Japonsko je všeobecně známé jako extrémně konzervativní země. Bariéry stanovené konzervativním nahlížením na svět však, zdá se, začínají pomalu padat.
A první vlaštovkou by mohla být například topmodelka Melody Yoko Reillyová, v níž se mísí půl na půl japonské a americké geny. Dříve by si coby míšenka v japonském modelingu „ani neškrtla„, dnes se jí ale pracovní příležitosti hrnou jedna za druhou.
Podle vlastních slov Reillyové se japonská mentalita pomalu, ale jistě mění, a právě móda může sehrát jistou roli v tom, aby začali Japonci vnímat míšence otevřeněji a vstřícněji. Sedmadvacetiletá modelka také dodává tvrzení, že po deseti letech modelingových zkušeností v Japonsku pozoruje, že takzvaní „hafu“ (z anglického half – polovina), vzbuzují stále větší zájem.
„Odvětví módy v Japonsku zbožňuje mladé míšenky, je nám velmi nakloněno. Japonská mentalita se mění a Japonci chápou, že svět je mnohem větší,“ říká Melody Yoko Reillyová. Důkazem toho může být Afroasiatka Ariana Miyamotová, která se loni stala Miss Japonska.
„Už nemusíme vypadat jako Japonky, abychom jimi mohly být,“ usmívá se čilá brunetka v bílých džínech a černé letecké věstě se zlatými hvězdami. „Moje vítězství mě naplnilo radostí, ale některým lidem se to nelíbilo,“ citovala ji agentura AFP. Na sociálních sítích se totiž setkala s invektivami a někteří se pohoršovali nad tím, že korunka připadla míšence a ne „čisté“ Japonce.
„Probuďte se: svět se mění a je lépe se mu přizpůsobit,“ říká Melody, která hovoří plynně japonsky a anglicky. Mladá žena se narodila v Kalifornii a do Japonska přijela v roce 2006. Od tohoto roku se zúčastnila celé řady přehlídek desítek módních značek, jako příklad jmenujme třeba výrobce kosmetiky Shiseido nebo značkové oblečení Uniqlo, Melody se také často objevuje na stránkách módních časopisů.
I když jsou i v Japonsku případy uzavírání smíšených manželství stále častější, rasová diverzita zůstává v této zemi i nadále relativní. Japonsko je etnicky homogenním a dlouhodobě izolovaným souostrovím, na němž podle oficiálních statistik představují potomci smíšených manželství jen tři procenta nově narozených dětí za rok.
Modelka, která nedávno předváděla spolu s dalšími míšenkami na pódiu Tokyo Girls Collection, jedné z nejdůležitějších událostí japonské módy, přiznává, že její dvojí identita občas přináší problémy.
„Je to skutečná výzva, poněvadž nemám skutečný pocit identity,“ přiznává. „Ještě dnes cítím, že část mého já odpovídá spíše Japonce, zatímco druhá část je spíše americká. Nemám skutečně specifické místo, kde by moje identita byla úplná, stoprocentní. To mě nutí, abych se snažila hledat vlastní definici sebe sama,“ říká. Toto neustálé hledání je ještě náročnější právě ve světě módy.
„O mém vzhledu rozhodují jiní, vybírají moje oblečení, líčení a tak dále. Je to sice velmi pěkné, ale zároveň ztrácím jistým způsobem vlastní identitu tím, že se pořád měním. Musím tedy tvrdě pracovat na tom, abych si byla jistá tím, kdo jsem,“ prohlašuje.
Po Japonsku hodlá Melody Yoko Reillyová třeba dobýt Hollywood, kde jde rovněž o otázku diverzity: to, že při udílení Oscarů byli opomenuti černošští herci, vyvolalo ostrou diskusi.
„Myslím, že se to začíná postupně měnit, a to je skutečně potěšující. Vidím více příležitostí než před deseti lety. Proto jsem odjela ze Spojených států. Nedokázala jsem si vůbec představit, že by se Asijka mohla objevit na přehlídce nebo v televizi. Možná, že už přišel náš čas,“ říká Melody Yoko Reillyová.
Zdroj: ČTK