Superpotraviny. Tohle slovo je dnes skloňováno ve všech pádech a na trhu najdete záplavu doplňků stravy s tímto přídomkem. Pokud ale nechcete dávat tisíce za různé kapsle, prášky a dražé, můžete si jednu superpotravinu snadno a rychle vypěstovat doma. A tou je mladý ječmen.
Proč právě mladý ječmen?
Mladý zelený ječmen obsahuje celou řadu prospěšných látek, které našemu tělu dodávají zdraví a působí proti překyselení organismu. Jsou to esenciální aminokyseliny, enzymy a hlavně celá řada vitamínů a minerálů – draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, mangan, zinek a vitamíny A, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová. Nejlepší formou přípravy je šťáva z mladého ječmene, kterou si připravíte pomocí odšťavňovače, ale dá se také přidat do smoothie připraveného v mixéru. Pokud nemáte ani jeden takový přístroj, můžete si zelený ječmen přidat čerstvě natrhaný třeba do salátu nebo do pomazánky.
Fáze 1: Příprava
Naklíčení ječmene zvládne i naprostý zahradnický amatér. Pokud vám uschne i kaktus, nezoufejte, ječmen se pěstuje skoro sám. Potřebujete jen mělčí nádobu, prodívají se i speciální klíčící misky, ale pro tyto účely postačí i vymytá plastová krabička od nanukáče. K tomu trocha zahradnického substrátu a pochopitelně semínka a můžeme začít.
Osivo ječmene koupíte v kterémkoli obchodě se zdravou výživou, půl kila vychází na krásných zhruba 30Kč. Raději se ale zeptejte, zda jsou semínka vhodná ke klíčení, to totiž nejsou všechna. Na cca 30×20 cm plochy potřebujeme asi 100 g semínek. Z půlkilového pytlíku tak vypěstujete až pět zelených šťavnatých dávek.
Před samotným sázením je třeba semínka namočit. Zalejte je prostě vlažnou vodou, aby všechna byla ponořená a nechte přírodu čarovat. Namáčet osivo ječmene je třeba alespoň 8 hodin, ideálně tedy přes noc.
Fáze 2: Sázení
Nádobku na sázení vysypte asi čtyřmi centimetry zahradnického substrátu. Ten poklaďte semínky a ta pak zahrňte ještě asi jedním centimetrem hlíny.
Důležitá je i závlaha. Ideálním pomocníkem je kropítko na květiny, které koupíte v domácích potřebách za pár korun. Hlínu je třeba udržovat vlhkou, ale ne příliš mokrou, aby semena nezačala plesnivět.
Abyste zabránili úniku tepla a vláhy, můžete na prvních pár dní nádobu přikrýt víčkem nebo potravinářskou fólií.
Fáze 3: Růst
Ječmen roste přímo zběsile rychle. Na fotce výše vidíte klíčky asi 36 hodin po zasazení. Klíčící ječmen by měl mít dostatečný přísun světla, ale nedávejte ho na přímé slunce, to by zbytečně bralo semínkům vláhu.
Nejvíce živin získáte ze své domácí superpotraviny, když mají výhonky zeleného ječmene asi 8 centimetrů. To znamená zhruba týden po zasazení.
Fáze 4: Sklízení
Neuběhl ani týden a z malinkých semínek se stala bující zelená džungle. Je načase z ní získat všechny ty super zdravé látky, kterými je mladý ječmen přímo naditý.
Takže si vezmeme nůžky a jdeme na to. Stříhejte rostlinky klidně pár milimetrů nad hlínou. Z jednou sklizených rostlinek nemá smysl nechávat růst další várku, protože nebude ani zdaleka obsahovat tolik živin, jako ta první. I hlínu je fajn vyhodit do kompostu a na další várku přidat novou, aby rostlinky měly maximum živin a mohly vám je potom předat.
A tady už je superpotravina ve své nejzdravější a nejzelenější podobě. Čerstvému ječmeni se žádný usušený prášek nemůže rovnat. Pusťte se do zpracování, dokud v něm všechny ty užitečné látky jsou. Několik dní ho můžete klidně skladovat v ledničce, ale každý další den od sklizně výživová hodnota klesá, proto je fajn se do výroby smoothie nebo pomazánky pustit co nejdříve.