Máte adrenalinovou povahu a toužíte zažívat nová a nová dobrodružství? Pak byste rozhodně neměli vynechat návštěvu pekelné brány, z níž budete mít zážitek na celý život.
Uprostřed pouště Karakum, která leží na území dnešního Turkmenistánu, se nachází podivuhodný přírodní jev, který láká senzacechtivce a milovníky dobrodružství i mystiky z celého světa. Už přes čtyřicet let hoří v kráteru nazývaném Darvaza uprostřed pouště zemní plyn.
Místo, v němž se kráter s hořícím plynem nachází, si za svou pětačtyřicetiletou existenci vybudovalo velkou turistickou oblibu. Za nepřetřžitě hořícím kráterem se vydávají turisté z celého světa. A že je to dozajista nezapomenutelný zážitek, dokazují nejenom fotografie.
Turkmenistán patří k zemím, které mají bohatá ložiska zemního plynu. V roce 1971 objevili vědci jednu z mnoha plynových kapes právě uprostřed pouště Karakum, čehož se rozhodli využít. Vrtná výprava za zemním plynem uprostřed pouště slibovala vysoké výdělky, ale v průběhu navrtávání kapsy došlo k nehodě a slibné naleziště se celé propadlo. V poušti tak vznikl nebezpečný kráter o průměru sto metrů a hloubce 20 metrů, který hrozil vybuchnutím.
Vědci se tenkrát pokoušeli nalézt efektivní řešení, které by problém s nebezpečným plynovým kráterem odstranilo. Po úvahách se nakonec rozhodli kráter sami zapálit, aby nedošlo k náhodnému neštěstí. Jenže místo toho, aby plyn v kráteru rychle vyhořel a oheň se uhasil, nastal pomalý proces postupného spalování velkých zásob zemního plynu, které unikají z nitra země.
Vědci tenkrát očekávali, že zásoby plynu během několika let dojdou a plameny uvnitř kráteru vyhasnou, ale jejich očekávání byla mylná. Místo toho oheň v kráteru hoří už více než čtyřicet let. V roce 2010 nařídil prezident Gurbanguli Berdymuhamedov uzavření úniku plynu z útrob kráteru, jeho příkazu se však doposud nepodařilo vyhovět.
Návštěvníkům, kteří se nicméně na místo vydají, se naskytne bezesporu impozantní podívaná, na kterou jen tak nezapomenou. Hučení spalujícího ohně společně s pekelnou září linoucí se ze stometrové díry je přirovnáváno k peklu. A možná to není úplně od věci, co myslíte?
Foto: Wikimedia, Flickr