Téma detoxikace je v jarním období obzvlášť živé. Po dlouhé zimě bez dostatku sluníčka se chceme znovu vrhnout do života a cítit se fit.
I při dobře myšleném procesu, jakým detoxikace organismu je, je potřeba dávat pozor, abychom to nepřepískli. Právě v tomto případě obzvlášť platí, že všeho moc škodí a přehnanou snahou odplavit z těla všechny škodliviny bychom si ve finále mohli ublížit. Ke všem metodám je tedy nutné přistupovat rozumně, zdravě a s mírou.
Existuje mnoho způsobů, jak se na jaře zbavit toxinů obsažených v našem těle. V rámci vyhlášení boje proti jarní únavě a všem škodlivým činitelům se s námi podívejte na následující způsoby.
Jablečná dieta
Jablečná dieta je jedním z nejznámějších a nejrychlejších způsobů, jak si pročistit tělo. Někteří lidé jablečnou dietu praktikují pravidelně. Otázkou ale zůstává, jestli je pravidelně pro naše tělo tak úplně zdravá.
Tato dieta je především výsadou žen, které potřebují rychle zhubnout – a v tom spočívá její nezdravost. Podle některých magazínů by měl být jablečný detox držen tři dny v kuse dvakrát do roka. V praxi to tedy znamená, že v průběhu jablečných tří dnů skutečně nepozřete nic jiného krom jablek. Něco z váhy sice možná půjde dolů, ale po ukončení detoxu úbytek zřejmě znovu rychle nabudete.
Zdravější variantou je zúžit jablečný detox třeba jen jednou do měsíce nebo ještě do delší periody. Jeden den na jablkách s dostatkem vypité vody vám pročistí krev, střeva, ledviny i játra. A jeden den jednou za čas se dá vydržet. Poslední variantou je zvýšit konzumaci jablek. Kromě toho, že se budete stravovat jako obvykle, zařadíte do svého jídelníčku každý den o dvě jablíčka navíc. Třeba místo svačiny.
Detox podle východní medicíny
Zdravějším a pozvolnějším typem detoxikace organismu je dodržování očistných pravidel, která stanovují principy čínské medicíny. Podle čínské medicíny je jaro obdobím dřeva, s nímž jsou spojená játra a žlučník, které jsou důležité pro rovnováhu těla.
Základním principem je minimalizovat chemické složení potravin, které budeme konzumovat, a dostatek odpočinku. V rámci minimalizování chemie byste měli omezit požívání léků a doplňků stravy, které nejsou pro vaše zdraví nezbytně nutné.
Při vaření se soustřeďte především na lehké úpravy jídla, například napařování, blanšírování nebo krátké povaření. Úplně syrové jídlo ale také není nejvhodnější volbou, protože je příliš těžké pro trávení.
Pro posílení imunity a detoxikaci organismu jsou vhodné tzv. jarní potraviny, jako je například petržel, pažitka, pórek, brokolice, dobrá je také ředkev nebo ředkvičky. Jídelníček můžete doplnit obilninami, například ovsem, kroupami, ječmenem, pšeničným bulgurem a kuskusem.
Jídlo konzumujte pomalu a vyvarujte se konzumaci potravin před spaním. Tělu také prospěje omezení konzumace těžkých úprav masa, jakými jsou například pečení nebo smažení. Samozřejmostí je omezení nebo vynechání alkoholu a kávy.
Smoothies a fresh džusy
Zkuste alespoň po dva týdny každé ráno nakopnout své tělo ovocným smoothie. Po zbytek dne si můžete podle libosti připravovat různé džusy, které vás doslova nadopují vitamíny.
Snídání vydatného smoothie drinku vám dodá energii na celé dopoledne, navíc vás to příjemně pročistí. Příprava smoothie sice zabere o pár minutek času víc než namazání sýra na rohlík, ale určitě se vám to vyplatí.
Neexistují pravidla, podle nichž byste si své ranní smoothie měli mixovat. Výborný je ale jablečný základ, kdy si do mixéru nakrájíte na kousky polovinu jablka bez slupky a jádřince. Tento základ můžete doplnit kouskem banánu, mrkví nebo kiwi. Je vhodnější používat sezónní ovoce, což ale může být na jaře trošku problém.
Do výsledné směsi ovoce přidejte pár kapek citronové šťávy a trochu vody a rozmixujte. Vydatný vitamínový nápoj můžete rozšířit o hrst populárních chia semínek, která vám zajistí pocit sytosti. Skvělým doplňkem je také pár kousků kustovnice čínské, která posílí vaši imunitu a všeobecně je, lidově řečeno, tak nějak na všechno.
