Andre Young, známý jako Dr. Dre, si lebedí v pohádkovém bohatství. Podle časopisu Forbes měl v roce 2014 na kontě 550 milionů amerických dolarů. Tato suma se ještě navýšila, když v červnu téhož roku odkoupila jeho firmu Beats Electronics společnost Apple za 3 miliardy dolarů. V ní slavný umělec vlastnil 25 % akcií. Tím se se sumou přesahující miliardu dolarů stal jednoznačně nejbohatším rapperem a zařadil se mezi největší světové boháče. Ačkoliv časopis Forbes i v roce 2015 odhadoval jeho jmění „pouze“ na 700 milionů dolarů.
Jak už to ale tak bývá, svůj úspěch Dr. Dre rozhodně nemá zadarmo. Musel si ho jednoduše vyrapovat. A to pořádně tvrdě. O tom svědčí i skutečnost, že je dnes považován za jednoho z amerických průkopníků současné hip hopové kultury a tzv. gangsta rapu. Právě tento pojem definovala skupina N.W.A., kterou Dr. Dre spolu s DJ Yellem založil. Díky ní se gangsta rap stal komerčně nejvýnosnějším podžánrem hip hopu.
Tvrdý život v černošských ghettech
Výraz gangsta je slangovou odvozeninou slova gangster. Texty gangsta rapu zpravidla pojednávají o tvrdém a násilném životě v amerických černošských ghettech. Nejčastějšími tématy bývají rasismus, promiskuita, mysogynie, vražda, zločin, znásilnění, homofobie, vandalismus, krádeže, výtržnictví, konzumerismus a narcismus. Songy vyprávějí i o závislosti na drogách a alkoholu, mluví se v nich o ganzích a často se objevují sprostá slova. Ačkoliv za první píseň gangsta rapu je považována 6 in the morning od Los Angeleského rappera Ice-T, který o rok později vydal i celé gansta rapové album, za průkopníka tohoto stylu je považována právě skupina N.W.A. a tedy i Dr.Dre, který stál u jejího zrodu.
G-Funk jako zjemnění gangsta rapu
Ve svém albu The Chronic z roku 1992 prezentoval Dr. Dre zcela nový hip hopový subžánr G-Funk. Jedná se o odvozeninu gangsta rapu, která život na ulici popisuje o poznání jemněji a mírněji. Nevyzývá k agresi, jen o ní hovoří a upozorňuje na ni. G-Funk se téměř okamžitě stal novým trhákem komerčního hudebního světa a přeorientovala se na něj kromě Dr.Dre i řada dalších rapperů. Mezi ně patří například Ice Cube, 2Pac, Warren G, Natte Dog a snad nejslavnější představitel tohoto hudebního směru a chráněnec Dr. Dre Snoop Dogg.
Důraz na hudební pozadí
Dr. Dre v rapu udává tón již od konce 80. let, kdy založil dnes již legendární skupinu N.W.A. Na rozdíl od jiných rapperů klade důraz na hudební složku, která bývá v hip hopu značně upozaděna. Prezentovat tento přístup se mu skvěle povedlo v albu 2001. Dr. Dre zde dokázal, že ačkoliv je v rapu samozřejmě primární text, s přidáním dobré hudby dostanou hip hopové skladby zcela nový rozměr. Ačkoliv bývá zvykem, že umělci využívají samplů z funkových nahrávek, v případě Dr. Dre a alba 2001 je hudba autorská. Z hudebního pozadí výrazně vystupují tóny kytary, basové linky, bubnu a elektronicky upravovaných perkusí.
Hvězda, která dělá hvězdy z ostatních
Dr. Dre nejen, že sám dosedl na pomyslný hip hopový trůn. Kromě toho odjakživa rád a dobře pomáhá i ostatním MCs. Se Snoop Doggem se vzájemně podpořili při vytváření alb Deep Cover (Dr. Dre) a Doggy Style (Snoop Dogg). Když se z Dr. Dre kolem roku 1999 pomalu začal stávat beatmaker, opatřil beaty k Eminemovým deskám The Slim Shady LP a The Marshall Mathers LP, později i k The Eminem Show. O skvělé hudební pozadí se postaral i u 50 Centových pecek Get Rich or Die Tryin a In Da Club. Právě poslední jmenovaný song z 50 Centa udělal star, jakou je dnes. Roli producenta si pak Dr. Dre vyzkoušel u X-Zibitovy desky Restless a Man vs. Machine.
www.pinterest.com