Miluji slovenské Tatry a snad ještě více Slovenský Ráj. Šlapání po chodníku ze železa nabitého ve skále deset metrů nad řekou nebo šplhání po žebříku nad roklinou je adrenalin, jaký vám válení na pláži určitě nevyvolá. S výjimkou, když ležíte na pláži v Tunisu a tam se magor rozhodne si zastřílet z kalašnikova.
Sorry za černý humor.
Navíc je to celkem bezpečné a vhodné i pro sváteční turisty, což se třeba o Priečnom sedle v Tatrách tvrdit nedá. Jak to tam vypadá a proč tam turisté z Maďarska v sandálech bezradně visí a volají vrtulník, můžete vidět třeba zde:
Maďarům se nedá divit, nejvyšší kopec, co oni znají, má 1014 m n. m. a je to takový lesík jako v Praze Kunraticích.
Když už jsme u těch vychytávek v Tatrách, nemůžeme neuvést Ostrý Roháč – to je taky chuťovka pro lidi se strachem z výšek (obrázek výše).
Tady všude jsem byl a proto můžu odpovědně říct – Slovenský ráj je ideál pro turistu amatéra, co chce na 2-5 km dlouhé trase vidět hodně hezkého a moc se nenamakat. Ale o tom jindy.
Článek naší šéfredaktorky z minulého týdne mě totiž nasměroval na Slovinsko a objevil jsem místo, kam prostě musím zajet. Čím dříve, tím lépe.
Triglavský národní park, Slovinsko
Nejprve nudná fakta: Triglavský národní park (slovinsky Triglavski narodni park; dále TNP) je jediný národní park ve Slovinsku, nachází se na severozápadě republiky v obvodu osmi občin. Jeho počátky sahají do roku 1924, jako takový byl ustaven v létě 1961.
Na území TNP převládá vysokohorský kras, flora je alpská (park zahrnuje většinu východních Julských Alp), nicméně je v jihozápadní části parku zjevný i vliv jadranského a středomořského ovzduší. Nejvyšším bodem parku je vrchol Triglav (2 864 m n. m., takže již celkem macek tatranského stylu), jenž dal parku jméno a nachází se v jeho pomyslném středu. V parku se nejčastěji vyskytují jeleni, srnci, kamzíci, kozorozi, medvědi a vlci.
Od roku 2003 jsou Julské Alpy a TNP součástí světové sítě biosférických rezervací. Oficiální web, trošku oldschool vzhledu, ale plný informací, najdete na adrese www.tnp.si/national_park/
Park je určitě zajímavý svou komplexností – na jednom místě kousek od ČR máme velehory se štíty nad 2000 metrů, divoké řeky na rafting a chodníky pro malebné procházky.
Turistický průvodce, který je ke stažení třeba zde (PDF slovinsky/anglicky), uvádí několik připravených tras pro pěší túry, kola i rafty.
Rafting na řece Boča
Toto je pohádka na zemi, co říkáte?
Další fotky, které vás určitě chytnou za srdce, kde jinde než na Google Images.