Islámská víra je prakticky charakteristická zahalenou tváří muslimských žen. Proč ale tyto ženy skrývají svou tvář?

Islám je náboženství, které je evropským kulturním hodnotám poněkud vzdálené. Evropská společnost se za poslední desetiletí vyvinula směrem k náboženské toleranci, svobodě slova, rovnoprávnosti žen a mužů a k určitému uvolnění mravů a zbourání dříve tabuizovaných témat.

To se o muslimském světě tak úplně říci nedá. Jistá zkostnatělost a zastaralé principy jsou zakořeněny v ortodoxním následování Koránu. To ale neznamená, že každý muslim musí být ortodoxní, i v muslimské komunitě jsou patrné velké rozdíly. O tom dnes ale mluvit nebudeme. Dnes se budeme zabývat tím, proč muslimské ženy halí své tváře do šátků tak, aby jim byly vidět stěží jejich oči.

Principy historické vznešenosti

To, co dnes při zahalování vlasů a obličeje považujeme za archaické a nevhodné, však dříve naši předkové, ano evropští předkové, považovali za naprosto běžné. Zakrývání vlasů závoji bylo přisuzováno ženám s lepším společenským postavením. Zahalená tvář a vlasy a cudné oblečení poukazovaly na ženinu čestnost a dobré mravy. V určitých dobách měly služebné a prostitutky dokonce zakázáno zahalovat se, aby nepošpinily čest žen z vyšších vrstev.

muslima-1331992_1920

Principy zahalování se na veřejnosti tak můžeme v evropské kultuře pozorovat například ve středověku. Ženy se při vycházení ven musely zahalovat, aby nepobuřovaly a nepohoršovaly své okolí. Je ale otázkou, nakolik se středověké ženy mohly dostat někam ven mezi poddané ze svých tvrzí a příbytků, jež obývaly.

Muslimská čest

Evropanky často muslimky litují, že jsou svými muži zotročovány a nuceny zahalovat své tváře a vlasy, ale mnohdy je pravda trošku jinde. Drtivá spousta muslimek se totiž halí z vlastního přesvědčení a litují Evropanky, že se dobrovolně vystavují mužům jako sexuální objekty.

muslim

Při zákazu zahalování se na veřejnosti, který byl například před pěti lety nastolen ve Francii, protestovaly i samotné muslimky, pro něž je hidžáb součástí jejich identity. Jsou na svou víru hrdé a chtějí ji deklamovat. Stejně jako křesťané nosí křížek na krku, muslimky nosí šátky. Jen jsou ty šátky trochu okázalejší.

Módní vlna

Zajímavé je, že nošení nikábů, hidžábů, čádorů nebo burek nebylo vždy pravidlem. Ještě před nějakými čtyřiceti lety považovali muslimové ženské zahalování jako nepatřičné. A kdysi benevolentní Egypt se nyní hemží zahalenými ženami? Že by muži sami najednou začali své ženy nutit do skrývání tváře a vlasů? To těžko. Z velké části za to může móda.

K popularitě muslimského zahalování dozajista přispívá i fakt, že muslimská společnost stále tak trochu hledá svou identitu. A tak se zahalení vlasů a obličeje zdá jako ideální znak islámské víry. Zahalit si cudně obličej a vlasy se stalo symbolem dobré ženy-muslimky.

muslima-1331980_1920

Samotné zahalování je variabilní i napříč muslimskou společností. Zatímco někde je naprosto přijatelné zakrýt pouze vlasy a nechat vyniknout siluetu těla v přiléhavém oblečení, jinde jdou ženy v zahalování ještě dál a volí splývavé pláště a šátky zakrývající kromě vlasů také obličej.

Idea dobrá, ale?

Muslimky mnohdy nejsou zotročované ovce opakující názory svých dominantních manželů. Většina z nich má své hodnoty poměrně dobře srovnané. A většině z nich se líbí idea, že by mohly být přijímány společností bez ohledu na svou fyzickou krásu. Tedy že by společnost na jejich osobě mohl zajímat jejich intelekt, vzdělání, dobré vlastnosti a vnitřní krása. A k tomu přece není potřeba mít nádherné vlasy, silný make-up a pevná prsa, že?

Možná to po čase pochopíme a začneme litovat evropské ženy, které ještě nepochopily, že opravdová krása se vlastně ani burkou nedá zakrýt a společenského uznání se dá dosáhnout i jinak než plavou hřívou a silikonovým hrudníkem.

Pravdou ale je, že momentálně je muslimská žena zahalená v šátku vnímána jako ztělesněné nebezpečí, do něhož si lidé promítají veškerá negativa spojená s islámem. Malá zahalená postava tak může vzbudit až neúměrné množství nenávisti díky asociaci s terorismem, utiskováním žen a autoritativním režimem.

A ona možná chce jenom vyzdvihnout své vnitřní přednosti.

Foto: Pixabay