Podzimní pochmurné dny dodávají skotskému koloritu zvláštní, ponurou atmosféru. Zdaleka ne vše je ale ve Skotsku ponuré a smutné.
Skotsko, neboli též ve skotské gaelštině Alba, patří mezi čtyři dílčí země britské konstituční monarchie. Jako jediná část Británie se může na svém území pochlubit hornatinami, zbytek království je spíše nížinatý. Ačkoli by se mohlo zdát, že severně umístěná země, která se mimo jiné rozkládá na více než 790 ostrovech, nemá svým návštěvníkům kromě mlhy a temné atmosféry příliš co nabídnout, opak je pravdou.
Přívětivý Edinburgh
Hlavním městem Skotska je Edinburgh, ze kterého dýchá historická atmosféra. Nejen historie se ale prolíná dlážděnými ulicemi. Prakticky z každého kousku Edinburghu na návštěvníky dýchá skotská hrdost a skoro na každém rohu ulice si za zvuku tradiční hudby můžete v útulném obchůdku se suvenýry koupit kilt, tartanový baret nebo spoustu nesmyslů se skotskou tématikou.
Celému městu dominuje fotogenický masiv Arturova sedla, který se majestátně tyčí nad městskou zástavbou a vysloveně láká k výstupu, neboť se houževnatému návštěvníkovi otevře nádherný pohled na skotské hlavní město. Impozantní pohled si ale můžete dopřát také na nedalekém Calton Hill, z něhož můžete vidět město skutečně do všech stran.
Malý pivovárek a další speciality
Pokud chcete atmosféru Edinburghu nasát co nejdůkladněji, určitě vyzkoušejte v některém z pouličních bister britskou specialitu fish and chips. Je to sice ryba v těstíčku a hranolky, ale k britským ostrovům tento pokrm prostě patří, stejně jako věhlasný skotský haggis. Ten koneckonců můžete ochutnat taky, nedejte se odradit ovčími vnitřnostmi – Skotové je umí velmi dobře okořenit a ochutit, takže si můžete dopřát nevšední zážitek.
Velmi zajímavým zpestřením je také malý pivovárek nesoucí název Brewed Dog, který můžete najít pár ulic od Královské míle. Parta nadšenců se pustila do vaření skotského piva a jako čeští milovníci tohoto moku budete mít jedinečnou možnost ochutnat nové chutě. Přibližně za šest liber si můžete koupit čtyři skleničky s jednou deci piva na ochutnávku, pintu si pak koupíte asi za pět. Navíc si můžete posedět v malém stylovém baru.
Ochutnávka zlatavé whisky
Co by to bylo za návštěvu Skotska, kdybyste neochutnali tamější whisky. Je třeba si ale dát pozor, pro jaký vzorek se rozhodnete. Skotové jsou na svou whisky patřičně hrdí, a tak v Edinburghu narazíte na nepřeberné množství krámků s touto zlatavou tekutinou.
Při výběru se ale zaměřte na oblast, ze které chcete whisky ochutnat, protože i oblast pěstování ječmene má vliv na chuť výsledného produktu. Například whisky z ostrovů má velmi ostrou kouřovou vůni, která nemusí každému vyhovovat. V takzvané Isley whisky je také patrnější chuť rašeliny. Naopak třeba v Highlands whisky je patrnější jemnost a vyladění chuťových tónů. Lowlands whisky není chuťově špatná, ale není také nikterak výrazná, její ochutnávání je tak poměrně zbytečné.
Milí i drsní lidé
Drsné podmínky vychovávají drsné lidi, chtělo by se říct. Je ale pravda, že pod tvrdou skořápkou se schovávají milí a přívětiví obyvatelé, kteří nejdou pro milá slova daleko. I když jim pro tvrdý skotský přízvuk často není rozumět. Je naprosto běžné, že se s vámi dá v obchodě do řeči cizí muž a vyptává se, odkud jste a jak se vám líbí Skotsko, na závěr vám popřeje příjemný pobyt a krásné vzpomínky. Na svou vlast jsou Skotové neuvěřitelně hrdí a také velmi rádi slyší slova chvály na svou domovinu. Ostatně jako všichni vlastenci.
Velmi pozoruhodné je také časté střídání počasí. Během půl hodiny můžete s klidem třikrát zmoknout i se pokochat teplými slunečními paprsky. Duhy se nad Edinburghem rozprostírají prakticky pořád, takže už jejich mystický vzhled nikoho příliš neohromuje. Zajímavý je ale zejména čilý pouliční ruch, který ulicemi Edinburghu proudí i přes neustálé výkyvy počasí.
Prší? No a co?
Znáte ten výjev z českých ulic, kdy už po několika spadlých kapkách všichni běží do suchého úkrytu nebo se snaží před deštěm jakýmkoli způsobem chránit? V Edinburghu podle tohoto chování bezpečně poznáte turisty. Rodilí obyvatelé se deštěm nenechají absolutně nijak vykolejit. Život v ulicích Edinburghu jde prostě dál.
Pouliční umělci pokračují ve svých show, zlaté pohyblivé sochy dále trpělivě čekají na někoho, kdo se s nimi přijde vyfotit, obyčejní lidé spěchající do práce nebo na oběd prostě jen přehodí přes hlavu kapuci a pokračují dál. Žádné hysterické hromadění na zastávkách, žádné otevírání deštníků. Skotové totiž vědí, že to nemá smysl a za pár minut může být vše jinak.
Historické památky pro nadšence
Edinburgh samozřejmě skýtá i velké množství historických památek. S velkým despektem a ironií se dá říct, že téměř všechny se vážou k Marii Stuartovně, králi Robertu Brucovi nebo lidem milovanému rebelovi Williamu Wallacovi. Stačí zhlédnout Statečné srdce a víte, co vás může čekat.
Za návštěvu ale rozhodně stojí Edinburský hrad, palác Skotského parlamentu, památník Waltera Scotta nebo třeba zajímavá expozice na královské jachtě Britannia. Určitě se ale projděte již zmiňovanou Královskou mílí, která vede středem města a propojuje Edinburský hrad s královským palácem Hollyroodhouse.
Ať se už do Edinburghu vydáte za novými zážitky nebo za dávnou historií, věřte, že rozhodně nebudete zklamáni. Jo, a rozhodně si nedávejte pivo Jon Smith’s, jako vyhlášený tamější mok není příliš předurčen k úspěchu u českých konzumentů.
Foto: Lucie Martináková, Unsplash/Toronto Eaters