V zimním období je naše tělo vystaveno mnoha teplotním změnám. Z vyhřáté kanceláře si odskočíme na pár minut do třeskutého mrazu na oběd a zase zpátky. Stačí chvilka nepozornosti, odhalený krk či kýchající kolega, a i na nás přistává zákeřné onemocnění. Po pár hodinách neúspěšného boje uleháme nakonec s horečkou, bolestí hlavy, rýmou nebo kašlem. Ale víte, že vždycky to tak skončit nemusí? Nasaďte při prvotních náznacích jednu z těchto lidových rad, a do rána budete znovu čilí jako rybička!
Během dospívání mi praktická lékařka na stále se opakující nachlazení doporučila ohřátou slivovici s medem. Po počátečním nadšení, že si můžu takhle sporadicky doma nalévat alkohol, mě zachvátil děs, když jsem k hotovému lektvaru přičichla. Vůni i chuť bych raději nepopisovala, zvláště když se jednalo o silnější domácí pálenku, ale kašel do dvou dnů ustoupil. V průběhu času jsem tuhle recepturu vylepšila do přijatelnější fáze. Pokud se to tak dá nazvat. Můj přítel i blízké okolí se totiž tomuhle dryáku raději vyhýbají velkým obloukem.
Nápoj, který spolehlivě vypálí červa
Pokud nestačilo předchozí varování, tak ještě jednou. Nápoj je jen pro otrlejší povahy. Ale jak se říká: Co nejde silou, jde ještě větší silou. A tahle vás spolehlivě zachrání v těch nejhorších chvílích. Množství složek závisí na jednotlivci, ale čím více přidáte toho ostatního, tím úspěšněji eliminujete příchuť slivovice. Já vždycky začínám tím, že si nastrouhám do hrnku zázvor. Obsažené protizánětlivé látky snižují horečku, tlumí bolest, podporují pocení a vylučování škodlivých látek z těla. Následně ho zaleju zhruba do čtvrtiny slivovicí a zbytek doplním horkou vodou. Poté, co trochu ochladne, přidám nejméně dvě lžíce medu a šťávu z celého citrónu. Aby si obě přísady ponechaly zdravé látky, voda musí zchladnout nejméně na šedesát stupňů. Citrón může snížit svůj účinek dokonce tím, že jej krájíte kovovým nožem nebo čaj mícháte kovovou lžičkou. Vhodnější je užít keramické nebo jiné nádobí. V dětské variantě můžete vynechat slivovici a ostrý zázvor nahradit kandovaným.
Základní rady
To byla ale spíše kvůli osobnímu ověření vložená vsuvka. Lidové rady obsahují několik elementárních pravidel, ze kterých byste měli vycházet. Je to něco jako Maslowova pyramida základních potřeb. Začneme těmi nejnižšími a postupně se propracujeme k těm vychytralejším a speciálnějším. Nepopíráme, že tyhle basicy nemocného znáte, ale opakování je matka moudrosti.
Teplo, ticho, dostatek tekutin a spánek. Tak by mohla znít mantra každého zkoušeného chřipkou. Kloktání luhačovické přírodní minerálky Vincentky jistě z raných let také znáte a hovězí vývar nás zachraňuje svými blahodárnými účinky téměř celý život. Například během kocoviny.
Piju všechno, co teče a léčí
Sůl nad zlato? V případě nemoci určitě. Navíc se jedná o spolehlivý prostředek, který máme doma celoročně všichni. Jako první pomoc zkuste kloktat několikrát denně vlažnou vodu s dvěma čajovými lžičkami soli. Pomáhá také na ucpaný nos. Kutilové mohou sáhnout po domácí výrobě nebo v lékárně nakoupit nosní sprej s obsahem mořské soli. Roztok sníží otok nosní sliznice a odstraní nečistoty a mikroorganismy, které se v nose uchytí. Výhodou je oproti chemickým sprejům absence jakýchkoliv nežádoucích účinků. Na rýmu je expert také nálev z heřmánku, který můžete buď dýchat pod utěrkou nebo si z něj rovnou udělat uklidňující koupel. Spolehlivou variantou může být také eukalyptus, máta nebo rozmarýn.
Bacily usazené v krku vysídlíte kloktáním dezinfekční šalvěje. Skvěle působí při zánětu nosohltanu a angíně. Lžíci sušené byliny zalijte dvěma decilitry horké vody, přidáte dva stroužky česneku a čtyři hřebíčky. Necháte patnáct minut vylouhovat a slijete.
Už jste slyšeli o zázračném medvědím mléku? Na dlouhý hon po českých lesích se za ním vypravit nemusíte. Složení potěší milovníky rumu, přijdou si totiž na ospravedlněného panáka navíc. Důležité ovšem je, nezapomenout na ten zbytek! Přidat je k léčivým účinkům vhodné dvě stě mililitrů ohřátého mléka a dvě lžíce medu.
Cibule a česneku není nikdy dost
Každý správný chlap lamentuje nad podávanou česnečkou a vytahuje ze skrytých zásob další stroužky navíc. A občas se musíme pochlapit i my ženy. Doslova ocelovou výzvou je cumlat stroužek česneku v puse. Zničíte a vypálíte tak všechny choroboplodné zárodky na míle daleko. Komu se tahle varianta příčí, může zkusit tu česnečku. Nebo třeba pomazánku. Jakákoliv forma vám díky látce allicinu, která je i v cibuli, a přezdívá se ji přírodní antibiotikum, určitě uleví.
Jak už bylo zmíněno, cibule má podobné účinky. Především odhleňuje organismus a pomáhá proti kašli. Vyrobit z ní můžete například jednoduchý domácí sirup. Nadrobno nasekanou cibuli zakápnete lžící medu a necháte dvanáct hodin odstát. Podává se po jedné polévkové lžící ráno a večer.
Dalším bojovníkem proti infekci v těle je křen. Jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest a efektivně léčí rýmu a kašel. Analogicky jako v předchozím případě ho můžete smíchat s medem nebo v poměru tři lžíce na dva kusy jablka a se šťávou z půlky citrónu.
Co praví odborníci
Imunita je prchavá věc a je nutné si ji neustále hlídat. Samozřejmost tvoří především dostatek vitamínu C. Jeho doporučená denní dávka se pohybuje od pět set miligramů do tisíce miligramů. A díky variabilitě různého podávání je z čeho vybírat. Zmírnit již propuklé příznaky pomáhá na televizních obrazovkách několikrát omílané homeopatikum Oscillococcinum. Můžete ho používat jak preventivně – jednu dózičku týdně, tak při počínajícím – jedna dóza okamžitě a pak po šesti hodinách dva až třikrát zopakovat, nebo rozvinutém onemocnění – jedna dóza po dobu jednoho až tří dní. Je také důležité zdůraznit, že není vhodné snižovat teplotu, jestliže nepřekročila alespoň sedmatřicet a půl stupně. Organismus díky ní přirozeně bojuje s nákazou
Pokud veškeré výše zmíněné rady nezaberou nejméně do sedmi dní, musíte navštívit lékaře. Tak na zdraví!
Foto: Pexels, Huffington Post, jennapopewriters.com