Tuto neděli probíhal open trénink pro dětský domov pod záštitou projektu Bohatý sirotek. O trénink se postarali dva MMA fighteři – legenda Jaroslav „Číňan“ Poborský a dosud neporažený Míra Brož. Majiteli projektu Jonášovi Motyčkovi jsme položili několik otázek, aby nám přiblížil projekt a jeho záměr.
Proč jste se rozhodli podporovat děti?
Rozhodnutí pomáhat dětem z dětských domovů pramení z mé touhy vytvářet činnost, při které zároveň vznikne pomoc potřebným. Vybral jsem si cílovou skupinu dětí z dětských domovů, protože se domnívám, že v nich je velký potenciál, který se kolikrát nevyužije. Start do života tyto děti neměly jednoduchý. Ale pokud se jim doplní nějaký deficit efektivní formou skrze vzdělání, inspirace a zážitky, získají sebedůvěru a budou ve společnosti fungovat bez problému. A dokonce díky jejich neblahým zkušenostem mohou být odolnější.
Jak jste vybírali konkrétní dětský domov ?
Obecně domovy, kterým se v rámci projektu Bohatý sirotek dnes snažím pomáhat, jsou mimo velká města, kolikrát v pohraničí. Zkrátka domovy, které jsou tak trochu zapomenuté a mají to s aktivitami pro děti i sháněním financí složitější. Ten, který jsme navštívili dnes, tyto kritéria splňuje. Dostal jsem se k němu ovšem čirou náhodou skrze mého kamaráda a jednoho z mých podporovatelů hokejistu Jiřího Tlustého, který mě seznámil se Soňou Razímovou. Ta v DD Dubá Deštná již přes dva roky pracuje. Když jsme se bavili o aktivitách, které by dětem udělaly radost a které je zajímají, zmínila Soňa bojové umění a kontaktní sporty. Proto jsem neváhal oslovit své přátelé z Pro7Sport a zorganizovat tohle skvělé zážitkové odpoledne.
Jak dětem pomáháte?
Prioritně se zaměřuji na děti od 15ti let, kdy se jim snažím pomáhat s přípravou na odchod z dětského domova a běžný život. Vzdělání přichází skrze zážitky – zprostředkováváme setkání se známými sportovci, které mají za cíl inspirovat děti a ukázat jim správný směr. Dále věnujeme domovům i finance a chceme, aby tyto peníze byly použity na vzdělání – pedagogické programy jako např. Lépe připraven do života nebo na startovací byty, kde se děti učí, jak fungovat ve svém a hospodařit. Zajišťujeme i hmotné dary pro děti. Ty se snažíme vždy barterovat, aby domov nemusel utrácet peníze a využil je právě na vzdělávání.
Jak dlouho a jak často je navštěvujete?
Snažím se děti v dětských domovech navštěvovat každý měsíc, pokud čas nedovolí, tak alespoň jednou za dva měsíce. Spojím to vždy s nějakým zážitkem – aktivitou, nebo výletem. Tak jak je tomu i dnes. Některé děti, které podporuji, za mnou jezdí i do Prahy. V domovech vždy dětem říkám, ať si mě přidají na facebooku, aby se mnou mohly kdykoliv komunikovat přímo a s čímkoliv se na mě obrátit.
V čem by mohl tento sport dětem v budoucnu pomoct?
Osobně vnímám MMA jako skvělou příležitost pro děti hned z několika důvodů. Rád jim představuji vzory, které si sami vyberou, či k nim mají respekt. Pojďme si říct, ať chceme, nebo ne, kluci i holky se v dětství nejen v domovech perou a každý se chce umět prát co nejlépe. Když vidí profesionály, ihned k nim cítí úctu, naslouchají jim, zjistí kolik se zatím skrývá práce, že to není jen o agresivitě, ale o disciplíně, tréninku, respektu k soupeři. Naučí se fair play a že rvát se na ulici je hloupost – začnou to vnímat jako sport. Navíc zde můžou efektivně vybít svoji naštvanost. Sport vede ke kázni a úpolové sporty jsou ideálním nástrojem, který děti baví a zajímá. Nemluvě o tom, že umět se o sebe postarat v rámci sebeobrany se hodí vždy.
Jaký jste měli z dnešního programu nebo návštěvy pocit?
Jedním slovem – skvělý. Děti si návštěvu moc užily a myslím, že oba zápasníci na tom byli podobně. Věřím, že se do DD Dubá Deštná brzo vrátíme.“
Bohatý sirotek
Projekt Bohatý sirotek (facebook) funguje od května roku 2013, kdy vznikl jako charitativní vzdělávací koncept. Základním stavebním kamenem bylo pořádání seminářů na různá témata, kde výtěžek z prodeje vstupenek byl určen pro děti z dětských domovů. Například seminář na téma SEBEPREZENTACE s moderátorem FTV Prima Karlem Voříškem, nebo na téma MOTIVACE s Mariánem Jelínkem, bývalým osobním trenérem Jaromíra Jágra.
Kromě toho každý půl rok vytváří fundraisingový nástroj, který celý projekt zviditelní – vytvořili již dva charitativní kalendáře (2015, 2016), uspořádali charitativní výstavu obrazů v centru Prahy, charitativní koncert a dražbu fotografií. Veškeré prostředky, které v rámci projektu Bohatý sirotek získávají, putují dětem z dětských domovů. Přes paní ředitelku Federace dětských domovů se snaží podporovat nefinančně všechny dětské domovy z ČR, a to organizací zážitkových dnů (návštěvy sportovních utkání, setkání se známými osobnosti, exkurze).
Zaměřují se na věkovou skupinu od 15 let, kdy se děti připravují na odchod z DD a podporují je třemi různými způsoby. Přispívají jim na startovací byty, učí je finanční gramotnost a platí jim nadstandardní vzdělávací kurzy, aby si snáz našly uplatnění na pracovním trhu a integrovaly se do společnosti.
Zdroj: Real Fighters Life