úvěrů a má zaznamenané všechny transakce kartou. Konec všem dluhům a svoboda svázaného lidstva?
Se seriálem přišla televize USA Network, která tak trochu zaspala na americkém trhu s quality tv. Zvláště oproti projektům jiných televizí. Možná si řeknete, že vás něco jako ajťácký seriál nebude bavit. Ale právě House of Cards, přibližující svět americké politiky, Suits o vychytralém právnickém světě nebo třeba i projekt české HBO Mamon dokazují, že diváci nehledají jen jednoduché odpočinkové komedie, u kterých mohou vypnout, ale také promyšlené a sofistikované příběhy. Čímž Mr. Robot dozajisté je.
Jedním z hlavních rozdílů oproti jiným seriálům je obrovský důraz na napodobování reality. Tým tvůrců mimo jiné obsahuje i takové, kteří ví, jak provést skutečný hackerský útok. Což je nejspíš důvodem, proč se děj dočkal uznání i ze strany Anonymus. Žádný konkrétní návod ale nehledejte. Alespoň jako počítačoví laici z toho moc mouder nepoberete. I přesto vás Elliot vtáhne do děje a udrží v napětí až do konce.
Průlomové také bylo, že televize povolila Esmailovi použít jména skutečných firem. Což je v době, kdy televizi finančně napájí hlavně komerce soukromých korporací, opravdu nebývalé. Samozřejmě ani jedna z nich nedostala za zmínku zaplaceno. To by trochu odporovalo náladě celého seriálu.
Hlavní myšlenkou je ukázat, jaký důsledek mají na naše životy stále více rozšířené technologie. Lidé mají málo vztahů, jsou odstřižení a osamocení. Stávají se z nás myši zalezlé v koutě s obrazovkou přilepenou k obličeji, datlující něco do klávesnice a pod iluzí skutečného života. Jsme sami a čím více se necháme obklopovat technologiemi, tím více budou nahrazovat také naše povinnosti a budeme se stávat obtloustlými lidmi, přidělanými k pohyblivému elektrickému křeslu s přenosnou obrazovkou, téměř neschopni jakéhokoliv kontaktu – nakoupí vám stroje, uvaří vám stroje, komunikaci vyřeší stroje a budeme umírat ve čtyřiceti na vysoký cholesterol a znuděnost životem. Samozřejmě, tak daleko děj nejde, ale snaží se nám sdělit něco podobného.
Foto: USA Network