Už jste zaznamenali facebookové pozvání na sraz hráčů na prádelní hrnec, na hledání nosu Michaela Jacksona nebo na hromadný skok do propasti Macocha?
Pak jste už patrně měli tu čest proniknout do nejnovějšího trendu, který zaplavil český Facebook. Po fenomenálních Přiznáních a stránkách typu Halina Pawlovská mi snědla rodinu se můžeme potěšit účastí na fiktivních událostech, kterými je v současnosti česká odnož sociální sítě do velké míry zaspamována.
V době, kdy Facebooku vládla přiznání studentů nejrůznějších univerzit, středních škol a posléze také dalších vymezených skupin, jako například hudebníků, záchranářů, instalatérů, ajťáků a v neposlední řadě také velmi specifická přiznání holek a kluků, se prakticky nedalo otevřít Facebook, aniž byste na zdi alespoň prostřednictvím někoho nezaznamenali nějaké vysoce duchaplné přiznání.
Těmi přiznáními se ale po určitou dobu dalo aspoň trošku pobavit. Pokud jste narazili na stránku, na niž přispěvatelé byli schopni psát svá přiznání na určité úrovni a bez pravopisných chyb, měli jste poměrně slušnou šanci, že si najdete něco, co vás pobaví nebo něco, s čím se bude možné ztotožnit.
V případě zmiňovaných fiktivních událostí ale není tak úplně jisté, jaký je jejich záměr. Pokud je prvotním účelem pobavení facebookových uživatelů, pak to možná na okamžik účel splnilo. Některé fiktivní události jsou navíc opravdu propracované.
Například hromadný skok do propasti Macocha plánovaný na 2. května inzeruje v popisu události jeden skok za stovku pro dospělého, pro děti pak za polovic. V současné době má tato akce zhruba 6 tisíc účastníků, dalších 13 tisíc se o událost zajímá. Pro povzbuzení si mohou návštěvníci události skočit se zábavovou kapelou Utopenci a podstatou akce, kterou organizátoři stanovili na den Svátku práce, je upozornění na nedostatek pracovních míst. K dobru této události přičtěme také to, že na konci výčtu fiktivních aktivit obsahuje varování, že se skutečně jedná o fiktivní akci a vše je uvedeno na pravou míru.
Další události jsou už ale nepotřebným balastem, který zbytečně zahlcuje sociální síť. Například není zcela jisté, jakým způsobem má obohatit život průměrného facebookového uživatele událost s názvem Sezení pro lidi s fekální sexuální poruchou. V popisu události zejí dva ubohé řádky, které jsou navíc napsané s do očí bijící hrubkou.
Mezinárodní výstava raptorů laserovými raketomety, jezdících na ohrožených parybách, Mistrovství světa v lovu mentálně retardovaných pakoňů pomocí fúzních děl, Tajné vysvobození Kajínka a mnoho jim podobných však úplně zbytečně spamují zdi „normálních“ uživatelů. A ve výčtu obdobných událostí bychom mohli s časovým přiřazením pokračovat zatím až do května.
Nakolik je tento rádoby fenomén vtipný, je otázkou pro každého. Vzhledem k tomu, že existují uživatelé, kteří se ke zmíněným akcím přiřazují, se lze domnívat, že určitý úspěch to ve facebookové komunitě má. Záleží ale asi také na tom, jestli chcete trávit život odklikáváním účastí na nesmyslných událostech nebo začít žít trošku plnohodnotnější život, který nezavání zoufalstvím člověka, jehož hlavní náplní volného času je právě účast na podobných fiktivních akcích.
Vznik nových událostí asi úplně neovlivníme a nevymýtíme. Vždy se najdou příznivci, kteří budou akce podobného typu ochotně rozšiřovat dále. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a doufat, že tyto události budou mít stejný osud jako rychlý vzestup a pád už zmíněných Přiznání.
Zdroj: Facebook
Foto: Facebook, Pixabay