Nespíte vůbec, nebo hrozně málo. Jakmile zaberete, začínáte se budit a divíte se, že jsou teprve 3 hodiny ráno. Máte totiž pocit, že musí být alespoň 10 hodin dopoledne. Stres, úzkost, dezorientace. Nemáte energii, ani náladu na nic a na nikoho. Vaše myšlenky se neustále točí kolem jedné jediné věci: SPÁT, SPÁT, SPÁT…
Pásmová nemoc, neboli jet lag, dokáže znepříjemnit i tu nejkrásnější cestu. Rychlé překonání časových pásem způsobuje narušení biorytmů. Výsledkem je nespavost, únava, podrážděnost, dezorientace, nevolnosti, motání hlavy, bušení srdce, atd. Mohli bychom pokračovat donekonečna.
Tancem proti jet lagu
Lucie Tvrdoňová, známá a uznávaná instruktorka tanečních fitness lekcí, zažila, jaké to je, když vás potrápí jet lag. Stalo se tak po návratu z Bali, kam se vydala s kamarádkou a klientkami na zážitkovou taneční dovolenou. Podělila se s námi o své zkušenosti a přidala i vtipná videa. Podle ní totiž nejlepším pomocníkem v boji proti pásmové nemoci je smích a dobrá nálada.
Jak byste vlastními slovy popsala jet lag? Nemyslíme definici, ale co pro vás znamená.
Než jsem na vlastní kůži zažila, o co se jedná, hodně jsem o něm načetla. Mé představy byly naštěstí horší než sama realita. Nicméně to pro mě byla velmi nepříjemná aklimatizace po návratu z destinace, kde je jiné časové pásmo. Byla jsem ale nakonec jen asi týden taková unavená, bez chuti, bez energie a pár nocí jsem nespala. Přesněji 2 noci jsem nespala vůbec a další noci jsem byla vzhůru třeba od 2 hodin ráno a ne a ne zabrat. Ale žádné vážnější potíže jsem neměla.
Jak dlouho trvá let na Bali? Přestupovaly jste někde?
Let se společností Emirates trval přibližně 20 hodin a měl jeden přestup v Dubaji. Tam jsme čekaly 8 hodin a zpět už jen 3 hodiny. Let byl příjemný, servis v letadle super. Jediné, na to co je dobré se připravit, je velká zima v letadle. Zatímco s českými aerolinkami se svlékám, tak tohle velké letadlo je tak hodně klimatizované, že ani deka, kterou jsme dostaly, mi nestačila.
Měla jste z jet lagu strach?
Měla jsem z něj strach, protože jsem o něm hodně slyšela od známých, kteří se srovnávali klidně 3 týdny po návratu z tak daleké destinace. A já věděla, že hned po příletu domů mám nasmlouvanou práci, přednášky a lekce s klientkami a musím být fit.
Co Vás děsilo nejvíce?
Katastrofické scénáře, jak několik týdnů nespíte a tak podobně. Nyní to trošku zlehčuji, protože ta nespavost už je za mnou a možná jsem trochu zapomněla, jak nešťastná jsem z toho byla. Dokonce jsem se jednou ve 3 ráno rozbrečela a prosila sebe samu, ať už spím. Je to takový psychický tlak, když víte, že budete muset ráno nějak vypadat a fungovat. Ale nyní si na to skoro nevzpomenu a vidím jen to pěkné z mé cesty.
Činila jste nějaká preventivní opatření? Pokud je tedy vůbec možné se na jet lag nějak připravit.
No já vlastně žiji takovým zdravým životním stylem stále. Takže dostatečný pitný režim, zdravá strava a cvičení mi bylo vlastně výhodou a nemusela jsem to dělat preventivně. Ale mám informace od lidí, kteří žijí odlišným životním stylem (party, alkohol, lenošení) a měli mnohem větší problémy po návratu, než já.
Pojďme se vrátit k cestě. Jet lag se projevil poté, co jste doletěla na místo určení, nebo až po zpáteční cestě?
Jet lag se u mě projevil až při zpáteční cestě domů. Na Bali jsem byla úplně v pohodě a spala jsem tam v noci klidně 7 hodin.
Jak se začal jet lag projevovat?
Druhý den po příletu jsem měla oslavu narozenin. To jsem byla ještě v pohodě. Fungovala jsem, i když jsem pociťovala únavu. Další den jsem šla dokonce cvičit, ačkoliv už jsem dost hodin nespala. Říkala jsem si ale, že čím více se utahám, tím spíše usnu. Ale nic. Hlava asi nějak stávkovala.
