Velká výzva, překonání sebe sama, možnost vyzkoušet něco zcela nového a odlišného od všech dosavadních sportovních zkušeností. Něco takového symbolizuje Spartan Race pro odvážlivce, kteří se rozhodli do toho jít naplno.

13 kilometrů, 28 překážek. Krev, pot, bahno, studená voda, sníh. To všechno a ještě mnohem více čekalo na účastníky Spartan Race typu Super, který se konal v sobotu 29. dubna v Koutech nad Desnou. Jednalo se o první závod Regionální Super série, jehož se zúčastnili nejlepší závodníci Střední Evropy.

Nesplnils úkol? Za trest 30 angličáků

Časový limit pro překonání všech nástrah byl 3 hodiny. Pokud jste nezvládli překonat nějakou překážku, čekalo vás za trest 30 angličáků. Ano, opravdu 30. Běželo se trasou vedenou v cross country stylu. To znamená, že závodníci absolvovali běh lesem, keři, příkopy a celkově nerovným terénem se skrytými kořeny, dráty a vodou. Tedy nic pro slabé povahy. Kromě modřin a škrábanců si však ti, kteří Spartan race absolvovali, odnáší mnohem víc. Čtěte dál a zjistěte to.

Překonání sebe sama

Proč by se někdo měl chtít přihlásit na závod, který vás může zmrzačit, kde si sáhnete na samotné dno a zažijete chvíle, které byste nikomu nepřáli? Proč by si někdo chtěl vědomě ubližovat a vystavovat se takovému riziku z vlastní vůle? „Miluju výzvy. Mám pocit, že mě každá překonaná překážka (ať už v životě, nebo na závodě) posiluje a posouvá dál,“ říká Lucie Tvrdoňová, kterou do soutěže přihlásili a do týmu přibrali dva kamarádi. A to je zřejmě to, co lidi táhne k závodu, jako je Spartan race. Překonávání výzev, překonávání sebe sama a sledování toho, co je člověk vlastně schopen zvládnout. Protože je pravda, že to většinou poznáme až na samém pokraji svých sil. Často jsme překvapeni, jaká síla, která se v běžném životě neprojeví, v nás dříme.

Běh na dlouhou trať s bonusem v podobě překážek

Pokud byste takhle o Spartan race mluvili před někým, kdo jej absolvoval, asi by se mu to moc nelíbilo. Proč? Protože klasický běžecký závod absolutně nelze se Spartan race srovnávat. Běžecké závody jsou především o fyzické kondici a vytrvalosti: „Běžíte a před sebou máte jedinou vidinu a to cílovou rovinu a konec závodu,“ potvrzuje Lucie Tvrdoňová, která běžně běhá závody o délce 10 – 13 km. Ve Spartan race se k fyzické kondici a vytrvalosti přidává ještě nutnost síly (a to nejen fyzické, ale i vnitřní), balanc a zručnost kombinovaná se šikovností, které jsme se učili na základních školách při tělesné výchově. Protože Spartan race je v konečném důsledku taková hodně těžká a náročná opičí dráha pro dospělé. Podle Lucie Tvrdoňové vojenský výcvik: „Tyto závody jsem vnímala skoro jako vojenský výcvik a neskutečně mě to bavilo. Pár km běžíte a těšíte se na překážku, která přijde. Když ji vidíte, tak si řeknete a dopr… tohle nemůžu dát.“

Týmový duch

Přes všechnu tu námahu a vyčerpání, k nimž vás Spartan race dožene, celým závodem prostupuje úžasný týmový duch. Právě ten dává sílu těm, kteří omdlévají, podporuje ty, kteří ještě mají energii, a povzbuzuje ty, kteří dosahují samotného dna: „Týmový duch je na celé trati i mezi ostatními závodníky, nejen ve vašem vlastním týmu. S jedním cizím klukem jsem si na trati opakovala memory test a díky němu jsem uspěla na této překážce. Jiný mi pomohl na vysoké zdi, další mi poradil, jak vzít oštěp, abych ho dohodila do terče. Jiné jsem zase hecovala já, že se přece nenechají zahanbit holkou atd., atd. Zkrátka celý ten závod je o sportovním duchu,“ dokládá svými slovy Lucie.

Jak se na Spartan race připravit?

Pro toho, kdo se rozhodne zúčastnit se závodu ve stylu Spartan race a uspět, je téměř nevyhnutelné tomuto záměru přizpůsobit přípravu. To se týče jak tréninku, tak i stravy. Ten, kdo je zvyklý na pohyb ve smyslu kardio zátěže, by měl výrazně přidat na silové stránce cvičení. Je důležité nabrat svalovou hmotu a získat sílu potřebnou k překonávání překážek. Rovněž se vyplácí zvýšit pitný režim a celkově odlehčit stávající jídelníček. Tedy vypustit, nebo alespoň omezit jídla příliš tučná, sladká a špatně stravitelná. Vyplácí se vsadit na energii z přírodních zdrojů jako je především zelenina, ovoce, luštěniny, nějaké obiloviny, také oříšky a potom nějaké kvalitní zdroje bílkovin jako je kuřecí a rybí maso, jogurty, sýry, či rostlinné alternativy živočišných zdrojů bílkovin, jako je např. tempeh, robi, či seitan.

Nepodceňujte důležitost regenerace

Stejná pozornost jako přípravě by se měla věnovat i po-závodové regeneraci, která se často lehkovážně podceňuje. V obou případech je nutné dbát na dostatečný odpočinek a čas na spánek a relaxaci, který by měl odpovídat době aktivní fyzické námahy: „Více jsem odpočívala, jedla jsem kvalitní sacharidy, BCAA pro rychlejší regeneraci svalů a snažila jsem se to rozchodit. Všechno mě bolelo a byla jsem dost dlouho promrzlá,“ potvrzuje s úsměvem Lucie Tvrdoňová.

Slovo na závěr: Hlavně se nebojte, že se zašpiníte

Legrační bylo, když jsem u prvních překážek dávala pozor na to, abych si neumazala oblečení, kolena, břicho, atd. Za chvilku jsem se válela v blátě úplně celá a sjížděla sjezdovku po zadku, nebo běžela ledovou vodou. Když jsem dělala prvních 30 angličáků, tak jsem si našla co nejčistší plácek u překážky a další angličáky už jsem dělala v kalužích. Musím se tomu smát,“ uzavírá Lucie Tvrdoňová, která na otázku, jaký byl Spartan race, odpovídá, že „super“. Protože přeci běžela Spartan race SUPER.

Zdroj informací:

http://sport.tn.nova.cz/clanek/letni-sezonu-spartan-race-otevre-vikendovy-dvojzavod-v-koutech.html

http://www.spartan-race.cz

https://www.sportisimo.cz/behame/bezecke-zavody/2017/spartan-race-kouty-2017/

Zdroj fotografií:

www.pixabay.com

Soukromý archiv Lucie Tvrdoňové