Neustále se mučíme nejrůznějšími dietami a doufáme, že právě ony nám dopomohou k vysněné postavě. Omyl. Pokud chceme naše tělo skutečně zbavit faldíků, musíme celkově a navždy změnit naše stravovací návyky. Neomezujme se v jídle. Naopak – jezme do sytosti, ale zdravě. To prospěje nejen naší linii, ale i celému organismu. Zdravého, chutného a spolehlivého společníka na této cestě nám budou dělat ryby.

Ne nadarmo se dnes všude píše a mluví o benefitech, které přináší rybí maso. Obsahuje totiž velké množství kvalitních a poměrně dobře stravitelných bílkovin. Jeho častá a pravidelná konzumace působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Látky v něm obsažené zlepšují náladu a myšlení, chrání náš zrak a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho eliminují i riziko vzniku trombózy. Rovněž napomáhají při chorobách spojených se sníženou funkcí štítné žlázy, při revmatické artritidě, vysokém krevním tlaku, rakovině střev, Alzheimerově chorobě, kornatění tepen a dokonce i při vzniku lupénky.

Bohatý obsah zdraví prospěšných látek

Kromě vitaminu A a B se v rybím mase nachází i vitamin D a jód, které jsou vhodné zejména pro děti. Jsou totiž nezbytné pro správný růst a vývin kostí. Jód je navíc důležitý pro správný chod mozku. Obě tyto látky současně udržují mozek ve správné formě a zpomalují stárnutí. Navzdory tomu všemu se doporučuje nezařazovat rybí maso vícekrát než 3x týdně. Zejména těhotné ženy by se měly konzumaci rybího masa vyvarovat, a to kvůli vysokému obsahu rtuti.

Zdravé tuky

Rybí tuk obsahuje prospěšné omega 3 mastné kyseliny, které mohou být živočišného nebo rostlinného původu. Ty nás účinně chrání před vznikem potíží s krevním a oběhovým systémem. Vyznavači zdravého životního stylu jistě vědí, že pro tělo je žádoucí doplňovat tuk formou tzv. zdravých tuků. Právě ty dokáží poskytnout ryby – především pak losos, tuňák, makrela, sardinky či sleď. Omega 3 nenasycené tuky také potlačují záněty šlach a svalů a vykazují příznivý vliv na stav kloubů.

Ryby v našem jídelníčku

Můžeme vybírat ze dvou druhů ryb – sladkovodních a mořských. Mořské ryby obsahují více výše zmíněných látek. Kvůli nízké dostupnosti u nás, jakožto ve středozemním státu, se však musíme spokojit většinou s rybami sladkovodními. Obecně lze říci, že průměrná roční spotřeba ryb na člověka v ČR činí jen asi 4 – 5 kg. Uvedené množství přitom zahrnuje ryby čerstvé i konzervované (např. zavináč, sardinky). V jiných zemích západní Evropy se spotřeba rybího masa za rok pohybuje mezi 20 – 90 kg. Dle tohoto ukazatele stojíme v konzumaci ryb značně pozadu.

Pozor na kvalitu a bezpečné skladování

Při výběru a koupi rybího masa nehleďme pouze na cenu, nýbrž si dávejme dobrý i pozor na kvalitu. V opačném případě by konzumace rybího masa mohla přinést neblahé důsledky v podobě nepříjemných střevních či žaludečních obtíží. Mnohem dříve než jiné druhy masa totiž podléhá zkáze. Z toho důvodu je nutné dbát na správné skladování. Ideální je samozřejmě nakupovat a zpracovávat ryby zcela čerstvé. U mořských produktů to však v našich podmínkách není vždy možné. Proto, pokud si nechceme za čerstvou rybu připlatit, volme zmražené produkty od renomovaných výrobců v nepoškozeném obalu. Ryba by také neměla být vícekrát rozmrazena a znovu zamrazena.

Jak ryby připravit?

