Každý ho máme, ale jen málokdo mu rozumí. Naučte se několik jednoduchých tipů, které nezbytné součásti našeho technického světa prodlouží život.
Když vám odejde starý počítač, není to nic příjemného. V horším případě si pobrečíte při pohledu do peněženky i nad neuloženými daty. Věřte mi, vím moc dobře, o čem mluvím. Asi před měsícem mě totiž tahle nemilá událost dost nepřipravenou potkala. Naštěstí už jsem teda počítala s tím, že to můj „staroušek“ nepřežije, urazila jsem mu totiž jako velice šikovná žena roh. Takže jsem si všechno pečlivě zálohovala, ale skrytě doufala, že se to nějak spraví. Stejně jako většina počítačových uživatelů jsem totiž naprostý technický antitalent. Nainstalovat pár programů, ohánět se ve wordu, to joo, ale jak to funguje, to už je španělská vesnička. Všechny mé naděje ale po pár dnech padly a čekal mě výběr nového „miláčka“.
Štěstím v neštěstí byl můj bývalý spolužák ze střední, který se hrabající do součástek počítačů snad už narodil. Bohužel nezdárnou opravu mi tak udělal zdarma, za úsměv, a stejně ochotně mi vybral i nejvýhodnější notebook. Ale protože takové štěstí většina z vás nemá a i v servise z vás vyždímají tučnou sumičku, rozhodla jsem se vytáhnout z něj pár „ajťáckých“ tipů, jak dopřát vašemu počítači potřebou péči. Nemilou investici tak o pár let jednoduše odložíte.
I když se to nezdá, počítač potřebuje stejný pravidelný servis jako auto. Na výměnu chladící směsi, vybitou baterku a čištění klimatizace máte přítele nebo stanici technické kontroly? Tak hybajte někoho najít i na počítač. Technická chyba některé ze součástek vás jako v autě život stát nebude, takže je výrobcům vlastně jedno, jak dlouho to všechno vydrží. Proto nemáte opravnou a kontrolní návštěvu „naordinovanou“ i tady. Ale správnou údržbou a používáním životnost notebooku třeba i zdvojnásobíte.
Základem je zacházet se vším opatrně. I když se plastový obal zdá jako nedobytná pevnost, skutečně se to jenom zdá. Neměli byste ho vystavovat nárazům a raději si pořídit vypolstrovanou tašku přes rameno, nebo alespoň obal. Další zásadou je otevírat displej rovnoměrně a pomalu, žádným rychlým škubáním a popotahováním. Nepoužívejte zavřený notebook jako podložku na přeplněném stole a nepokládejte na něj žádné těžké předměty. Třeba čaj, kávu nebo stohy nevyřízených papírů.
Kontrola, kontrola, kontrola! Další věcí, na kterou musíte dávat pozor, jsou šroubky na spodní desce. Když je budete pravidelně utahovat a kontrolovat, zda už náhodou nevypadly, nemusíte se bát utrhnutých pantů od displeje. Nebo třeba porušených kontaktů, které si budou pohrávat s vaší obrazovkou.
„Jednou ročně byste si měli nechat notebook vyčistit. Vysoké teploty vlivem ucpaného chladiče jsou nejčastějším důvodem zničeného notebooku! Vysoké teploty vnitřku počítače opravdu nesvědčí. Stačí profoukat chladič stlačeným vzduchem, nebo počítač odnést člověku, který tomu rozumí,“ snažil se mi můj počítačový mág Vratislav Tobola vtlouct do hlavy.
Také o víkendu rádi okupujete celý den postel a sledujete jeden seriál za druhým? Nebo jenom v peřinách rádi pracujete? Tak to si rychle pořiďte nějakou chladící podložku. Pokud tak sedíte právě teď, nebo se vám do něčeho podobného nechce investovat, stačí například velká knížka nebo cokoliv, co počítač oddělí od vyhřáté peřiny.
Tak, a to je všechno!
Foto: Unsplash