Léto je plné dovolených a přidružených lahví s alkoholem, za které vás žaludek úplně nepochválí. Udělejte mu dnem zdravé a dokonce i chutné stravy radost.
Najíst se zdravě a bez masa je někdy doslova boží trest. Od babičky nutící nám kapustu po grilovanou cuketu namísto šťavnaté krkovičky. Každý má svůj bod úrazu. Které jednoduché kombinace u vás mají šanci?
Kuskus
Severoafrický kuskus nás v posledních letech zaplavil jako přemnožená klíšťata. Receptů s ním najdete stovky a většina z nich má i blahodárné účinky na zdraví. Takže je určitě z čeho vybírat. Tenhle sice obsahuje již zmíněnou cuketu, určitě vám ale zachutí.
Ingredience:
Kuskus
Cuketa
Sušená/normální rajčata
Trocha másla
Strouhaný sýr
Sůl
Hotovo budete mít během pár minut. Takže si ho ráno stihnete připravit i jako chutný oběd do práce. Nejdříve nahřejte pánev, roztopte na ni kousek másla a přidejte cuketu nakrájenou na kostičky. Množství zvolte individuálně. Míchejte tak, aby se nespálil a mezi tím podle instrukcí na krabičce připravte kuskus. Až pořádně nabude, vypněte pánev a přisypte jej k osmažené cuketě. Osolte a přidejte sušená rajčátka, která jídlu dodají ten pravý šmrnc. Posypte trochou strouhaného sýru a je hotovo!
Lilkové pizzy
Kdo by neměl rád pizzu? Je to skoro jako s hudbou. Kdo ji neposlouchá, buď neexistuje, nebo je divný. V případě pizzy možná ještě na něco alergický. Škoda, že po její pravidelné konzumaci naberete kila světelnou rychlostí. Zkuste proto tuhle zeleninovou alternativu!
Ingredience:
1 větší lilek
Rajčatová omáčka
Zelenina – cherry rajčátka, cuketa, paprika, olivy
Italské bylinky
Olivový olej
Sůl
Pepř
Lilek nakrájejte na centimetrové plátky, a aby nepustil vodu a „nerozmňagal se“, posypte ho z obou stran trochou soli a nechte dvacet minut odpočinout. Mezi tím nakrájejte na menší kousky preferovanou zeleninu. Aby měla ten správný říz a dodala lilku chuť, bude ji třeba na nějakou dobu naložit. Vyberte větší mísu, do které se všechna vejde, přidejte olivový olej, bylinky, sůl a pepř. Předehřejte troubu na 180ºC, osušte lilek, pomažte ho opět nepostradatelným pomocníkem olivovým olejem a vložte na dvacet minut do trouby. Blížíme se do konečné fáze. Dejte na plátky lilku rajčatovou omáčku, připravenou zeleninu a na dalších deset minut nechte vše zapékat. Poté je dobrota vaše.
Dýňová polévka
Nabyté kalorie z alkoholu vám pomůže odbourat tento malý zázrak přírody. Dýně totiž snižuje hladinu tuku v krvi, zlepšuje pleť, trávení, zklidňuje nervy a posiluje imunitu. Takže vám pomůže téměř ve všech zhoršených aspektech po propařené noci.
Ingredience:
800 g oloupané a nakrájené dýně
1 červená cibule
1 lžíce olivového oleje
(750 ml vody)
250 ml smetany ke šlehání
Majoránka
Slunečnicová semínka
I když byste si na tuhle specialitu možná netroufli, její příprava je opravdu jednoduchá. Nakrájejte dýni na malé kousky a pokud chcete mít polévku zředěnější, přidejte 750 ml vody. Doporučuji ale takové množství, aby se kousky nepřipálily a plavaly. Na mírném ohni nechte vařit tak dlouho, dokud dýně nezměkne. Až se tak stane, nechte ji trochu vychladnout, rozmixujte tyčovým mixerem, přidejte smetanu, sůl, pěpř, olej a ozdobte majoránkou a slunečnicovými semínky. Můžete použít také slaninu, nebo opražené mandle.
Co když jsem levý?
Pokud vám vaření nejde a největším kouskem v kuchyni jsou uvařené párky, nezoufejte. Kupte si alespoň tmavé pečivo a nějakou dobrou zeleninovou, nebo přímo vege pomazánku.
Foto: Pixabay, www.receptnajidlo.cz