Dlouhé podzimní večery se blíží a vhodným způsobem, jak je zaplnit, je právě příprava fondue. Tento způsob stolování je jedinečný pro dlouhý večer s přáteli.
Pokud patříte k těm, kteří se večer nudí, nebaví je zírat na televizi na nekonečné seriály a vymýšlejí, čím by si ozvláštnili všední den, zařaďte do svého repertoáru fondue. Příprava a konzumace tohoto pokrmu se totiž řadí nejen mezi kulinářské, ale také mezi společenské zážitky.
Fondue je původním výrazem pro pokrm z nad ohněm roztaveného sýra, který vznikl v Savojsku a je považován za švýcarské národní jídlo. O původu se vedou rozepře mezi Savojskem a Švýcarskem, neboť obě země si nárokují vznik tohoto staletého pokrmu. To však není až tolik důležité.
Základním a nejdůležitějším faktem při přípravě fondue je, že jednotlivé suroviny se připravují zvlášť a ponechávají se syrové. Své fondue si pak stolující postupně připravují sami u prostřené tabule. Nejedná se tak o rychlou večeři, kterou byste mohli zhltnout během několika minut.
Několikahodinová záležitost
Fondue je skutečně právem považováno za společenskou událost, protože v průběhu celé pomalé konzumace je ideální prostor na konverzování a zábavu. Pokud budete fondue připravovat s přáteli doma, není na škodu před samotným zahájením rituálu podat předkrm, který hladové hosty do začátku alespoň trochu zasytí. Jinak by se vám totiž mohlo stát, že z hladu spořádáte všechny přílohy a na to hlavní vám už kvůli pomalé přípravě nezbude místo. A proto se držte pravidla, že s úplně prázdným žaludkem se fondue připravovat nedá.
K pomalé konzumaci se také výborně hodí třeba degustace vína, která odvede pozornost od netrpělivého čekání na další sousto. Fondue je prostě rituál se vším všudy a je třeba si ho náležitě užít.
Tisíc receptů
Existuje neskutečně mnoho variant, jak se dá tento pokrm pojmout a připravit. Velmi oblíbenou variantou jsou čokoládové fondue, přičemž si stolující namáčí do čokolády roztavené v kotlíku kousky čerstvého ovoce.
Klasickou variantou je pak švýcarské sýrové fondue, které spočívá v namáčení kousků opečeného toastového chleba do omáčky z několika sýrů. Recept na tuto omáčku je velmi specifický a při jeho přípravě se vyplatí dodržovat přesné pokyny.
Mimořádně populární je masové fondue, které je možné připravit jak z kuřecího, tak také z vepřového nebo hovězího masa. Nakořeněné kousky nebo plátky masa se smaží v nahřátém oleji na ohni, a poté se namáčejí v různých omáčkách. Je jen na vaší chuti a kreativitě, jak si své fondue připravíte.
Zvláštním typem pak je třeba čínské fondue, při němž se různé kousky rybího, krabího, kuřecího, hovězího nebo vepřového masa spolu s dalšími přísadami připravují v bujónu. Kromě uvařených komponent fondue tak nakonec získáme také polévku.
Foto: Pixabay, JéShots/Jan Vašek