Raw stravování nebo také vitariánství zažívá v poslední době velký boom. Zatímco dříve si lidé zoufali, čím nahradí v jídelníčku potraviny obsahující lepek, dnes mohou své stravování „překopat“ a vybírat z poměrně velkého množství alternativ.

Příznivci raw stravy preferují co nejšetrnější úpravy jídla tak, aby zůstalo zachováno opravdu maximum jeho výživných složek, tedy například minerálů, vitamínů nebo enzymů, které by se při obvyklém způsobu tepelné úpravy mohly nenávratně zničit.

Mnoho lidí se při představě, že budou konzumovat výhradně syrové potraviny bez jakýchkoli větších úprav, otřásá odporem. Zvláště v zimních obdobích převládá touha po horkých čajích, teplém jídle a potravinách, které nás alespoň trochu rozehřejí. Není ale pravda, že podle principů syrové živé stravy musíte chroupat skutečně jen syrovou a studenou zeleninu.

Obecně platí, že raw principy se snaží neupravovat jídlo pod větší teplotou, než je 42 až 45 stupňů Celsia, což ale neznamená, že se jídlo nedá upravit. Existuje nepřeberné množstí kreativních receptů, které vám zaručí, že na raw stravě rozhodně nebudete strádat.

raw 01

Syrové versus živé

Mezi živou a syrovou stravou je rozdíl. Pokud vaše jídlo není upraveno teplotou převyšující 45 °C, je jisté, že v něm zůstane zachována enzymatická hodnota, tedy jakási „živost“. Ne všechny potraviny jsou ale živé. Enzymatickou živost můžeme najít v syrovém ovoci či zelenině, ale také třeba v syrovém nepasterizovaném a nehomogenizovaném mléce či vajíčkách.

Skvělým prvkem raw stravy jsou nejrůznější semínka. U semínek ale platí, že pokud jsou vysušená, nejsou enzymaticky živá. Pro obnovení enzymatické hodnoty je potřeba semínka nechat naklíčit anebo alespoň po určitou dobu ponechat ve vodě. Platí, že takzvané „živé“ potraviny jsou pro naše tělo mnohem lépe vstřebatelné a mají vyšší výživovou hodnotu.

Zdravější jídlo = zdravější tělo

To je samozřejmě pochopitelné. I dnešní společnost už začíná pomalu chápat, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, a tudíž fastfoodové stravování zdraví těla a duše asi zrovna moc nepomůže. Tím, že do svého těla začnete pumpovat díky raw stravě mnohonásobně více vitamínů, enzymů, minerálů a dalších cenných látek, svému tělu odlehčíte a navíc mu dodáte více energie a vitality.

V současné době se potravinářské koncerny snaží šetřit a do jídla se tak dostává velké množství škodlivých látek, z nichž, jak všichni ve skrytu duše tušíme, je palmový olej jen špičkou ledovce. Proti těmto škodlivým látkám se můžeme začít bránit primárně třeba tím, že si začneme pročítat etikety na potravinách, které denně nakupujeme a konzumujeme.

I v případě raw stravy je nutné si podrobně nastudovat, jaké látky nám které potraviny mohou dodat, abychom si byli schopni sestavit vyvážený a plnohodnotný jídelníček. Pokud raw stravování zrovna neholdujete, nemusíte na něj přejít tak úplně. Určitě ale můžete svému tělu prospět alespoň tím, že jako kompromis do „mainstreamové“ konzumní stravy začleníte tu a tam nějaký zajímavý raw nebo vitariánský recept.

raw 02

Zdravější pocit se nedostaví úplně ze dne na den, ale pocítíte jej poměrně rychle. S ozdravením unaveného těla souvisí i nejrůznější způsoby detoxikování organismu, o nichž jsme si povídali minulý týden. Pořád platí, že uberete-li alkoholu, pečiva a mastných úprav jídel a přidáte-li na pohybu, zdravé stravě a poctivém pitném režimu, nemusíte podstupovat jednorázový detox, vaše tělo se postupně ozdraví samo.

Abychom vám ještě více ulehčili začlenění alespoň pár raw jídel do vašeho běžného jídelníčku, vybrali jsme pro vás pro inspiraci několik zajímavých a chutných raw receptů. Tak schválně, který je podle vás nejlepší?

