Celosvětově je diabetes jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Česká republika patří mezi země s nejvyššími počty pacientů.

V současné době je na světě více než 300 milionů lidí s cukrovkou. Dalších 350 milionů lidí je tzv. rizikové skupině, u které lze s velkou pravděpodobností očekávat rozvoj onemocnění. V České republice je zhruba 800 000 tisících nemocných a každým rokem toto číslo stoupá. Ročně pak umírají téměř 4 miliony lidí na cukrovku a obtíže, které ji provázejí.

Světový den diabetiků, nebo také Světový den diabetu (World Diabetes Day) byl vyhlášen v roce 1991 Světovou zdravotnickou organizací a Mezinárodní federací pro diabetes jako reakce na zvyšující se počet lidí trpících touto chorobou. Toto datum nebylo vybráno náhodou, ale proto, že se v tento den roku 1891 narodil lékař Frederik Banting, který společně s Charlesem Bestem objevil lék proti cukrovce- inzulin.

Světový den má také své téma. Posledních pět let je však stejné, ale o to významnější: jedná se o „edukaci a prevenci cukrovky“. Správným životním stylem a pravidelnými měřeními se dá totiž cukrovce poměrně dobře předcházet.

Za článek děkujeme české edici časopisu PLAYBOY, který měsíčně přináší fotky krásných holek, ale také výborné články ke čtení. Ilustrační foto: Pixabay 

Cukrovka je sice do jisté míry dědičným onemocněním, ale právě životní styl a hlavně obezita jsou rizikovými faktory při jejím vzniku. Kampaň si klade za cíl obeznámit veřejnost s cukrovkou a jejími varovnými příznaky, její léčbou a tím, jak se dá cukrovce předcházet. Jako diabetes mellitus, lidově cukrovku, označujeme celou skupinu onemocnění, která mají mnohdy odlišnou příčinu i léčbu. Jen jedno mají společné: něco je v nepořádku s tím, jak naše tělo nakládá s cukrem.

Naše buňky, především ty svalové, potřebují ke svému fungování glukózu jako zdroj energie. O vstup tohoto krevního cukru do buněk se stará inzulín, hormon produkovaný tzv. beta-buňkami slinivky břišní. A právě s tímto mechanismem bývá u cukrovky něco špatně. Existují tři typy diabetu, které se v naší populaci vyskytují nejčastěji.

Diabetes mellitus II. Typu aneb „Začni jíst a žít jinak, nebo bude zle.“

Touto formou trpí asi 90 % všech diabetiků. Z celkové lidské populace to dělá 7 %. Většinou se objevuje až ve středních či seniorských letech, stále častěji však kvůli obezitě a nedostatku pohybu i u dětí. Hlavní příčinou jsou obezita, sedavý způsob života, přejídání a nezdravá strava (ne nutně sladká!), vysoký věk a dědičnost.

Příčinou onemocnění je na počátku snížená citlivost buněk na inzulín – tzv. inzulínová rezistence. Kvůli ní slinivka produkuje stále větší a větší množství tohoto hormonu a může se časem vyčerpat. Potom se příčinou stává nedostatek inzulínu, podobně jako u diabetu I. typu. Léčba pacient s tímto typem onemocnění diabetem má širokou škálu možností. Mohou užívat léky zvyšující citlivost jeho buněk na inzulín, dodávat si tento hormon injekční formou, možností jsou i preparáty zvyšující vylučování krevního cukru ledvinami. Velmi důležitá je však i změna stravování a životního stylu, která může stav výrazně zlepšit.

Diabetes mellitus I. typu

Proti vzniku tohoto onemocnění nám běhání a zelenina bohužel nepomůžou. To, že se u nás objeví, máme zapsáno v genech.

Obvykle vzniká v dětství či v pubertě. Diabetes I. typu je daný geneticky. Může být vyvolán např. běžnou virovou infekcí, ta však pravděpodobně není příčinou onemocnění. Jedná se o autoimunitní chorobu. Protilátky produkované bílými krvinkami na imunitní obranu se chybně zaměří proti našim vlastním buňkám – tady proti beta-buňkám ve slinivce břišní, které produkují inzulín. Ty jsou tak zlikvidovány a naše tělo není schopné si nezbytný hormon vyrábět.

Jedinou možnou léčbou je injekční dodávání inzulínu. Protože beta-buňky jsou zničené, čeká pacienta doživotní léčení. Transplantace slinivky břišní nebo samotných Langerhansových ostrůvků (malých okrsků ve slinivce, které obsahují beta-buňky) je také možností, je však spojena s dalšími komplikacemi a zatím se dělá jen experimentálně.

Gestační (těhotenská) cukrovka

Pro třetí nejčastější typ cukrovky nemůžeme tak úplně použít body, jaké jsme uvedli u předchozích dvou. Je totiž něčím zvláštní – objevuje se v důsledku těhotenství a po jeho skončení opět mizí. Příčinou jsou změny v metabolismu, kterými tělo při těhotenství prochází. Těhotenská cukrovka vznikne v průběhu druhého trimestru asi u 4 % žen, velmi však záleží na věku nastávající maminky. Dá se jí předcházet dietou a pravidelným pohybem, což také představuje hlavní metodu léčby.

lump-sugar-549096_1920

NEJČASTĚJŠÍ MÝTY O CUKROVCE

Cukrovku způsobuje nadměrná konzumace cukru

Diabetes prvního typu je způsoben autoimunitním zánětem, který je namířený proti tkáním slinivky břišní. Vyskytuje se především u mladých lidí a o jeho příčině lékaři stále diskutují. Diabetes druhého typu je naopak nemocí dospělých.

