Podle ustáleného přesvědčení by měl člověk údajně přijet z hor trochu orvaný a pohublý. Zdá se ale, že se blížíme k pokoření tohoto mýtu!

Podle novinářky Petry Pospěchové by totiž turista neměl strádat víc, než je nezbytně nutné, ať už zažívá dobrodružství v Himálaji nebo v Jeseníkách. Návod na spokojené turistické stravování popsala podnikavá žurnalistka ve své Outdoorové kuchařce, kterou v Praze představila společně s nakladatelstvím Smart Press.

Na stránkách inovativní kuchařské knihy se Petra Pospěchová podělila o pět desítek receptů, které mohou využít jak rodiny na výletech, tak třeba zimní horské expedice. Její kniha tak vychází vstříc těm, kteří se při letní dovolené nechtějí spokojit s instatními polévkami, rozteklým sýrem a sluncem rozehřátým salámem nebo naopak zmrzlou paštikou, ovadlou zeleninou a vajíčkem natvrdo.

outdoorb

K přípravě jejích receptů sice není potřeba husích jater, čerstvého lososa, kaviáru, lanýžů ani dalších vymožeností exkluzivní moderní gastronomie, a přesto si na nich lze výborně pochutnat.

Kromě ryze praktických rad pro vaření v přírodě nabízí kuchařka recepty například na bramborové placky na kameni, kuře v jílu, kukuřici na grilu, luční čaj nebo pokrmy z müsli, kuskusu, jáhel, fazolí či sunaru.
Když čtenáři v knize jen zalistují, pochopí, že jde o chutné, rychlé, lehké a výživné pokrmy na všechny druhy výšlapů. Autorka navíc poradí, jak jídlo nejlépe zabalit, naplánovat jídelníček či jaké přirozeně léčivé potraviny s sebou vzít pro případ zdravotních potíží. I zkušeným mohou její rady rozšířit kulinární obzory.

outdoorbb

Nejsem příznivcem plechovek a konzerv,“ zdůraznila Pospěchová, která knihu psala zhruba rok. Většinu receptů prověřila v přírodě včetně zimních treků v horách a využila při tom svých zkušeností třeba i z vandrů, na které chodila s rodiči. „Všechny recepty se řídí jasnými kritérii: musí jít o lehké suroviny, které lze rychle připravit a mají výživovou hodnotu,“ dodala.

Zajímavá je kapitola o historii stravování v horách od 19. století. Například se tam putující často posilovali vínem.

Na vernisáži knihu ocenil horolezec Marek Holeček, který se ve vysokohorských podmínkách mění v kuchtíka se specializací na přežití. Ani on nevylučuje alkohol, ovšem při dodržení zásad bezpečnosti, neboť snižuje výkon a v kritických situacích i soudnost, podotkl. „Dezinfekční panák je ale někdy nutný,“ komentovala to autorka.

outdoor

Podle ní kniha spojuje dvě věci, které má nejraději – jídlo a hory. „Druhým důvodem, který mě vedl k jejímu napsání, je možná i trošku altruistický, když vidím, jaké blafy jsou někdy schopni mí kamarádi na horách konzumovat. A tak mívám tendenci přeučovat je na něco jiného. I proto jsem sepsala recepty, které lze ozvláštnit řadou variací. Například při využití divoce rostoucího koření, hub, borůvek nebo ostružin,“ řekla Pospěchová ČTK.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay