Pod slovy Power Plate a VibroGym se ukrývají přístroje, které vytváří 3D vibrace. Cvičíte jednoduché nebo složité sestavy cviků, ale místo na zemi stojíte, ležíte, nebo dřepíte na vibrační plošině. Nepleťte si je s přístroji, které se naklání do stran a pouze na nich stojíte jako solný sloup. Power Plate a VibroGym od vás vyžadují aktivní pohyb.
Rozdíl mezi Power Plate plošinou a VibroGymem
Pokud se budete snažit si odpověď na tuto otázku vygooglit, nebudete moc spokojení. Zjistíte, že nejvíc se o strojích mluví na maminkovských webech, které překypují inteligentními informacemi… Tentokrát se dozvíte, že VibroGym je levnou náhražkou Power Platu. To ale nemusí být pravda. Své levnější náhražky mají oba přístroje. S těmi si moc parády neužijete, cesta ke zpevnění těla po nich nevede, mají spíš relaxační a masážní účinky, poznáte je podle menší velikosti a nižší ceny.
Ale kde je tedy ten rozdíl mezi přístroji? Pravdou je, že zastánci Power Platu se ohání „původní recepturou“, tedy že oni tady byli první a přináší jediné účinné možnosti využití vibrací. S tím musím zásadně nesouhlasit. Proti první námitce nemůžu říct nic, ale proti té druhé ano. Kvalitní, certifikovaný VibroGym je stejně tak účinný jako Power Plate.
Jak stroje fungují
Stroje pracují na principu efektivních 3D+ vibrací, které způsobují rychlejší stahování svalů, než jak je tomu u běžného cvičení. Vibrace způsobují, že cviky jsou až třikrát účinnější. Ve VibroGym a Power Plate studiích se většinou cvičí 30 minut, ale vibrace zajišťují, že účinek odpovídá hodině v posilovně. Procvičit můžete všechny části těla, od krční páteře po lýtka. Jednotlivé cviky se provádějí ve 30vteřinových intervalech, po čase to můžete zvednout na 40 vteřin. Frekvence vibrací se pohybuje od 20 do 60 Hz.
Jsou ke zpevnění svalů, nebo i k hubnutí?
Někdo uvádí, že na plošinách se svaly jen zpevňují, ale nejde o hubnoucí systém. S tím musím opět nesouhlasit. Záleží na tom, jaké cviky provádíte. Ve studiu, do kterého jsem chodila já, jsem na plošinách používala různé činky, gymnastické balony, medicinbal, motýlka na posílení prsních a stehenních svalů, gumy… To všechno na plošině. Nejenže jsem svaly posílila, taky jsem zhubla několik kilo.
Základem je pravidelnost. Když jsem do studia docházela dvakrát týdně, většinou jsem si dopřála ještě aktivitu navíc, při intervalu třikrát týdně to u mě už nebylo nutné. Měla jsem období, kdy jsem do svého VibroGym studia docházela každý pracovní den a na sebe si navlékla ještě postroj, který vám každý pohyb stěží, takže musíte vynaložit větší sílu. Výsledkem byly krásně vyrýsované svaly.
Jsou přístroje určené pro všechny?
Bohužel ne. Nesmí na ně těhotné ženy, vibrace jsou totiž opravdu silné. Dále lidé krátce po operaci, se srdečními potížemi nebo s umělými klouby. Pokud trpíte na migrény, dejte si taky pozor. Tyto stroje jsou pro vás naopak vhodné, pokud jste v období rekonvalescence, protože zlepšují rozsah pohyblivosti, zpevňují trup a posilují rovnováhu.
Jde to i doma?
Ano, ale… To ale je důležité, protože vibrace můžou způsobit popraskání stěn. Takže pokud si je zakoupíte, dobře si rozmyslete, kam je umístíte. Můžete si koupit i menší variantu, než na jakou narazíte ve studiích, ale zkontrolujte si, jestli jsou opravdu vhodné i na cvičení, a ne jen k masírování.
Foto: bruma.be, burrelleducation.files.wordpress.com, studio-82.info, static.wixstatic.com,