Pokud vás zajímá, jaký bude život příštích generací a možná i ten náš, určitě si nenechte ujít Mezinárodní filmový festival Academia Film Olomouc. Jeho již dvaapadesátý ročník proběhne od 25. do 30. dubna a debatovat nejen o robotech tady přijedou přední vědci například z Japonska nebo New Yorku.
Tématem letošního ročníku je heslo The Future Is Now. Kromě populárně vědeckých filmů mohou návštěvníci využít také přednášek již zmíněných renomovaných vědců nebo zajít setřást problémy světa na jeden z doprovodných koncertů. „Hodně lidí si myslí, že témata, kterým se festival hodlá věnovat, jako jsou životní prostředí, umělá inteligence, robotika či globální oteplování, jsou věcí budoucnosti, problémem dalších generací. Není tomu tak! Budoucnost je teď a jedině my jsme ti hlavní aktéři, my všichni musíme zasáhnout. Jak ostatně nedávno prohlásil sám Stephen Hawking – žijeme v nejúžasnější, ale také nejnebezpečnější době v dějinách našeho druhu,“ shrnuje poslání a filozofii AFO52 programový ředitel Jakub Ráliš.
DiCaprio zachraňuje planetu, Einstein běhá za děvčaty
Pojďme se ale podívat na konkrétní jména a filmy festivalu pořádaného Univerzitou Palackého. V exkluzivní české premiéře zazáří například některé ze snímků HBO a National Geographic. Kdo chová náklonost k oscarovému herci Leonardu DiCapriovi, toho určitě potěší jeho aktivistický snímek Je s námi konec? o globálním oteplování. „Pravdou je, že čím více jsem se o tomto problému, a o tom, co k němu přispívá, dozvídal, tím více mi docházelo, kolik toho ve skutečnosti ještě nevím. Přírodní ráje, které byly degradovány a zničeny. A my víme, že tohle planetě způsobujeme. Zajímalo mě, jak daleko jsme došli a jestli existuje nějaká cesta, jak to všechno zastavit,“ přibližuje „Leo“ důvody vzniku svého dokumentu. Vedle řady odborníků, které při pátrání po řešení globálního oteplování navštívil, vyzpovídal také bývalého prezidenta USA Baracka Obamu.
V rámci desetidílné série Genius, natočené televizí National Geographic, budeme moct nahlédnout do života významného vědce Alberta Einsteina. Příběh překračuje hranice akademických chodeb, aby prozkoumal jeho každodenní boj, jak být nejen dobrým manželem, ale také otcem a mužem svých principů. Odvážná kreativní mysl sice pomohla na jednu stranu změnit svět od základů, na stranu druhou ale přinášela Einsteinovi spoustu problémů s blízkými. To vše ve vypjaté době celosvětových nepokojů a počínající druhé světové války.
Člověka přitahují nebesa už od pradávna
Od prvního letu vzducholodí, po start aeroplánu Orvilla Wrighta v roce 1903, který trval pouhých dvanáct sekund, toužilo lidstvo spatřit svět z ptačí perspektivy. Možná to bylo z touhy překonat rychleji velké vzdálenosti, možná z požitku, že se všechny naše problémy jeví z výšin jako malicherné a nicotné. Lidskému oku nepřístupné krásy světa odhalí film Na křídlech ptáků 3D z dílny BBC. V trojrozměrném rozlišení si však můžete vychutnat také premiéru snímku Predátor nebo Pidiobři.
Robot, nebo člověk, poznáte to?
Ať už se zajímáte o vědu nebo ne, každého z nás přitahuje tajemný svět sci-fi a technologií. Od dobrodružných verneovek po moderní filmy jako Matrix, tematika robotů a toho, co přijde v budoucnu, přilepí diváky k obrazovkám spolehlivě jako med. Sekce Robotika a Umělý Rozum aneb RUR odhalí, jestli se v budoucnu máme obávat nahrazení či nadvlády robotů, a co všechno vlastně v současnosti vědci s kouskem kovu a technologií dokáží.
