Od uvedení Galaxy S8 na trh uplynuly skoro tři měsíce. Jeho nejočekávanější feature byl ale spuštěný až teď. Bixbymu, novému osobnímu asistentovi od Samsungu, údajně trvalo se naučit anglicky. Ve čtvrtek ale konečně dorazil do USA. První dojmy?
Interface na prvním místě
Bixbyho od začátku provázel obrovský hype. Důkaz, že to s ním Samsung myslí fakt vážně, byl, že mu věnoval vlastní tlačítko. Žádný jiný osobní asistent podobně „zapečený“ do hardwaru není.
Právě propojení s telefonem si Samsung na Bixbym cení nejvíc. Má fungovat jako interface propojující všechny aplikace. S pomocí Bixbyho tak můžete ovládat veškeré funkce na telefonu – doslova aniž byste hnuli prstem. Zvládá i komplikované povely jako Bixby, označ všechny fotky, které jsem nafotila minulý týden ve Španělsku a nahraj je na facebook do alba s názvem „Prázdniny“.
Bixby vision
Nejzábavnější funkcí Bixbyho je jednoznačně Bixby vision. Ta využívá schopnosti rozeznávání objektů. Když se vám zalíbí nějaký produkt, stačí jej vyfotografovat. Bixby sám pozná, co je to za značku a najde vám, kde se dá nejlevněji koupit. Turista v cizí zemi může vyfotografovat památku a Bixby mu o ní najde všechny informace. Tyhle funkce zní sice působivě, podle prvních recenzentů jde ale o gimmick. Bixby vision vypadá dobře, je ale nespolehlivý a má překvapivě málo praktických využití.
Co na to uživatelé?
Angličtina, kvůli které si Samsung dával s Bixbym načas, je podle všeho zvládnutá na jedničku. Bixby rozumí různým formulacích, chápe základní kontext a nemusí se tak s ním mluvit jako s, ehm, robotem. Plánování a připomínání schůzek, používání map a další standardní funkce asistenta zvládá také bez problému. Zaškobrtnutí při hledání využití pro Bixby vision se daly čekat, Bixby se navíc díky deep learningu může poučit ze svých chyb a přizpůsobit se tomu, co po něm uživatelé chtějí. První dojmy uživatelů jsou z většiny pozitivní, hlavní výzva ale Bixbyho ještě čeká.
Konkurence
Srovnání se Siri sice Bixby s přehledem zvládá, jeho hlavní konkurent je ale jinde. Na S8 už před spuštěním Bixbyho běžel Google Assistant a jejich funkce se s velké části překrývají. Bixby je lepší v „interních“ příkazech – práci s telefonem jako takovým. Ale vyhledávání informací zvenčí podle všeho zvládá Google Assistant lépe. Mít konkurenčního asistenta ve stejném telefonu není legrace. Jak se s tím Samsung popere, ukáže čas.