Pokud máte odvahu, můžete vyzkoušet také zeleninové a ovocné freshe, které se od smoothies liší především poměrem vody. Opět platí, že namixovat si můžete leccos – záleží jen na vaší fantazii a chuti. Absolutní výzvou jsou ale zelené freshe, v jejichž základu jsou různé typy salátů. Díky šikovným odšťavňovačům z nich můžete dostat maximum vitamínů.
Co si budeme povídat, srkání ranních smoothies nepatří mezi hlavní atributy mužnosti. Je třeba to ale brát tak, že stejně jako většina detoxikačních kúr je absolvujete především kvůli sobě a svému zdraví.
Vynechejte pečivo
Ideální by bylo vynechat nebo rapidně omezit konzumaci pečiva aspoň na čtrnáct dnů. Lepek a další složky, které pečivo obsahuje, jsou pro nás obtížně stravitelné. Není třeba se ihned horlivě vrhat na bezlepkovou dietu, ale občas rozhodně není na škodu pečivo z jídelníčku vynechat.
Pečivo můžete nahradit například knackebroty, které se, světe div se, dají také namazat a poklást třeba šunkou. Konzumace knackebrotů vás navíc omezí v dalších nezdravých jídlech. Například dát si utopence s knackebrotem vážně nechcete. A to vím z vlastní zkušenosti. Nicméně dva týdny se bez pečiva i utopenců určitě přežít dají.
Ranní absenci pečiva můžete nahradit třeba müsli s mlékem nebo tvarohem s čerstvým ovocem a medem nebo javorovým/agávovým/kokosovým/datlovým sirupem. Ti odvážnější se mohou pustit třeba do ovesné nebo jáhlové kaše. I když to už u mužů opravdu zavání potravním extremismem.
Večerní poptávku po pečivu nahradíte třeba zmíněným namazaným knackebrotem nebo zeleninovým salátem s restovaným kuřecím prsíčkem, k němuž je doslova radost přikusovat celozrnný plátek.
Odměnou za vymýšlení alternativ k pečivu vám bude opravdu citelný pocit odlehčení střev. Nejen vaše zažívání pošlape jako hodinky.
Dopřejte si měsíc bez alkoholu
Cože? Měsíc? Bez alkoholu? Jakkoli mohou být dvě deci vína denně pro náš organismus prospěšné, našemu úspěšnému detoxu pomůže spíše jeho absence. Ideální by bylo kromě zdržení se alkoholu také přestat kouřit, což je ale u některých jedinců nereálné.
Pokud si totiž budete jeden měsíc přiťukávat džusem, odmění se vám vaše tělo hned několika příjemnými změnami. Za prvé docela určitě zhubnete. Svému tělu totiž přestanete po večerech přisouvat kalorické bomby, kterými alkohol je, a které vaše tělo přes noc jen těžko upotřebí a zpracuje.
Kromě toho, že vám s velkým překvapením budou vděčná vaše játra, se budete moct radovat také z kvalitnější pleti, která se tak nějak rozzáří. Nebudete mít tak velké kruhy pod očima a do jisté míry vymizí také ranní otoky obličeje. To, že nějakou dobu nebudete pít alkohol, se projeví i na kvalitě vašich vlasů.
A vůbec se to projeví na kvalitě vašeho života, budete mít více energie a budete se cítit lépe a tak nějak zdravěji.
Sportovní detox
On to sice není detox na slovo vzatý, ale aktivní pohyb můžete určitě doplnit jakoukoliv výše zmíněnou variantou. Každopádně pokud jste už stihli zanevřít na své novoroční předsevzetí, jako že většina z vás určitě ano, tak teď je přesně ten správný čas tomu dát druhou šanci.
Není třeba se každý den „zničit do mrtva“. Můžete například chodit běhat. Najděte si na internetu na mapě trasu, která bude třeba pro začátek odpovídat jen dvěma kilometrům, nemusíte nutně začínat půlmaratonem. Už jen dva kilometry běhu nebo svižnější chůze probouzející se přírodou vám rozproudí krev v těle a nastartují metabolismus.
Pokud jste fanoušky posilování, pusťte se do toho, ať už v posilovně pod dohledem trenéra, nebo doma podle internetových workoutů. Není důležité jak, je důležité především začít se hýbat. A také je důležité do toho nejít s odporem. Děláte to přece hlavně pro sebe.
Ať už se rozhodnete pro některý z námi uvedených detoxů nebo zvolíte nějakou vlastní cestu, určitě se do toho pusťte. Nezapomeňte však na to, že vždy se musíte řídit především vlastními pocity a musíte dbát na kapacitu svých sil. Pokud se totiž už první den odrovnáte, ať už brutálním hladem nebo cvičením, dopadnete přinejmenším nevalně a na výsledný efekt si budete muset počkat déle.
Pamatujte, že detox vás má hlavně ozdravit, ne zdevastovat!
Foto: Pexels, Pixabay