Rusko je s vodkou prostě neodmyslitelně spjaté. Co když se ale tenhle stereotyp úplně zboří? A navíc kvůli pivu?

Ruskou tradici v pití vodky tak možná v následujících dnech a měsících nabourá bar s názvem Garden Beer. Pro jeho umístění ve dvoře není úplně snadné jej najít, ale pokud se vám to přece jen podaří, připojíte se do společnosti moskevských hipsterů.

Tito mladí lidé ve věkovém rozpětí dvaceti až třiceti let si zakládají na svém nezávislém myšlení, odívání a případně také neotřelé tvorbě. V baru Garden Beer si mohou náležitě pochutnávat na více než šedesáti značkách domácího piva s nálepkou „made in Russia“, které je navíc povětšinou vyrobeno nelegálně.

Osazenstvo baru má ve většině pečlivě sestřižené vousy, decentní tetování a atmosféru nezávislé společnosti dotváří elegantní design na láhvích piva.

„Máme už dost toho, že lidé považují Rusko za zemi alkoholiků,“ svěřuje se jeden ze zákazníků jménem Pavel. „Samozřejmě staří ještě pijí vodku, ale my mladí dáváme přednost kvalitnímu pivu,“ dodává. Jeho slova potvrzují i údaje ruského statistického úřadu Rosstat, podle nichž v loňském roce dalo z deseti rusů rovnou sedm přednost pivu a jeden z deseti upřednostnil vodku.

alcohol-586322_1920

„V Moskvě vzniká téměř každý den nový bar nabízející domácí pivo. Máme už více než tisícovku minipivovarů,“ konstatuje Natalja Petrovová, majitelka obchodu s pivem Real Brew.

Bar Garden Beer byl otevřen loni v září jako reakce na enormní zájem o pivo ze strany mladých Moskvanů. „Je to snadné, protože nepotřebujeme povolení k prodeji nápojů, když nabízíme pouze pivo,“ říká jeho majitel Jan Stopičev. A od zářijového otevření je jeho podnik stále plný, jen měsíčně se v něm vypije na čtyři tisíce litrů piva, které vyrobí místní sládci.

„Jsou to často mikropivovary, mladí Rusové se naučili na YouTube vařit pivo velmi dobré kvality,“ vysvětluje Stopičev a nalévá pivo Jaws Lager vyrobené v uralském Jekatěrinburgu.

beer-barrel-956322_1920

Ve spleti opuštěných skladišť na předměstí Moskvy drží tým Green Street Brewery, stoprocentně ruský i přes londýnské jméno, válečnou poradu, aby upřesnil recept na své nové pivo.

V jeho čele stojí Maxim Boroda, který je ochoten sdělit jen svou přezdívku. Sepisuje s velmi soustředěným výrazem seznam ingrediencí. Slad, chmel a voda jsou ruské. Tým však posílil Nor Kjetil Jikiun, světový expert na výrobu domácího piva, který přijel do Moskvy, aby pomáhal svým přátelům. „Pozor, myslím, že toho tam dáváte moc. Chuť bude dobrá, ale pivo bude příliš silné,“ upozorňuje.

Jednou měsíčně si tento tým pronajímá malou palírnu a zde vyrobí asi 800 litrů piva. „Pohybujeme se v šedé zóně: to, co děláme, není ani legální, ani ilegální,“ vysvětluje Maxim a dodává, že získat povolení na výrobu vlastního alkoholu je velmi obtížné, a tak jsou výrobci nuceni pronajímat si palírnu a skrývat se za její majitele.

beer-199650_1920

Ruský trh s pivem, jemuž vládne ruský gigant Baltika, pobočka dánského Carlsbergu, roste a ruský stát do něho zatím nezasahuje. „Domácí pivovary samozřejmě rostou jako houby po dešti, ale jejich vývoj se může kvůli absenci státu kdykoli zastavit. Legislativa, která je nyní neurčitá, se může rázem změnit a přivést je k úpadku. Sládci mají strach,“ vysvětluje Natalja Petrovová.

A Baltika se začíná zajímat o odkup minipivovarů, a to bude znamenat konec pro vznik dalších, které by neobstály v konkurenci, předpovídá finanční deník Vedomosti.

A to tím spíše, že v bývalé zemi vodky spotřeba alkoholu stále klesá. Zatímco v roce 2014 vypil jeden Rus podle ministerstva zdravotnictví v průměru 13,5 litru alkoholu ročně, loni to už bylo jen 11,5 litru ročně.

bar-257852_1920

Klesající tendence postihuje značky tradičních piv. Baltika, která patří dánskému pivovaru Carlsbeerg, musela loni snížit výrobní kapacity ve čtyřech lokalitách a zrušila stovky pracovních míst.

Maxim Boroda nasává vůni piva stoupající z ocelové kádě. „Brzy změníme pověst naší země. Dokonce ani milovníci vodky nedokážou odolat!“ slibuje.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay