Zejména na produkci šperků a dekoračních předmětů je založen byznys newyorské firmy Tiffany & Co. Patříte mezi její příznivce?

Šperkařskou společnost Tiffany & Co. založil v roce 1837 v New Yorku Charles Lewis Tiffany. Původně se ryze rodinný podnik zaměřoval na výrobu šperků a užitkových nebo dekorativních předmětů zejména ze stříbra, s postupem času si díky houževnatosti zakladatelů vybudoval pověst jedné z nejstylovějších a nejoblíbenějších amerických šperkařských firem.

Luxusní šperkařská firma si vybudovala věhlas napříč celým světem a v posledních letech její oblíbenost a popularita strmě stoupá. Tyrkysově zelené krabičky s mašličkou se staly symbolem luxusu a výjimečnosti a nejedna žena při obdržení takovéhoto dárku padá do mdlob nadšením.

Snídaně u Tiffanyho

Všeobecný dojem známé a erudované šperkařské firmy dodala americké značce také novela Trumana Capoteho, která nesla příznačný název „Snídaně u Tiffanyho“. Díky této novele se Tiffanyho šperky staly prakticky nesmrtelným a nezapomenutelným pojmem.

Audrey_Hepburn_esmorza_al_Tiffany's.bmp

I když firma prosperovala skvěle, následovník a dědic tohoto rodinného šperkařského klenotu Louis Comfort Tiffany se k převzetí podniku příliš neměl. Sám se zajímal a věnoval spíše výtvarnému umění, své kreativní sklony uplatňoval například v romantické malbě. V průběhu své studijní cesty evropským kontinentem navíc zcela propadl islámskému a japonskému umění, které v té době hýbalo a ohromovalo celou Evropu.

Právě nadšení orientem dalo vzniknout unikátní kolekci dekorativních předmětů. Louise totiž v jeho fascinaci orientálním uměním podpořil také jeden z hlavních designérů pracujících pro jeho otce, Edward Moore.

Louis Comfort Tiffany tak na základě nové spolupráce začal vyrábět předměty ze skla, což dalo vzniknout ikonickým lampám z irisového skla, které se skvěly motivy pavích per. Tyto lampy od Tiffanyho odebíral extravagantní „Peacock Room“, který sídlil v domě na kensingtonské Princess Gate.

Louis Comfort Tiffany se za nějakou dobu smířil s koncem své malířské kariéry, kreativní sklony v něm však zůstaly. S dalšími výtvarníky založil firmu, která nesla název Louis C. Tiffany and Asociated Artists. Mezi jejich nejvýznamnější umělecké zakázky patřila například výzdoba několika místností v Bílém Domě, kreativní dominantou se stala velká stěna z duhového skla.

Tiffany_Co_Union_Square_1887

Posedlost sklem vedla ke zkáze

Louis C. Tiffany byl prací se sklem doslova posedlý, což se mu i jeho nové firmě nakonec stalo osudným. Když se podnik rozpadl, založil si umělecky smýšlející dědic šperkařského království svou vlastní firmu, kterou jednoduše nazval jako Tiffany Glass Company. Cílem nové značky bylo distribuovat Tiffanyho skleněné výrobky do každé domácnosti střední a vyšší vrstvy amerického obyvatelstva.

Jeho tvorbu proslavila zejména vitrážová technika, při níž Tiffany využíval vlastností opalescenčního skla, které aplikoval na vázy a lampy. Jeho hravé dekorace zajímavým způsobem vytvářely dojem secesního umění. Mezi jeho další nápady, které stojí za to zmínit, bylo například vytváření falešné koroze, která také fungovala jako dekorativní prvek na skleněných vázách.

Tiffany_setting

Jeho experimenty se sklem však doplatily na svou přílišnou jednoznačnost. Ačkoli kousky z Tiffanyho produkce bezpečně poznáme dodnes, tehdy jejich produkce Americe zevšedněla. Na jejich kvalitě a zajímavém a pokrokovém vzhledu to ale nic nezměnilo.

Louis C. Tiffany nakonec v roce 1902 po smrti svého otce a zakladatele rodinné firmy převzal post uměleckého ředitele podniku Tiffany & Co.

Ikonický zásnubní prsten

Už 130 let se prototyp Tiffanyho zásnubního prstenu hřeje na výsluní. Nádherný stříbrný kroužek s ručně zpracovávaným diamantem je symbolem lásky a manželství už po dlouhá léta a v letošním roce se dočkal také stěžejního zvýraznění v rámci letošní reklamní kampaně.

rrr

Každý tento prsten je ručně vytvářen na základě dlouhými lety prověřené precizní kvality, a tak je v podstatě každý takový kousek originálem. Ikonický prsten Tiffany Setting je šperkařskou lahůdkou, která je zhotovována z pečlivě vybíraných surovin, která musí projít přísnými kritérii. Ani tento ikonický prsten vám sice nezajistí dokonalé manželství, ale jako záruka kvality to za to rozhodně stojí.

Foto: Wikipedia, Pařížská ulice.cz