Hlavní hvězdou, jež nás poctí svou přítomností, je japonský vědec Hiroshi Ishiguro, který si postavil prototyp robota dle svého vzhledu. Coby robotik z Osaka University se snaží vytvořit roboty co nejpodobnější lidské mimice i chování. Svého dvojníka za sebe dokonce občas posílá na vzdálené konference nebo přednášky se studenty a šetří tak čas během cestování. Otázkou tak zůstává, přijede do Olomouce originál, nebo robot? A poznáme to vůbec?
Zda bude umělá inteligence disponovat vlastními myšlenkami a pocity, jestli se lidstvu podaří vytvořit superinteligentní AI nebo budeme v budoucnu nahrávat své vědomí do stroje a stanou se z nás kyborgové, to všechno zodpoví ve vyčerpávající přednášce Američanka Susan Schneider. „Můžu vás ujistit, že zas tak daleko to není. Velmi brzy se ze science fiction stane science fact,“ upozorňuje na blížící se revoluci. S možnostmi robotických vědců při výzkumu rakoviny nás zase seznámí manchesterský vědátor Ross D. King.
Jak postavit člověka?
Pokud vás zajímá mocný kamarád i nepřítel internet, zajděte si na film Lo and Behold: Reveries of the Connected World. Dozvíte se nejen, jak ovlivnil naši dobu, ale také co všechno díky němu v současnosti s roboty dokážeme. A dokument How to Build a Human srovnává fiktivní techniku ze seriálu Humans se současnými možnostmi a ukazuje, jak se takový robotický člověk vůbec vyrábí.
Na letošní ročník se přihlásilo rekordních tři tisíce populárně-vědeckých filmů z celého světa. Olomouckého plátna se však nakonec dočká pouhých dvaapadesát, a to ve třech kategoriích – mezinárodní, krátké filmy a nově také česko-slovenské. „Mám radost, že jsme české a slovenské produkce konečně přičlenili do společné soutěže. Chceme zvýšit kvalitu soutěže, ale také silněji propojit slovenské a české vědce a producenty. Nově proto zavádíme česko-slovenskou soutěž, jejímž hlavním rysem je primárně jazyk filmů srozumitelný oběma stranám,“ doplňuje Ráliš.
Papír z potravinových zbytků a Dominik Feri
AFO má letos narvaný k prasknutí také hudební program. Festivalový soundtrack pro něj dotvoří přímo Radio Wave Live Session. V prostorech historické Kaple Božího těla tak vystoupí vítězové dvou posledních ročníků talentové soutěže Czeching – VR/NOBODY a Himalayan Dalai Lama. Spojení moderní hudby a majestátné kaple je už samo o sobě úchvatným a nezapomenutelným zážitkem. K headlinerům bude patřit i beatový futurista Karaoke Tundra se svým aktuálním Futurologickým kongresem nebo feministické DJské uskupení A C I D W I T C H. Vystoupí i DJ Dominik Feri v podání FalaFellas.
Festival se snaží jít s dobou ve všech ohledech a výjimkou není ani jeho vizuál. Minulý rok to bylo sci-fi zrcadlo, které odráželo bezprostřední okolí, letos přichází organický futurismus – recyklovaný papír z potravinových zbytků. Stejně jako v předchozím roce je autorem grafik Radim Měsíc. „Základem tiskových výstupů AFO52 je papír Crush Corn italské papírny Favinni. Ta pro jeho výrobu používá potravinové zbytky, v tomto případě kukuřici. Využití organického materiálu, který by jinak skončil v plamenech spalovny, dává pojmu „recyklovaný papír“ zcela nový význam,“ popisuje Ondřej Hruška ze společnosti Grafické Papíry.
Tak na ještě co čekáte? Akreditace na festival je zdarma, takže hurá objevovat budoucnost!
Foto: AFO52