Když je z držení teroristů po 8 letech osvobozen americký voják Nicholas Brody, je tato situace považovaná za malý zázrak. Brody se okamžitě stává národním hrdinou a uctívaným symbolem. Jenomže ne všechno může být takové, jaké se zdá. Agentka CIA Carrie Mathisonová se domnívá, že Al-Káida osvobozeného mariňáka zlomila a on může být důležitým dílkem v plánovaném teroristickém útoku. Vysoká hra tajných služeb a teroristických organizací á la Homeland se rozjíždí.
A je to vpravdě strhující záležitost. Homeland nejenže získává diváky svým smyslem pro napětí a dějovými zákrutami, ale také špičkovým provedením a perfektním obsazením. V roli agentky CIA, která se kromě náročného zaměstnání vypořádává s maniodepresí, se představila Claire Danes (Hvězdný Prach). Vojáka, jenž může a nemusí být napojen na Al-Káidu, bravurně hraje Damien Lewis (kapitán Winters z Bratrstva neohrožených). Ústřední duo doplňuje třeba herecký matador Mandy Patinkin (Nemocnice Chicago Hope, Mrtví jako já). Pro zajímavost Danes získala za svou roli dvakrát Emmy, Lewis se dočkal jednou, Patinkin byl nominován, ale svou šanci neproměnil.
Není to pravda, ale mohla by být
Seriál vtahuje především tím, že dokáže diváka přesvědčit o tom, že takhle nějak by mohla práce tajných služeb a politické pozadí fungovat. Stejně tak vykreslení teroristických organizací navozuje dojem reálnosti. S pocitem, že koukáme za oponu se tak můžeme nechávat strhnout důmyslným dramatem lavírujícím na pokraji psychologického thrilleru.
Nejednoznačnost situací navíc zajišťuje, že divák bude pořád v tenzi a bude hladově očekávat další přídavek. Těžko se to přibližuje, chce-li se člověk vyhnout spoilerům, přesto obligátní, že nic není černobílé, vše má více rovin, a že nikdy nevíte, jak se kdo v další chvíli zachová, aspoň naznačí, že se můžete těšit na skutečně napínavou podívanou.
Aktuálnost tématu až děsí
Vzhledem k situaci, ve které se po 11. září 2001 ocitl celý náš svět, je navíc téma seriálu nebývale aktuální. Linka s Brodym a jeho ne/přeběhnutím vystačila scénáristům celé tři série, v dalších dvou navazujících se museli vydat jinam (moudří už vědí). A aktuálnost tématu exponovala ještě mnohem víc. Ve čtvrté řadě se seriál přesunul do Afghánistánu a Pákistánu a věnoval se dnes velmi propíraným útokům dronů a zpravodajské a válečné činnosti USA v zahraničí.
V další se Homeland přesunul do Evropy, konkrétně do Berlína, kde se vrhnul do velmi ošemetného tématu migrace válkou zužovaných Syřanů a eventuálního napojení některých jedinců na teroristické organizace.
A mimochodem se sluší dodat, že tvůrci Američany a americkou politiku nijak nepřikrášlují a nestaví do role neomylného světového policajta. Naopak před diváka staví celou řadu témat, kdy jednoznačně dávají najevo, že mnohdy je potřeba i o jednání vlastní vlády a dalších mocných pochybovat.
Co přinese šestá série?
Nejnovější řada se vrací tam, kde Homeland začal, tedy na půdu Spojených státu amerických. Těšit se můžeme na další napínavý příběh, který Carrie vrhne do vyšetřování mající za cíl zabránit teroristickému útoku proti USA. Výraznou hereckou posilou se stává Robert Knepper, kterého proslavil obří seriálový hit Prison break. Věřím, že i tentokrát dostaneme napínavý příběh bez větších klišé, a že se i pošesté dočkáme poctivé nálože špionážního dramatu se společenským přesahem.
A malá perlička na závěr. Dnes se to obecně moc neví, ale Homeland je natočen na motivy neméně kvalitního izraelského seriálu Hatufim (česky Váleční zajatci).
Foto: Showtime