Pod slovem Fitness se skrývá zdravý životní styl. Je to široký pojem, který zaobalí vše, co jakkoliv prospívá našemu zdraví. Nebo ne?

Ale ano, jenom je dnes v přehršli informací těžké rozeznat, co je a co není opravdu prospěšné. Superfood, trampolínky, light potraviny. Tato slova kolem nás poletují rychlostí světla. Ale informace o jejich účinnosti se mění jak padající strana mince. Nejdříve jsou chia semínka zázrakem přírody, o pár měsíců později se nedají srovnávat s domácími borůvkami. Trampolínky, dnes velice oblíbený druh sportovní aktivity. Vyblbnete se na nich a spálíte něco kalorií, takže ideální způsob cvičení. Nebo taky ne. Při špatné technice si odrovnáte všechno, co jde. Ale to platí u každého cvičení, jenom míra škod se proměňuje.


I v posilovně můžete cvičit špatně

Chcete mít užší pas? Která žena ne, že? A víte o tom, že si ho díky nesprávné technice možná spíše „roztahujete“? Vosího pasu nedocílíte nekonečným cvičením břišáků, plankem ani úklony do stran s činkou. Svaly přímé i šikmé posílíte natolik, že centimetrů v pase přibude. K tomu se klidně můžeme vrátit později, dámy. Nebo i pánové? Nedávno jsem v posilovně slyšela o chlápkovi, který si vybudoval neuvěřitelný vosí pás, ale trávil tím 5 hodin denně… Asi má všechen čas světa a obraceč z Harryho Pottera k tomu, ale to není náš případ, nám musí stačit kratší varianta. Mnohem kratší varianta.

Typ Seladon

Slovem fitness, zdravá strava nebo nový životní styl se v měsících po Novém roce ohání mnoho lidí, ale kolik z nich to myslí vážně? Do fitcentra chodí spousta lidí, které cvičení zajímá jen minimálně. Jeden typ mě rozčiluje, druhý pobaví. Typ Seladon. To je například „týpek“, který má na uších obří sluchátka, na sobě perfektní, voňavé značkové oblečení, udělá pár pokusů s 15 kilovou činkou a po úmorné námaze se jde napít. Každé dvě minuty. V cestě mu stojí zrcadlo, do kterého se nikdy nezapomene ohlédnout a se sklenkou vody v ruce jde pozdravit mladou slečnu recepční. Každé dvě minuty. Tento typ návštěvníků mě dokáže pobavit.

Typ Selfie a typ Datel

Vlastně mě ani tak nevytáčejí mladé dívenky, které mají 40 kilo, na sobě 0 svalů a v ruce mobilní photoshop. Proč taky. Dřív nebo později je metabolismus dožene a instagram ustoupí před realitou (tím druhým si nejsem tak jistá). Problém mám s těmi, co to fitko opravdu potřebují. Ne s jejich váhou, ale přístupem. Sezením na stroji, postáváním u pultu s vodou či datlováním do mobilu nezhubnete. Fakt ne. Je pravda, že cvičení je při hubnutí jen 20 % ze 100, zbytek je jídlo. Možná ta paní z minulé středy opravdu doma jí 100% veganské, raw, mega bio potraviny… Opět upozorňuji na to, že nemám problém s těmi, co mají jedno, dvě či 50 kilo navíc. Ale pokud tito lidé chodí do posilovny, očekávala bych, že budou makat s větší motivací než ostatní.

Who am I

Kila navíc stála na počátku i u mě. Nebylo jich 50, jenom pár. Ale i to stačilo. Určitě znáte věty typu: „Ale prosímtě, vždyť máš dobrou postavu, co chceš hubnout?“ Slýcháme je, nenávidíme, sami je používáme. Každý ví, co chce zlepšit. Někdo chce zaoblená stehna (já), pozvednout zadek (já), ploché břicho (já, ale miluji čokoládu).
Od malička jsem měla dost pohybu. Pak přišla změna, odešla jsem z konzervatoře, kde jsem cvičila 8 hodin denně, a zhruba do 16 let jsem čerpala z dobíhající fyzičky a věku. Pak jsem začala koketovat s posilovnou a od té doby vystřídala spoustu dalších sportovních aktivit. Teď jsem zpátky u posilovny a jsem za to ráda. Ale kila dolů jsou to poslední, proč tam chodím. To kecám, poslední určitě nejsou.

A proč tohle píšu? Nebo proč budu tuto rubriku psát týden co týden? Protože ve světě informací je bordel. Takže za 1) buď se v něm ztratí i tyto, nebo za 2) poskytnu jiný pohled do světa fitness, očima smrtelníka dalšímu smrtelníkovi.

Fida.

Foto: Pixabay.com