Vyhledávači adrenalinu se mohou uklidnit, tenhle typ strachu na mysli nemáme. Psychologové si ale léta mysleli, že psychopati nejsou schopni cítit strach. Je to možné?
Nová studie však převrátila toto letité přesvědčení psychologů o tom, že lidé s psychopatologickou poruchou nejsou schopni pociťovat strach, ve výzkumnou otázku. V článku publikovaném v periodiku Psychological Bulletin provedli výzkumníci analýzu existujících dat týkajících se této problematiky a provedli také přezkoumání dřívějších studií. A k čemu dospěli? Že vztah mezi psychopatií a absencí strachu je mnohem komplikovanější, než se může zdát.
Výzkumníci ze dvou nizozemských univerzit sestavili model, který odděluje rozpoznání hrozby a následnou reakci pocitem strachu. Tento rozdíl je zřejmě zásadní: Po aplikování nového modelu na existující výzkumy vědci zjistili, že lidé s psychopatickou poruchou mohou vnímat a pociťovat strach, jejich problém ale spočívá v tom, že nedokáží rozpoznat a odhadnout situaci, v níž jim hrozí nebezpečí.
Není to primárně o strachu
Dopad je ale stejný – lidé trpící psychopatií vypadají, jako že necítí strach, ale v návaznosti na předchozí zjištění je jejich zdánlivá absence strachu jen neschopnost cítit strach v souvislosti s rozpoznáním situace, v níž by strach cítit měli.
Ideálním příkladem je pro to třeba návštěva promítání filmu Chucky v kině s diváky, kteří jsou vystrašení panenkou. Zatímco ostatní lidé třesoucíma se rukama rozsypávají své sáčky s popcornem, člověk s psychopatií se diví, co se děje, když se jedná jen o film o panence posedlé duchem vraha.
„V důsledku našeho výzkumu budou muset být přehodnoceny mnohé důležité studie o absenci strachu v chování a prožívání psychopatů, a také budou muset být změněny v souvislosti se současnými neurovědeckými poznatky,“ uvedl jeden z výzkumníků Sylco Hoppenbrouwers. Desetiletí předchozích výzkumů poukázaly na souvislost mezi psychopatií a neschopností cítit strach, z nichž některé byly blízko k odhalení skutečného stavu.
K přehodnocení je dlouhá cesta
Jedna studie pravděpodobně nebude dostačující k plošnému přehodnocení a pozměnění dosavadních psychologických teorií, ale dokáže zřejmě vyvolat otázky směřující k lepšímu porozumění psychopatii. Protože tato porucha je charakterizována nedostatkem empatie vůči ostatním lidem, je jednoduché následně odsoudit lidi trpící psychopatií jako neschopné pociťovat emoce. Není to ale vždy pravda.
Je ale fakt, že nizozemský výzkum zjistil, že „psychopatie je spojena se sníženým prožíváním pocitů štěstí a zvýšenou agresivitou,“ a lidé s psychopatií mohou prožívat smutek nebo překvapení úplně stejně jako ostatní lidé. Tento poznatek ostatně souhlasí i s dřívějšími studiemi, které se dobraly k podobným výsledkům.
Podle výsledků výzkumu mohou lidé s psychopatií cítit emoce, i když mohou být poměrně plytké. A to je na míle daleko od představy nelítostného zabijáka, kterou si mnoho lidí s psychopatií spojuje.
Na druhou stranu jsou příčiny psychopatie velmi diskutovaným předmětem debat mezi psychology a odpovědí na tyto debatní otázky jsou zřejmě kombinací několika teorií. Dvě věci jsou ale jisté: Psychopati trpí nedostatkem vlastní empatie a výčitek svědomí, a také jsou skvělým základem pro televizní pořady.
Zdroj: Bustle
Foto: Unsplash/Aimee Vogelsang, Molly Belle, Christopher Campbell