Náboženství, které děsí? Možná bychom neměli házet všechny do jednoho pytle.
V posledních letech se k nám chtě nechtě islám prodírá jako nepříjemná povodeň. Místo snahy poznat odlišnou mentalitu a pomoci těm, kteří to skutečně potřebují, ale volíme často jednoduché řešení, totiž házet všechny do jednoho pytle jako teroristy a extremisty. Je tohle skutečné řešení?
Tím se ale zaobírat příliš nechci. Spíše bych tímto článkem chtěla ukázat, že všechno vždycky není tak, jak se na první pohled zdá. A neměli bychom ideu extremistického pojetí islámu generalizovat na všechny, kteří v něj věří. Nedávno jsem se například na festivalu Colours of Ostrava setkala s blonďatou lékařkou Samirou Sibai, která muslimským představám tak nějak sklouzává z lopaty. Na první pohled obyčejná cizinka, možná z Ruska, říkáte si. Jakmile však přizná svou víru, zahrne ji okolí nelichotivými stereotypy a rychle mění názor.
Je zajímavé, jak rychle jeden aspekt něčí osobnosti dokáže ovlivnit ten zbytek. Chápu, že má většina z vás strach, když vedlejší místo v letadle obsadí muslim. Ale možná byste měli trochu důvěřovat bezpečnostním postupům na letišti, a až ovládnete počáteční paniku a otřete orosené čelo, začít i nějakou konverzaci. Nakouknete tak do myšlení těchto lidí z první ruky.
A ještě pro dokreslení situace, mrkněte na tohle výstižné video, které o nás řekne víc, než prozradí zbytek.
O čem muslimové rádi konverzují?
Když se člověk rozhodne na muslima promluvit, zjišťuje, že vlastně neví co. Můžu se zeptat na Islámský stát? Alkohol? Sex? A hrají tam vlastně nějaký sport? Co když ho/ji urazím? A tak pro případ nouze přinášíme seznam univerzálních témat. Některá z nich vás možná překvapí.
Nejvděčnějším tématem je rodina. Pokud sami máte malé ratolesti, jste v suchu. Historkami, které váš společník zkousne, máte repertoár přímo nabitý. V opačném případě jej možná trochu překvapíte, že po třicítce nemáte ani manžela, ani potomky. Většinou vás však zasype jen soucitem.
Pokud byste si chtěli šplhnout, zmiňte nějakou svou vazbu na evropskou křesťanskou tradici. Například pouhé: „Pocházím z křesťanského prostředí,“ ať je vidět, že k němu máte nějaký vztah. Muslimové považují za správné, aby Evropané k tomuto náboženství inklinovali nebo k němu měli aspoň pozitivní vazbu.
Kriketové přenosy mezi Indií a Pákistánem teď dost letí
A co takhle nějaký sport? Tím oslníte mladé muslimy, které debaty nad náboženstvím zas tak neberou. To takhle pákistánský a indický kriket či v Africe oblíbenější fotbal a nadpozemsky rychlý indonéský a malajsijský badminton? Cesta letadlem uplyne jako mávnutím proutku. Rádi budou i za témata z technologického prostředí.
K uvolněné konverzaci si můžete u posádky poručit i trochu vína, nebo piva. Že všude píší, že v islámských zemích příliš nepijí? Na českou náturu to má daleko, ale při společenských událostech nebo ve zcela cizím prostředí občas taky trocha něčeho omamného ukápne. Samozřejmě, nejdřív se raději optejte, ať nevznikne trapná situace. A pokud se budete bavit natolik, že budete chtít zabrouzdat i do vod intimity a sexu, mluvte raději mezi řádky.
Foto: Pixabay, Pexels