Nejlepší na první sérii Fear the walking dead (FTWD) bylo, že měla jen šest dílů. Přesto, že její konec se vzmáhal a snažil se v nás vzbudit dojem, že další pokračování by mohlo přinést něco mnohem zajímavějšího, tak skutek utek. I ve své druhé sezóně se odnož The walking dead (TWD) totiž plácá odnikud nikam a nedokáže ve mně vyvolat hlubší zájem o dění na televizní obrazovce.
Gratuluji televizi AMC k tomu, že jí tahle franšíza nese, ale bylo by fajn, kdyby myslela víc na diváky a nedělala tohle „oslíčku, otřes se“ až příliš okatě. Nejsem totiž schopný FTWD vnímat jinak než jako vypuštěné zlaté prase bez jakýchkoliv vypravěčských a tvůrčích ambicí.
Podvod na diváky
Ve svém negativním postoji teď budu značně osobní, ale já tenhle seriál vnímám jako velkou zradu. Tvůrci před jeho začátkem slibovali úplně něco jiného, než nám ve finále naservírovali. V prohlášeních stálo, že se dozvíme něco více o pozadí nákazy, uvidíme, jak postupně propukala a podobně.
OK no… Tak jsme se dozvěděli, jak to vypadalo, když živí mrtví začali chodit po předměstí LA, teď jsme prozkoumali Mexiko. Nevím, jak vy, ale já čekal mnohem víc. Představoval jsem si dramatické záběry div ne z celé zeměkoule. Alespoň ty útržkovité zpravodajské vstupy, které známe třeba z různých zombie filmů.
„Vědci se domnívají, že jde o zmutovaný virus prasečí chřipky.“
„Evropa padla.“
„Čína střílí do lidí.“
„Karanténa v USA nepomáhá zabránit šíření nemoci.“
Aspoň něco takového. Vždyť po úspěchu The walking dead by peníze na velkorysejší (čti globálnější) pojetí určitě byly…
Pak by bylo možná i zajímavější sledovat v kontextu příběh jedné obyčejné rodiny, která se s nastalou situací musí vyrovnat. Takhle podáno to ale není nic jiného než kopie TWD, kde místo ostříleného šerifa vede skupinku lidí (a hlavně svou rodinu) za přežitím učitel angličtiny s maorskými kořeny. To je všechno. Noví lidé, nové prostředí, stejné situace.
Doslova. Třeba ve druhé sérii jedna postava zjistí, že když se pomaže krví a zbytky ze zombíků, může mezi nimi bez problémů chodit. Kde jsme to jen viděli? A co teprve zjištění, že v tomhle novém světě se nedá nikomu věřit a lidé musí začít aplikovat trochu z Darwinovy teorie o přežití v praxi. Největší tvůrčí orgasmus asi scénáristé prožili, když poslali hrdiny na loď. Zombie na moři zavání alespoň trochu něčím novým.
Postavy mě nezajímají, děj je mi ukradený
Přes to přese všechno i ohraná písnička se dá zahrát dobře, ba někdy i výtečně. Jenomže ne v tomto případě. Tady je všechno od začátku tak průměrné. Při obsazování hlavních rolí byla obyčejnost asi tak velkým kritériem, že hlavní hrdinové jsou tak nezajímaví, že mi naprosto nezáleží na tom, co se s nimi stane. Mrzí mě to hlavně u Cliffa Curtise (ten co má být jako Rick), jehož paběrkování ve vedlejších rolích vnímám už od první epizody Star Wars a úspěch mu přeji, ale tady mi úplně nesedí.
Abych nekřivdil jen hercům, tak si myslím, že ti se drží pouze průměrného scénáře. A co se toho týče, tak jak jsem psal výše, přijde mi vše jako nudněji recyklovaný TWD, kdy se tamní zápletky odehrávají v nových prostředích. Přibylo snad jen šílenství. Protože ve druhý sérii každý trochu magoří a na kohokoliv naše partička narazí, tak je taky nějak pošahanej.
Suma sumárum za mě takhle ne. Tohle nebyla cesta, kterou jsem chtěl sledovat. FTWD je pro mě zklamání, protože celou dobu cítím, že tady se dalo vytěžit mnohem víc.
Foto: Facebook