Jaké to je, prožívat jet lag?
Tělo je šíleně, ale opravdu šíleně unavené a mozek vám nedovolí spát. Nevím jak to přesně popsat. Je to jako když je malé dítě přetažené a díky tomu nemůže usnout a brečí a brečí. Teď, když si to vybavím, tak jsem byla stejně protivná jako to přetažené dítě (smích). Vybavuji si také psychické potíže – zima, protivní lidé. Práce se vám po takové době nečinnosti nakupí. Nechtěla jsem zpět do toho hektického životního stylu, ale bohužel vás to pohltí. Platíte hypotéku, máte děti, které chodí do školy, firmu, která se sama řídit nemůže… Je těžké do těch starostí naskočit zpět po tak krásné dovolené.
Co tedy bylo horší – vyčerpání těla, nebo mysli?
Pro mě to bylo náročné spíše psychicky, nežli fyzicky. Ale netrvá to tak dlouho, aby to zanechalo následky. Kdo mě zná, tak ví, že jsem byla na hlavu už předtím (smích). Nicméně v tu chvíli, kdy prožíváte jet lag si nedokážete říct: „to je v pohodě, za chvilku to přejde.“ Vy jen doufáte a přejete si, aby vám šlo spát, abyste našli zpět svou energii a abyste nebyli na nervy z toho pracovního náporu, který tu na vás čekal.
Čím se jet lagové vyčerpání liší od toho klasického?
Každý to může mít jinak, ale mé pocity jsou takové, že všechny mé psychické potíže těch pár dní byly způsobeny nedostatečným spánkem a také tím, že jsem opustila místo, které jsem po tak krátké době opustit nechtěla. To vyčerpání je takové, jako když několik dní nespíte a do toho máte kocovinu. A depku (smích).
Kolik hodin nejvíce jste byla vzhůru?
Je to strašné to takhle spočítat. Když nebudu počítat poslední den na Bali, tak jsem nespala celou dobu v letadle a pak další dvě noci vůbec. Takže tuším něco přes 70 hodin?
To zní opravdu strašidelně. Jaký byl první pořádný spánek?
První pořádný spánek byl právě po těchto zhruba 70 hodinách. Netrval moc dlouho. Vím, že jsem se vzbudila úplně vyspalá asi ve 3 ráno a myslela jsem si, že je tak 9. Ale byl opravdu tvrdý.
A tím se jet lagové prokletí prolomilo a vy jste mohla zase klidně spát?
Víceméně. Párkrát jsem se pořádně vyspala a bylo. Také jsme se podporovaly s holkama. Vzpomínám si, jak jsme si ve 3 ráno psaly, že žádná z nás nespí. Postěžovaly jsme si, napsaly jsme si, kdo je na tom hůř a ulevilo se nám, protože jsme věděly, že je to úplně normální a že to přejde.
Co byste po své zkušenosti poradila těm, kteří se bojí jet lagu?
Jednoduše se ho nebát. Já z něj byla vystresovaná a nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem si myslela, a co jsem o něm četla. Uvědomit si, že ta cesta za novým poznáním, za jinou kulturou, za krásnou přírodou a úžasnými zkušenostmi a vzpomínkami za to stojí. Rozhodně je ale dobré zajistit si pár dní po příletu volno a nedomlouvat si takovou práci, kde musíte řešit důležité záležitosti.
Jak se jet lagu vyvarovat?
Nemyslím si, že se mu dá úplně vyvarovat. Podle mě lidé, kteří pravidelně takto cestují, už to snášejí lépe. Dále je důležité hodně pít, zdravě jíst a udržovat se v kondici.
Jak s ním / proti němu bojovat?
Hlavně nepropadat panice. Je strašně těžké fungovat a nespat. Trpí tím naše psychika, ale tento stav odezní. Pokud budeme dodržovat zdravý životní styl, tak odezní o to dříve.
Poslední otázka – je jet lag příliš tvrdou daní za dlouhé cestování, nebo byste do toho šla znovu?
Šla bych do toho okamžitě znovu. Není to tak tvrdá daň, aby mi to pokazilo mé zážitky a zkušenosti. Miluji cestování a přijímám ho se vším, co k němu patří. A pokud k němu patří i jet lag, tak dobře, já to beru. Jediné, co bych udělala jinak je, že bych si vzala pár dní po návratu volno na aklimatizaci a spánek. Člověk snáze snese vyčerpání doma v klidu, než v práci.
Lucii děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu tvrdého a ničím nerušeného spánku.
Zdroj fotografií a videa: Soukromý archiv Lucie Tvrdoňové, www.pixabay.com