Když se vysloví název města Rio de Janeiro, většina lidí si automaticky vybaví slavný karneval, jehož součástí jsou i spoře oděné dívky. Rio de Janeiro je však víc než jen karneval. Dějiště Letních olympijských her z roku 2016 má celou řadu zajímavostí, kterými láká turisty. Ovšem ti si musí dát pozor na relativně vysokou kriminalitu, která se týká hlavně chudinských čtvrtí.
Dominantou města je socha Krista Spasitele
Město se nachází na jihovýchodním pobřeží Brazílie ve spolkovém státu Rio de Janeiro. Jedná se o druhé největší brazilské město a šesté největší na americkém kontinentu. Mezi lety 1763-1960 se jednalo o hlavní město Brazílie. Od roku 2012 patří některé pamětihodnosti na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o Cukrovou homoli, přírodní park, pláž Copacabana a botanickou zahradu. O rok později k nim po archeologickém průzkumu přibylo kamenné plato dřívějšího tržiště s černošskými otroky.
Součástí památek uvedených na seznam UNESCO v roce 2012 je i často navštěvovaná socha Krista Spasitele (Cristo Redentor), která se tyčí nad městem na kopci Corcovado. Socha zde přitom nestojí zase tak dlouhou dobu, protože základní kámen železobetonové sochy byl položen v roce 1922 a ke slavnostnímu odhalení došlo teprve v roce 1931.
V roce 2007 pak byla socha zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa. Jako Cukrová homole se označuje skála, která se vypíná nad vodní hladinou zátoky Guanabara do Atlantiku. Jedná se o jeden ze symbolů města a název vznikl podle podobnosti s homolí cukru. Na vrchol skály vede lanová dráha, která je v provozu už od roku 1912.
Často navštěvované jsou i pláže
V současné době je Rio de Janeiro jedním z mála měst, jež se nachází na území národního parku. Jedná se o národní park Tijuca a mezi jeho obyvatele patří opice, chřestýši, tukani či papoušci. Samotné Rio de Janeiro má zhruba šest milionů obyvatel, ale celá čtvrtina žije v chudinských čtvrtích, kterým se říká favela. Favely najdete po celém městě a běžně vedle sebe uvidíte extrémní chudobu s extrémním bohatstvím.
Turisté kromě klasických památek často navštěvují místní pláže. Zřejmě nejznámější pláží na celém světě je Copacabana, která je dlouhá čtyři kilometry a patří k hlavním turistickým lákadlům města. Určitě není bez zajímavosti, že na pláži Copacabana probíhal turnaj v plážovém volejbalu během Letních olympijských her 2016. Druhou nejznámější pláží je Ipanema, která je také magnetem na turisty. Ipanema se řadí mezi hlavní kulturní centra města, protože v okolí se nachází řada univerzit, kaváren, divadel a galerií.
Název města založen na omylu
Dějiny Rio de Janeira se vlastně začaly psát jedním velkým omylem. Portugalský mořeplavec Gaspar de Lemos totiž vplul do zátoky Guanabara a předpokládal, že se nachází v ústí veliké řeky. A jelikož byl zrovna leden, pojmenoval místo „Lednová řeka“ – v portugalštině Rio de Janeiro. Město zde bylo založeno v roce 1565 portugalskými kolonisty.
Rio de Janeiro postupně získalo na důležitosti a byla sem přesunuta i portugalská koloniální správa. Do Ria se po vpádu napoleonských vojsk přesunula královská rodina a město bylo do roku 1821 hlavním městem Portugalska, což znamenalo, že šlo o jediné mimoevropské hlavní město evropského státu. Pozici hlavního města Brazílie pak Rio ztratilo v roce 1960, kdy byla nově vybudována Brasília, která se stala metropolí.
Rio de Janeiro se řadí k turisticky nejnavštěvovanějším místům na celé jižní polokouli. Turisté se samozřejmě zajímají o tradiční karnevaly, školu samby, pláž Copacabana a Ipanema s bílým pískem či o slavnou sochu Krista Spasitele na hoře Corcovado v národním parku Tijuca. Řadu lidí však odrazuje vysoká kriminalita, se kterou má Rio de Janeiro dlouhodobé potíže. Úzce to souvisí s faktem, že favely nejsou pod přímou kontrolou města ani státu a ovládají je hlavně drogové gangy či polovojenské milice.
Zdroj Foto: Pixabay, Alejandro Cicarelli – Wikimedia Commons