Využijte volného víkendu a vyrazte objevovat temperamentní Budapešť. Nemusíte se bát, dva dny vám na poznání této maďarské metropole budou bohatě stačit.
Přirovnání k Paříži se možná může zdát otřepané. V případě Budapeště ale rozhodně nepřeháníme. Malebné ulice prošpikované pompézní architekturou a památkami, na kterých utkvěl prach středověku, baroka i secese, inspirovaly mnoho umělců. Procházel se po nich třeba zástupce romantických skladatelů Franc Liszt nebo Robert Pattinson a Uma Thurman v prostopášném snímku Miláček. Paralelu s Francií vidí spousta obdivovatelů také v honosné Andrássyho ulici, která bývá ztotožňována s proslulou Champs-Élysées, nebo majestátném mostě Markéty spojujícím břehy Dunaje, vybudovaném firmou Gustava Eiffela.
Budapešť vznikla spojením tří různých měst – Budína, Pešti a Starého Budína, vinoucími se podél širokých dunajských břehů. Přesto vám procházka jeho hlavních dominant nezabere více než dva dny, celé historické centrum dokonce zvládnete v rychlokurzu třeba i během dvou hodin.
Jako na klidném předměstí
Část bývalého Budína má oproti zbytku města zcela odlišný kabátek. Najdete tady převážně zelení porostlé kopce a rezidence obsypané rodinami. To vše budí dojem spíše poklidného předměstí než rušného centra země. Přesto má i svá lákadla, která stojí za navštívení. Jedním z nich je třetí největší krápníková jeskyně v Maďarsku, do jejichž útrob by se na délku v pohodě poskládalo více než šedesát fotbalových hřišť. Neodmyslitelnou součást tvoří Budínský hrad, který formuje panorama města již od třináctého století. Jeho definitivní podobu však ztvrdila až poválečná doba, jelikož ani on neunikl ničivým bombovým náletům. Výletníci zchvácení ostatními krásami města mohou místo procházky zvolit lanovku, která je vyveze až nahoru.
Na Hradním vrchu se tyčí do nebes také chrám sv. Matyáše, kde najdete korunovační klenoty. Stavba má za sebou zajímavou půtku s historií. Nejdříve se ji Turci snažili předělat na mešitu a později si v ní Němci během druhé světové války rozbili kuchyň. Mimo jiné tady byl korunován i císař František Josef I. Před přesunem do centra si ještě užijte výhled na celé město z nedaleké Rybářské bašty.
Historie dýchající ze všech koutů
Na rozdíl od Budína je Pešť snadněji zařaditelná do škatulky pařížského života. Kromě nádherných památek oplývá i nočními doupaty místních novodobých Hemingwayů a Fitzgeraldů. O tom ale později, nejprve pojďme Pešť prozkoumat v denním světle. V minulosti přebila boomem Budín a většinu důležitých úřadů, kanceláří, ale i kaváren a kin najdete tady. Kamkoliv vás nos povede, můžete dojet také na kole. To si zapůjčíte na některé z mnoha stanic rozsetých všude po městě a díky promyšlené struktuře cyklostezek se vyhnete ruchu dopravních špiček.
Takovým must see je vedle Budínského hradu také národní symbol – maďarský parlament neboli Országház. Kousek od něj se do tentýž výšky, která reprezentuje stejnou moc církve a státu, upíná nejvýznamnější duchovní maďarská stavba, bazilika sv. Štěpána. Nezapomeňte při přechodu z Budína přejít po Széchenyiho řetězovém mostě, který býval se svými dvěma a dvou sty metry nejdelším na světě. Další pozoruhodnou a také pochmurnou památkou je Dům teroru na Andrássyho ulici, který nyní slouží jako muzeum. V minulosti v něm přebývala židovská rodina Perlmutterů, během druhé světové války posloužil jako sídlo a vězení fašistické Strany Šípových křížů. Po konci války ji vystřídala maďarská politická policie a aby toho nebylo málo, nastěhoval se do ní komunistický Úřad pro ochranu státu.
Pokud si rádi vozíte z výletů suvenýry na památku, vězte, že ty z Budapeště příliš velkou trvanlivostí neoplývají. Nejlepší je zamířit na nejlevnější, ale také největší maďarskou tržnici, kde naleznete vše, co je základem jejich kuchyně. V ulici Vámház körút 1-3 najdete vše od různých druhů paprik, uzených klobás, salámů přes fazole všemožných tvarů a barev, naloženou zeleninu nebo lesní houby, ukryté v teplu přístřeší mezi hemžícím se lidem.
