Hlavní motiv vizuální podoby letošního zlínského fimového festivalu pro děti a mládež budou provázet černobílé fotografie významných osobností filmových ateliérů ve Zlíně. Na propagačních materiálech se tak podle umělecké ředitelky festivalu Markéty Pášmové mohou objevit zakladatelé nebo tvůrci zmíněných ateliérů.

Na plakátech, tiskových materiálech nebo doprovodných billboardech tak zazáří unikátní snímky Hermíny Týrlové, Karla Zemana, Josefa Pinkavy či Zdeňka Lišky.

Letošní vizuály tradičního filmového festivalu jsou podle výkonného ředitele festivalu Martina Pášmy poctou filmovým velikánům. „Chtěli jsme vyzdvihnout zásluhy a talent významných tvůrců, režisérů, kameramanů, scenáristů, animátorů, ale i hudebního skladatele, a přiblížit jejich osudy veřejnosti,“ uvedl Pášma. Některá jména jsou podle něj známější v zahraničí než v republice.

movie-918655_1920

Ve fotografiích se nebude jednat výhradně o klasické portréty, plakáty ve městě budou například zobrazovat umělce při práci. „Lidé budou moci vidět, jak Karel Zeman mluví v pauze s baronem Prášilem v podání Miloše Kopeckého, který je namaskovaný v paruce. Hermína Týrlová je tam s loutkami, kameraman Karel Kopecký při práci s kamerou. Jsou to pracovní fotografe, které to mají trochu zlidštit a přitáhnout zájem o film,“ uvedla Pášmová.

Na vizuálu je zachyceno 16 osobností, podle Pášmové bylo těžké je vybrat z tvůrců, kteří v ateliérech pracovali. Vedení festivalu zvolilo kromě tří zakladatelů producenta Ladislava Koldu, režiséra Alexandera Hackenschmieda a režiséra Elmara Klose ty, kteří byli kmenovými zaměstnanci a v ateliérech tvořili celý život a již jsou po smrti.

Vizuály jsou laděné do žluté, černé a bílé barvy. „Aby vizuál nebyl smutný, použili jsme takzvaný zářič, je to reflexní žlutá barva v kombinaci s černým písmem, nebo kombinaci černobílé fotografie se zářivým žlutým písmem,“ řekla umělecká ředitelka.

festival

Autorem vizuálu je Zdeněk Macháček ze studia 6.15. „Výročí připomene na reklamních nosičích i číslice 80, která se bude objevovat za ročníkem festivalu ve formátu 56/80 Zlín Film Festival 2016,“ uvedl Macháček.

Dílo autorů tvořících ve zlínských ateliérech přiblíží festivalová sekce Pocta velikánům – 80 let filmového studia ve Zlíně, připravena bude také výstava fotografií připomínající zlínskou filmařskou éru, na webových stránkách festivalu budou profily jednotlivých osobností. Filmové ateliéry založila firma Baťa v roce 1936. Druhým hlavním tématem letošního festivalu bude francouzská kinematografie. Festival se uskuteční od 27. května do 3. června. Loňský ročník navštívilo rekordních 120 tisíc lidí.

Zdroj: ČTK