Jahodové smoothie

Recept pochází z knihy 155 receptů Růženy a Andrease – Gurmánská živá strava. Růžena a Andreas Wengerovi se už nějaký čas věnují propagování živé stravy.

Doba přípravy: 20 minut

Porce: 2

Ingredience:

  • 2 hrnky jahod
  • 2 banány
  • 2-4 vypeckované datle
  • 2 lžíce kokosového másla

Všechny suroviny očistíme a vložíme do mixéru. Směs mixujeme tak dlouho, dokud nedosáhneme příjemné krémovité konzistence.

raw 05

Buchtičky s vanilkovým krémem

Autory receptu jsou Rawman & Rawoman (www.rawmanrawoman.com).

INGREDIENCE NA BUCHTIČKY (cca na dvě porce):

  • 100 g rozemletých vlašských ořechů
  • 60 g sušeného kokosu
  • 1/8 čajové lžičky soli
  • 15 g nakrájených rozinek
  • 2 polévkové lžíce datlové pasty

BUCHTIČKY – POSTUP:

  1. Připravte si datlovou pastu: Rozmixujte stejné množství datlí a vody. Uchovávejte ji v ledničce, vydrží přibližně jeden týden.
  2. Rozmixujte vlašské ořechy a poté smíchejte s kokosem, solí, rozinkami a datlovou pastou. Datlová pasta má tekutou konzistenci, tudíž pomůže slepit ostatní suché ingredience dohromady.
  3. Z těsta vytvarujte vyšší placku, kterou nakrájejte na kostičky – buchtičky. Buchtičky si odložte stranou a připravte si vanilkový krém.

INGREDIENCE NA VANILKOVÝ KRÉM:

  • 400 g banánů
  • 40 g rozmixovaného lněného semínka
  • 2 g vanilkového prášku
  • 300 ml vody

POSTUP – KRÉM:

  1. Rozmixované lněné semínko, banány, vanilkový prášek a vodu dejte do mixéru a rozmixujte do krémova.
  2. Přelijte krémem buchtičky a sladký oběd máte hotový.

Pro více inspirativních receptů navštivte výše uvedený web.

 

Veganské raw tzatziki

INGREDIENCE:

  • hrst natural kešu ořechů, nesolených, nepražených
  • 1 velká salátová okurka
  • čerstvá citronová šťáva (cca 1/2 polévkové lžíce)
  • čajová lžička panenského olivového oleje (lze vynechat)
  • čerstvý kopr nebo sušený (množství dle chuti, čerstvý kopr tzatziki krásně zabarví)
  • 1-2 stroužky česneku případně sušený mletý česnek (lze vynechat)
  • nerafinovaná sůl (mořská bez přídavku jódu, růžová himalájská nebo černá vulkanická apod.)

POSTUP:

  1. Kešu ořechy namočíme do studené až vlažné vody alespoň na 2 hodiny. Trochu nabobtnají, lépe se pak rozmixují do krémova a trochu se „oživí“. Poté z nich většinu vody slijeme. Ořechy dáme do mlýnku na ořechy či mák.
  2. Oloupeme okurku (případně, pokud máte bio či okurku z vlastní zahrádky, můžete slupku obsahující hodně živin nechat, ale budete mít tzatziki trochu hrubější konzistence) a nastrouháme ji nahrubo, můžeme polovinu i najemno. Nastrouhanou okurku dáme na síto na misku, trochu vymačkáme, aby okurková voda vytekla. Okurkovou vodu si přelijeme do skleničky. Nastrouhanou okurku vyklopíme ze síta do misky.
  3. Nyní se vrátíme k mlýnku, kde máme zatím připraveny kešu ořechy. Přidáme k nim citronovou šťávu, trošku okurkové vody (jen tak polévkovou lžíci), kopr a vylisovaný česnek. Umixujeme do krémova. Krém vyklopíme do misky s nastrouhanou okurkou a promícháme. Ochutnáme, přisolíme dle chuti, případně zakápneme olivovým olejem.
  4. Konzumujeme pokud možno ihned, případně uchováme v lednici, přičemž tzatziki doporučuji spotřebovat do druhého dne.
Foto: Pixabay