Nejideálnější a nejzdravější způsob přípravy rybího masa je příprava v páře. Lze jej ale i grilovat, dusit, či péci. Rozhodně se nedoporučuje smažení, které znehodnocuje obsažené cenné látky a dochází při něm k uvolňování látek karcinogenních. Ryby podáváme nejčastěji se zeleninovou přílohou, popř. s chlebem. Vhodné jsou i vařené brambory nebo rýže. Podle některých studií se za této kombinace z rybího masa uvolňuje aminokyselina zvaná tryptofan způsobující dobrou náladu. Mozek ji údajně v této formě velmi snadno přijímá.

Nezapomeňte na sůl a citron

Základem přípravy sladkovodních i mořských ryb  je sůl. Ta má na výsledné chuti pokrmu největší podíl. Velkým pomocníkem při servírování ryb se stává citron. Usnadňuje pronikání soli do masa, čímž pohlcuje jakoukoliv pachuť a bahnitost a naopak chuť pokrmu zdůrazňuje. Jako koření na ryby se hodí různé druhy bylinek, česnek a chilli.

Výborné a jednoduché recepty

Vaření s rybami není žádná věda. Ba naopak. K přípravě chutné svačiny, obědu či večeře často stačí pár základních ingrediencí. Zbytek zařídí fantazie a důvtip. Inspirujte se některými z našich jednoduchých, avšak výborných, rybích receptů. Připravte sobě, partnerovi, rodině či přátelům večeři, na niž budou hodně dlouho vzpomínat.

Lehký salát s tuňákem

1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě

1 hlávkový salát

půlku menší hlávky čínského zelí

2 lžíce sterilované kukuřice

2 rajčata

1 cibuli

1 hrst tmavých oliv

1 vejce

1 lžíci olivového oleje

1 lžíci balzamikového octa

špetku soli

nať pažitky

Příprava této dobrůtky je skutečně jednoduchá – operte zeleninu ve studené vodě, nakrájejte do větší misky, přidejte nakrájené vejce uvařené natvrdo, tuňáka i se šťávou a ochuťte.

Blesková treska pro začátečníky

Plátky čerstvé nebo mražené tresky

2 balení mražené zeleniny (hrášek s mrkví)

2 lžíce másla

sůl

kmín

Do pekáče vysypte zeleninu a na ni máslo. Tresčí filety posolte, okmínujte a položte na zeleninu. Zalijte trochou vody. Přiklopené vložte do trouby předehřáté na 250 °C. Jakmile se voda začne vařit, odklopte a pečte dalších 10 minut.

Carpaccio z lososa

1 hlávkový salát

1/2 červené a žluté papriky

350 g čerstvého lososa

šťáva z 1 citronu

1/2 svazku kopru

4 lžíce olivového oleje

sůl

pepř

Salát očistěte, omyjte, osušte a natrhejte na kousky. Papriky taktéž omyjte, očistěte a nakrájejte na kostičky. Lososa omyjte, osušte ubrouskem, nakrájejte na velice tenké plátky a pokapejte citronovou šťávou. Obložte hlávkovým salátem a nakrájenými paprikami. Posekaný kopr smíchejte s olejem, osolte, opepřete a rozetřete na připravené plátky lososa.

Losos se špenátovou kaší

Filet z čerstvého lososa

Čerstvý baby špenát

Lahůdkové droždí

Bylinky

Sůl

Lososa vložte do alobalu potřeného lžičkou rostlinného oleje. Pokapejte jej citronovou šťávou, posypte bylinkami, osolte a dejte na 20min péct do trouby. Špenát poduste, ochuťte bylinkami a rozmixujte. Můžete zahustit lahůdkovým droždím a dochutit prolisovaným česnekem. Lososa podáváme se špenátovou kaší.

Zdroj textu: www.behame.cz, www.mineralfit.cz, www.recepty.cz

Zdroj foto: www.pixabay.com