Otázka ryze přátelského vztahu muže a ženy je skoro stejně závažným předmětem diskuzí jako spor o to, zda byla dříve slepice nebo vejce. Možná proto, že se i přes všechny debaty pořád nikdo nedobral uspokojivé odpovědi na tuhle relativně novou otázku.
To, že tahle otázka zůstává doposud nezodpovězena, může být dáno tím, že se jedná o relativně nový a aktuální problém. Po poměrně dlouhou dobu v historii lidského soužití muži a ženy žili až do svatby v homogenním společenství, což znamená že muži vždy drželi s muži a ženy vyznávaly zase výhradně ženskou pospolitost. Dokonce i po svatbě platilo jednoznačné uspořádání, v němž byl sociální život obou v páru rozdělený.
V prapočátcích lidského soužití trávili muži čas společně na lovu, v novějších časech se pak sdružovali v ryze mužských pracovních kolektivech. Oproti tomu ženy těchto mužů zůstávaly v táborech nebo doma společně s dalšími příslušnicemi něžného pohlaví.
Přátelství mezi mužem a ženou je záležitostí, která se objevila na přelomu 19. a 20. století. S přibývající angažovaností žen v doposavad nepřístupných mužských sférách se objevila také nutnost, aby spolu muži a ženy vycházeli i ve vztazích, které rozhodně neměly co do činění s láskou, romatikou nebo sexem. I po sto letech se s touhle změnou snažíme vyrovnat.
Co říká výzkum
Sociologové napříč celým světem strávili skutečně mnoho času výzkumem přátelství mezi muži a ženami, a po oněch mnoha výzkumech se stejně vždy dobrali k výsledku, že muži a ženy nemohou být čistě jen přáteli, protože v jejich vztahu bude vždy hrát roli sexuální odlišnost a možnost, že se do sebe zamilují.
V jednom výzkumu se vědci zaměřili na 88 přátelských párů, přičemž je od sebe izolovali a pokládali mužům i ženám otázky na jejich vztah k jejich kamarádovi či kamarádce. Z výsledků vyplynulo zejména to, že většina žen vyloučila, že by je jejich kamarádi přitahovali a označila tak přátelský vztah za platonický. Muži na tyto otázky ale odpovídali, že pociťují ke svým přátelským protějškům jistou náklonnost a více než přátelský vztah nevyloučili.
Je tak zjevné, že ženy a muži měří své přátelství různým metrem. Zatímco ženy věří v ryze přátelský a platonický vztah, muži možnost zamilování se do letité kamarádky nevylučují. A proto asi skutečně oboustranný platonický a kamarádský vztah mezi mužem a ženou neexistuje, protože každé pohlaví má pro takový vztah jinou definici.
Sociologové nicméně uznávají, že přátelský vztah mezi mužem a ženou může být ku prospěchu oběma aktérům, kteří se od svých protějšků mohou naučit lépe jednat s opačným pohlavím. I tak jsou podle nich přátelské vztahy mezi muži a ženami křehčí než přátelství mezi stejnými pohlavími. Je tak třeba dbát na opatrnost a upřímnost.
Tak mohou být žena a muž přátelé nebo ne?
Odpověď na tuto otázku, kterou přinesl výzkum, je většině lidí známá i z jejich vlastí zkušenosti: prostě záleží na muži i ženě. V průběhu života se tento přátelský vztah mění, v dětství není tak složité mít kamarádský vztah mezi chlapcem a dívkou, s přicházející pubertou a dospíváním se ale tyto vztahy komplikují. Ne že by spolu muži a ženy kamarádit nemohli, ale hranice mezi vzájemným přátelstvím a „něčím víc“ se s přibývajícím věkem ztenčuje a záleží na tom, aby si přátelé stanovili své priority a možnosti.
Zdroj: Artofmanliness.com
Foto: Pixabay.com