Rovnou tři české filmy byly vybrány do oficiálního programu letošního Mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který se koná 11. až 21. února. Navíc na koprodukčním trhu bude podle Denisy Štrbové z Českého filmového centra, které je partnerem festivalu a oficiálním představitelem české kinematografie na této prestižní přehlídce, prezentován další český projekt.

Sekce festivalu Panorama letos do programu vybrala drama Já, Olga Hepnarová scenáristicko-režisérské dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda, které vzniklo v koprodukci s Polskem, Slovenskem a Francií. Tvůrci si pro svůj debut vybrali kontroverzní téma – skutečný příběh ženy, která v roce 1973 v Praze úmyslně najela autem do skupiny lidí a osm jich zabila. Za svůj čin byla o dva roky později jako poslední žena v Československu popravena.

Nejvíce jsme bojovali s nedůvěrou. Museli jsme se obhajovat, že nechceme film o masové vražedkyni, ale existenciální drama. Nejde nám o senzaci, masového vraha nehodláme adorovat. Jde nám o pohled na jednoho člověka a jeho pohnutý osud,“ komentoval to Kazda. Chtěli, aby příběhu porozuměl člověk z Latinské Ameriky, Evropy či Asie.

Progresivní sekce fórum nabídne divákům snímek Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava z produkce Mimesis film. Ve filmu, který odráží tíživou atmosféru dnešní doby, exceluje například Lenka Vlasáková, Karel Roden, nebo také loňská vítězka Českého lva za hlavní ženskou roli ve filmu Cesta ven Klaudie Dudová.

Nikdy nejsme sami

Citově i názorově jsme velmi nesamostatnými tvory, což nás vede k pocitu osamělosti, zneuznání, smutku i frustrace. Výsledkem je úzkost, ne-li přímo hněv. Příběh se odehrává v současné postindustriální Evropě, zaskočené nezaměstnaností a terorismem. A z toho vyplývajícímu často iracionálnímu strachu z budoucnosti, ze ztráty vlastní identity a z celkové nespokojenosti. A touze po pomstě,“ uvedl Petr Václav.

Film Petra Oukropce Ani ve snu!, který vznikl v produkční společnosti Negativ, byl vybrán do programu určeného pro děti a mládež – soutěžní sekce Generation 14+. Oukropcův debut Modrý tygr z roku 2012 zaznamenal úspěchy na festivalech i v mezinárodní distribuci. „Chci dál vyvíjet tvorbu pro děti a hledat nové současné příběhy a způsoby vyprávění. Jako producent bych rád přivedl k tvorbě pro děti i nové talentované filmaře,“ uvedl Oukropec.

Ani ve snu

V rámci festivalu se v Berlíně koná i koprodukční trh (14. – 16. února), jehož oficiálním partnerem je letos i České filmové centrum. Díky tomu bude v Berlíně možné ve větší míře prezentovat Česko jako potenciálního koprodukčního partnera. Trhu se zúčastní i několik českých producentů, kteří mají s mezinárodní koprodukcí zkušenost a mají zájem do cizích projektů vstupovat. Letos bude jedním z 20 oficiálních hraných projektů koprodukčního trhu, vybraných z více než 300 přihlášených, i český projekt Venku Michala Hogenauera, jehož studentský film Tambyless byl v roce 2012 součástí sekce Cinéfondation v rámci MFF Cannes. Všechny české filmy v programu Berlinale i projekt na koprodukčním trhu podpořil Státní fond kinematografie.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay.com, oficiální fotografie k filmům Nikdy nejsme sami a Ani ve snu (ČSFD.cz)