Pouťový park jako z hororu
Andrássyho ulice, zmíněná již v souvislosti s Domem teroru, skrývá pod svými dlažebním kostkami ještě jednu zajímavost. Pár metrů pod povrchem si můžete prohlédnout staré secesní metro z 19. století. O kousek dál naleznete ještě Velkou synagogu, která patří mezi největší na světě. Když se vydáte naopak opačným směrem natrefíte na Vidámpark, více než stoletý zábavní park s pouťovými atrakcemi starých časů. Mezi jeho nejstarší esa v rukávu patří dřevěná horská dráha z roku 1922 v délce jednoho kilometru nebo jeskynní dráha s lodičkami, které proplouvají umělými jeskyněmi s postavami z maďarských i světových pohádek a kreslených příběhů. Bohužel je zrovna celý park v rekonstrukci a veřejnosti se znovu otevře až v příštím roce.
Budapešť je známá také pro své termální prameny, ve kterých můžete k večeru uvolnit rozbolavělé nohy. Turecké lázně Rudas mají dokonce každý pátek otevřené od desíti večer do čtyř ráno, a dovolují tak prožívat omamné romantické chvíle i v poměrně netradiční dobu. Turisticky lákavější jsou ale množstvím nabízených služeb a jednou z největších rozloh v Evropě lázně Széchenyi.
Pomyslně se přenést do teplejších letních dnů můžete v Tropicárium – Oceanárium. Komplexu s lávkami nad jezírky s krokodýly, podvodním tunelem nebo bazénem s rejnoky. Pro zájemce s tučně nadutou peněženkou nabízí ošetřovatelé také adrenalinové potápění se žraloky, na které je ale nutné se dopředu zaregistrovat.
Noční klub v nebývalých prostorech
I když už se Budapešť překlenula přes svou problematickou minulost, stále je z ní cítit náznak socialismu, který ale místní obyvatelé dokázali kreativně využít. V polorozbořených domech tak najdete stylové kavárny a kluby. Jedním z nich je i Szimpla Kert. Kdo ho tu nenavštíví, jako by nežil a spolehlivě vás na něj nasměruje každý člověk pod třicet, který se aspoň trochu vyzná. Takzvaná ruin pub v Kazinczyho ulici vznikla v prostorech bývalých pavlačových domů u továrny. Budovu odsouzenou k demolici majitelé zachránili a proměnili ji ve šperk zdejšího nočního života.
Kam na jídlo?
Pokud vyrazíte o víkendu, dejte si pozor, protože většina podniků mívá zavřeno. Na snídani doporučujeme například 9BAR, vynikající káva a čerstvé croissanty vás do Paříže přenesou raz dva. Rychlý oběd zvládnete v Bors GasztoBar, kde ochutnáte taky některé tradiční speciality, v Local Korner zase nejlepší pizzu. Řecko-maďarská restaurace El Greco, Hungary Görög-Magyar Étterem nabízí oběd až do pozdních odpoledních hodin. Za 1 300 forintů si můžete vybrat neomezené množství jídla z bufetu a doplnit síly po celém dni. V restauraci Karpatia vás zase uchvátí živá hudba a historický interiér s pozorným personálem.
Na co si dát při objednávání pozor? Především na výběr vína. Maďaři holdují sladkým vínům a pokud si potrpíte raději na sušší a trpčí chutě, musíte si říct. Další rozpaky můžou přijít při objednávce guláše. Pokud budete očekávat hutný guláš s karlovarským nebo obyčejným knedlíkem, přinesená polévka vás nejspíše trochu zaskočí. Podobně může dopadnout také smažený sýr, který přistane na stole s rýží a tatarkou navrch. Oblíbené jsou mezi místními také ovocné polévky.
Maďarština jako jazykolam
Maďaři jsou považováni za poměrně přátelský a temperamentní národ. Naneštěstí pro nás se ale příliš nevěnují cizím jazykům a spíš než anglicky, proderete se tady s německými frázemi. Pro delší pobyt proto doporučujeme naučit se aspoň základní maďarská slovíčka. Když už nic, tak si alespoň pěkně procvičíte jazyk. Třeba jak se máš se řekne hogy vagy a dobrý den jo napot kivánok.
Na závěr ještě nezapomeňte skočit před odjezdem do nějaké směnárny. Jedna koruna je v přepočtu asi 11,5 maďarských forintů (HUF) a sto forintů je přibližně 8,7 korun. Pak už stačí jenom zakoupit jízdenku a hurá na cestu! Nejlevnější jsme našli u Regiojetu už za 430 korun (jednosměrnou), ale podle času můžete vybírat i z dalších dopravců. Cesta autobusem z Prahy trvá asi sedm hodin.
Foto: slevadne.cz, pcwallart.com, vembloud.wordpress.com, radynacestu.cz, zirhamia.cz, KM Travel, terrohaza.hu, CK Hello Tour, youne.com, CK Rywal, charliediscovers.com, Pinterest,apartmentsbudapest.info, budapest.boscolohotels.com