Katastrofický snímek Deepwater horizon dá vzpomenout především na loňský Everest. Zprostředkovává nám průběh tragické události, která se skutečně stala, a sází především na syrovost.

Je to asi šest let zpátky, kdy těžební plošinu Deepwater horizon zachvátily plameny a o život na ní bojovalo přibližně 150 lidí. Kromě lidské tragédie byla tato nešťastná událost také neuvěřitelnou ekologickou pohromou. Nicméně film se věnuje chvílím před katastrofou a osudům těžebních dělníků a inženýrů, kterým šlo o holé přežití, kterého se ne všichni dočkali. Konkrétně se zaměřuje na Mikea Williamse, kterého ztvárnil Mark Wahlberg.

Kolem něj se pak odehrávají další mikropříběhy, které divákovi mají přiblížit, jakým peklem si tehdy lidé na plošině prošli. Film je scénáristicky přímočarý, což beru jako samozřejmost, s podobným materiálem se jinak pracovat nedá. Na čem záleží, je to, jaké emoce dokáže v divákovi snímek vyvolat.

photo0

Film dokáže ukázkově ždímat emoce

A režisér Peter Berg je v tomto tentokrát naprosto precizní. Z Deepwater horizon totiž prýští skutečný strach a adrenalin. Výjevy, které nám přináší, jsou neuvěřitelně intenzivní a na filmu je znát každý utracený dolar z velkého rozpočtu, který filmaři dostali. Důsledně se buduje napětí, které diváka naprosto pohltí a strach o hrdiny je reálný.

Navíc film netíží, až na jeden záběr na americkou vlajku v plamenech, nijak přehnaný patos, nějaké to klišé se tam objeví také minimálně. Jinými slovy je snadné věřit tomu, co sledujete, čímž zážitek ještě více nabírá na obrátkách. Do toho se vám v hlavě ozývá hlas, který vám připomíná, abyste si uvědomili, že tohle se dělo a fascinace děním na plátně letí opět o něco výš.

photo4

Tvůrci také jasně vykreslili, v čem byla chyba a kdo za to může (což se samozřejmě ví). Takže to máme i jasně vydefinovanou zápornou stranu, kterou představuje nechutný korporát, který pro peníze udělá cokoliv. Máte tedy koho obvinit, koho za celou situaci nenávidět a tím se škála emocí, kterou z vás filmaři dostávají, ještě o kousek rozšiřuje.

Zkrátka v tomhle filmu vše funguje, jak má. Asi jste už pochopili, že si mě tenhle snímek velmi získal. A je to v krátké době po Sullym další adaptace skutečných událostí, která se mi skutečně zaryla pod kůži. Na rozdíl od Sullyho se zde bohužel nedočkáte moc pozitivních výjevů, protože na tomto se nedalo nic moc pozitivního ukázat. Takže závěrem už jen dodám, že je to poměrně nápor na nervy a kdo hledá v kině sluníčko a duhu, tady se jí nedočká. Berg tady přichystal slušné peklo, které ve skutečnosti bylo asi ještě mnohem horší.

Foto: Oficiální stránky filmu