Donald Trump vyhrál prezidentské volby. A švýcarská společnost ProtonMail, která se věnuje enkrypci emailových platforem, oznámila, že se počet jejích týdenních nově registrovaných uživatelů, kteří hledají větší zabezpečení svých emailů, zdvojnásobil. A ProtonMail to přisuzuje právě zvolení sedmdesátiletého rodáka z New Yorku.

5440995682_76cbd63295_o

ProtonMail to přičítá právě obavám z nově zvoleného prezidenta Trumpa. „Trumpova kontrola nad NSA je nyní nesporným faktem a myslíme, že stojí za to se blíže podívat na to, co to znamená,“ komentoval CEO Andy Yen.

Už v minulosti Donald Trump volal po bojkotu produktů Apple, poté co společnost odmítla poskytnout vytvoření jakéhosi záložního klíče k vynucování práva v případě, že by uživatel Apple produktů byl podezřelý z terorismu.

A jak ProtonMail vznikl? Díky odstavení urychlovače částic v ženevském Cernu v sprnu 2013. Skupina vědců se totiž rozhodla investovat svůj dočasně volný čas do vyřešení nedostatečné enkrypce emailových platforem.

iphone-1644224_1920Výsledkem byl ProtonMail, který se snaží zjednodušit své užívání natolik, aby ho mohl používat úplně každý. Právě v tom, že enkrypci nepoužívá dostatečný počet lidí, vidí jeho zakladatelé bezpečnostní mezeru. Takováto mezera se totiž v závěru přelévá na celou společnost. ProtonMail funguje pro uživatele zdarma a je financován z darů nadací a crowdfundingu. V současnosti má více než dva miliony uživatelů, uvedl server theVerge.

Ačkoliv nežijeme v USA, tak je kybernetická bezpečnost celospolečenským problémem. Proto se nyní podíváme na několik aplikací, které někteří z vás používají ke komunikaci.

WhatsApp

Pokud něco kromě facebookového messengeru už roky funguje jako globální komunikační platforma, tak je to WhatsApp. WhatsApp má v současnosti více než miliardu uživatelů po celém světě. Představen byl v lednu 2016 bývalými zaměstnanci Yahoo. Společnost si uchovává přepisy konverzací i poté, co je uživatel ze svého smartphonu smaže. Navíc pokud se někdo dostane k vašemu telefonu, tak může smazanou starou konverzaci obnovit. Některá data, jako telefonní číslo, sdílí WhatsApp s Facebookem, který aplikaci v říjnu 2014 koupil za necelých 22 miliard amerických dolarů. Jinak je však WhatsApp end-to-end šifrovaný. Pro identifikaci uživatele používá Whatsapp telefonní číslo.

whatsapp-1789194_1920

iMessage

V případě iMessage od Applu pozor na jednu věc. Pokud koncový adresát zprávy nepoužívá zařízení od Applu, tak vaše zprávy šifrované nejsou. To se však mělo změnit. Apple plánoval vydat iMessage pro Android a podle Apple Insider s nimi značně pokročil. Jejich odhalení bylo však zastaveno a údajně k němu možná ani nedojde. Iphony jsou šifrované ve svém výchozím nastavení. Navíc si společnost Apple  uchovává informace o tom, komu jste iMessage zaslali. Kdykoliv pošlete iMessage zprávu, aplikace se zeptá serveru Applu, zda má adresát také iMessage účet. Tyto informace si Apple uchovává po dobu třiceti dnů.

28377589694_0e3fdd107d_o

Telegram

Mnoho z vás zná ruskou obdobu Facebooku VKontakte. Právě jeho zakladatelé bratři Pavel a Nikolaj Durovovi stojí za vznikem cloudové služby Telegram. Ten nabízí dvě možnosti komunikace. Kromě klasického chatu, nabízí i „secret chat“, který je zabezpečený speciálním šifrováním, nastavením doby, po které se zprávy samy smažou, nebo možností konverzaci zaheslovat. Jeho uživatelé zde mohou vytvářet kanály pro libovolný počet uživatelů a skupiny až pro tisíc uživatelů. Aby zvýšila důvěryhodnost ve své služby, vyhlásila v minulosti společnost soutěže až o 300 tisíc dolarů za účelem prolomení jejich kódů. Nikomu se to ve vypsaném období nepodařilo. Telegram, který má v současnosti 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně, čelil v minulosti kritice za to, že ho jako komunikační platformu používají teroristé. Kanál Islámského státu zde v říjnu 2015 sledovalo kolem devíti tisíc lidí. Pod vlnou kritiky společnost později začala tyto kanály blokovat. Stejně jako Whatsapp používá Telegram pro identifikaci uživatelů telefonní číslo.

telegram_windows_phone

Facebook Messenger

Zprávy facebookového messengeru nejsou ve svém výchozím nastavením end-to-end šifrované. Pokud se chcete cítit bezpečněji, musíte si rozkliknout nastavení aplikace a zvolit „Secret Conversation“. V tomto případě jsou zprávy mezi vámi a adresátem šifrované. Navíc si můžete zvolit po jaké době zprávy z konverzace zmizí – na výběr je pět sekund i jeden den. Pro ty, kteří používají messenger na více zařízeních, zprávy ze secret conversation jsou viditelné vždy pouze na jednom z nich.

14059743902_688e19663f_o

foto: Pixabay, Flickr/@iphonedigital, Wikimmedia, Flickr/@Kãrlis DambrãnsFlickr/@Gage Skidmore

zdroj: theVerge, Rozhlasthe Verge, OnwarLetemsevetemapplem