Postihuje především jedince nedodržující zásady zdravého životního stylu. Za vznikem cukrovky druhého typu totiž stojí nedostatek pohybu, obezita a nevhodné stravování s bohatým energetickým přísunem, zejména v podobě tuků.

Nemoc provází přespříliš příkazů a zákazů 

Cukrovkáři mají pouze jeden jediný úkol, udržovat hladinu krevní glukózy v normě.

Zvýšená hladina cukru v krvi totiž způsobuje spoustu život ohrožujících komplikací.

Přísný dietní režim je tak namístě. Pokud nemocní dodržují rčení „všeho s mírou“ a jednou za čas zhřeší svým oblíbeným jídlem v rozumné porci, nic hrozného se neděje.

Sacharidy jsou pro cukrovkáře nebezpečné

Jednoduché sacharidy neboli cukry jsou pro nemocné opravdu nebezpečné.

Naopak složité polysacharidy tvoří základ diabetické diety. Jejich příjem je však třeba monitorovat ve spolupráci s příslušným diabetologem.

Když užívám léky, není nutné se dál starat

Léky značně zlepšují vyhlídky mnoha nemocných. Jejich užívání však cukrovku neléčí. Proto je nutné neustále dbát na dodržování zásad zdravého životního stylu.

Cukrovka znamená konec oblíbených jídel

Pokud nekonzumujete kilogramy sladkostí, pak není žádný důvod, proč byste se měli svých milovaných jídel vzdávat. Nutností samozřejmě bývá snížení velikosti porce a změna přípravy pokrmu. Například oblíbený plátek masa si tak místo smažení budete muset upéct nebo podusit a místo hranolků zvolit zdravější přílohu.

Při diabetu nelze jíst sladké

Jaký smysl by měl život bez sladké tečky v podobě dezertu? Ani nemocní trpící cukrovkou si takové potěšení nemusí odpírat. Při přípravě je však namístě použít umělá sladidla nebo zvolit zdravější přísady v podobě jogurtu, tvarohu, ovoce či ořechů a celých zrn. Nezbytností je taktéž redukce porce. Místo tří kopečků zmrzliny si tak budete muset užít pouze jeden. Dezerty by samozřejmě neměly tvořit základ každodenního jídelníčku, ale měly by sloužit spíše jako občasná odměna.

Umělá sladidla znamenají riziko

Tyto výrobky mnohdy představují zdravější variantu cukru. Ne všechny druhy umělých sladidel jsou totiž zdraví prospěšné. Jejich používání je nutné nejprve konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Musí se kupovat jen diabetické potraviny

Takto nemocní mohou konzumovat široké spektrum normálních produktů. Jen je potřeba změnit velikost porcí, způsob úpravy a vyloučit některé nebezpečné složky stravy. Nákup takzvaných „dia potravin“ tak není naprostou nezbytností.

Dietní jídla jsou nejlepší volbou

Dietní výrobky jsou hitem dnešní doby. Při nákupu je důležité sledovat především štítky, které informují o obsahu základních živin. Přehledně označené jsou například diabetické výrobky české společnosti CHOCOLAND prodávané pod značkou DIANELLA. Z odborných posudků vyplývá, že díky svému složení mají cukrovinky této značky méně energie a zejména nižší glykemický index. Proto jsou pro diabetiky vhodnější. Samozřejmostí je prvotřídní kvalita surovin, originální

výrobní postupy a špičková péče věnovaná produktům. Diabetici si tak mohou dnes pochutnat například na bonboniérách, máčených a sójových tyčinkách FIT, cereálních kroužcích a dalších výrobcích. Čokoláda bez cukru z řady Classic se dokonce stala vítězem testu dia čokolád, což svědčí o její skvělé chuti a kvalitě.

Sortiment je opravdu široký a každý diabetik si může vybrat podle svého gusta.

Chocoland k tomuto mezinárodnímu dni uvedl na trh, pro radost všech onemocněných i všech ostatních, kteří chtějí žít zdravě, novinku dia čokoládu na vaření DIANELLA, která je naprosto unikátní.

Cukrovinky pro diabetiky DIANELLA jsou navíc připravovány ve spolupráci s předními dietology a diabetology tak, aby maximálně vyhovovaly potřebám lidí s tímto onemocněním, ale i všem, kterým záleží na zdravém způsobu života. A to je důvod k radosti pro všechny trpícím tímto onemocněním.

Dobrou zprávou je, že i sváteční lahůdky lze nyní kompletně připravit tak, aby vyhovovaly potřebám diabetiků. My vám přinášíme výborný recept na vánoční cukroví, které je určeno primárně diabetickým pacientům, ale povedené chutná všem!

010136

Špaldové koláčky

Ingredience: 150 g másla, 25 g (2 lžíce) FAN sladidla, 1 vejce, 30 g špaldové mouky, 1 hrneček celozrnné mouky, 1 kypřicí prášek, 1/2 hrnečku polohrubé mouky, na polevu 1 čokoládu na vaření DIANELLA

Postup:

V míse vymícháme máslo s cukrem do pěny, přidáme vejce a ještě šleháme.

Rukama vypracujeme těsto.

Lžičkou z těsta vykrajujeme kousky, z kterých formujeme kuličky a pokládáme je na plech s pečicím papírem. Kuličky jemně stlačíme vidličkou a klademe je dále od sebe, protože zvětší objem.

Pečeme je dozlatova 15–20 minut v troubě předehřáté na 175 °C.

Necháme jen několik minut vychladnout a pak je klademe na mřížku ze špejlí. Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a koláčky v ní dle fantazie namáčíme. Necháme ztuhnout na chladném místě.